Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

MiniITX skříně pro HTPC s pasivním zdrojem

06. 02. 2011

06. 02. 2011

Výrobci počítačových komponent si stále příliš neuvědomují, že běžné ATX zdroje se do dnešních HTPC vůbec nehodí. Přitom koupit samostatně zdroj, který by zajistil napojení na externí „notebookový“ adaptér je docela drahé. Ale naštěstí lze v nabídkách najít HTPC skříně, které již pasivní zdroj s adaptérem obsahují a nejsou ani nijak drahé.

Nevíte, co je to HTPC, a k čemu je dobré? Čtěte více na tomto odkaze

Běžný ATX, mikroATX nebo FlexATX (či jiný subtyp) zdroj je buďto příliš výkonný, nebo hlučnější, než by musel být. ATX zdroj koupíme tak od 300 W výše, což je alespoň 5x více, než potřebujeme. Mohlo by nám to být jedno, kdybychom ale při jeho nízkém zatížení neztráceli zbytečné watty kvůli jeho nižší účinnosti. Může to být klidně 5 – 10 W ztracených zbytečně. U ATX zdrojů sice dnes již bez potíží zajistíme velmi tichý chod ventilátoru, ale stále tu nějaký hluk bude. U mikroATX zdrojů je to horší o to, že jde o zdroj menších rozměrů, tudíž i ventilátor musí být menší a typicky hlučnější. Na druhou stranu je ale seženeme v rozumnější wattáži okolo 150 W.

U HTPC založených na miniITX platformě si většinou vystačíme s 20 – 50 W. Máme-li prostornou skříň, můžeme použít běžný ATX zdroj a můžeme risknout jeho použití bez ventilátoru, protože poběží jen na minimum svého výkonu. Na trhu jsou i pasivně chlazené zdroje přímo od výrobce, ale většinou si za ně třeba připlatit.

PicoPSU nebo jinak, ale podobně

Dalším řešením je pasivní zdroj, což není žádné přesné označení. Ale my jej chápeme jako externí AC/DC adaptér typický pro notebooky doplněný o DC/DC adaptér ve skříni HTPC. Tento „zdroj“ je například známé PicoPSU, které jsme tu již testovali a mnohokrát zmiňovali. Na trhu lze pořídit ojediněle i další podobné produkty, ale rozhodně jde o úzkoprofilové zboží. A ne úplně levné.

K TÉMATU  S investičním zlatem přichází i určitá míra jistoty. Dávejte si pozor na cenu

PicoPSU 90W stojí od 500 korun (27 USD) a k tomu je třeba ještě 12V adaptér za dalších cca 500-1000 korun. Nicméně jde o řešení univerzální, vyzkoušené a velmi účinné. Zužitkovat tak můžete třeba i svůj starší zdroj z notebooku. V dnešní době jsou však pro notebooky populárnější spíše 19V adaptéry. I pro ty lze PicoPSU koupit, ale logicky je dražší (musí měnit o jedno napětí více, protože počítač potřebuje 12V). A nakonec, zkušení elektrotechnici nebo nadšenci si mohou zdroj vyrobit sami.

Pro mnohé bude ale asi nejzajímavější poslední možnost. Koupě skříně, která výše zmiňovaný zdroj vyřeší za nás. Kupodivu lze najít produkty, které jsou cenově nastejno s PicoPSU, ale k tomu mají v ceně i skříň. Podívejme se tedy na ně:

Gigabyte MIB T5140

Pěkná miniITX skříň takřka hi-fi rozměrů. Nelekejte se nástavce na monitor, který je na některých obrázcích vidět. Ten samozřejmě není nutné využít a bez něj vypadá skříň takřka nepoznamenaně. Do skříně lze osadit i běžnou optickou mechaniku (tedy nikoli slim) a 3,5“ pevný disk. Výrobek se dodává s 65W externím adaptérem a uvnitř najdeme patřičný zdroj. Skříň nepodporuje instalaci doplňujících PCI nebo PCIe karet.


Aktuální cena Gigabyte MIB T5140, 60W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

 

MODECOM ITX FEEL 302 a FEEL 202

Skříňě menších rozměrů pro miniITX platformu. Pojmou 3,5“ pevný disk a slim optickou mechaniku. Na rozšiřující kartu zde opět prostor není. Zdroj je dodáván o výkonu 96 W. Feel 302 a 202 se liší jen vzhledem.


Aktuální cena ModeCom Feel 302 – Mini-ITX, 96W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

 

CASE MINI-ITX 82001BS

Produkt neznámého výrobce dostupný v několika barevných provedeních. Umístit do něj můžeme miniITX základní desku, slim optickou mechaniku a 2,5“ pevný disk. Čtečka karet je zde bonusem navíc. Zdroj je dodáván o výkonu 6 A, cca 65 W.

K TÉMATU  Blu-ray/DVD přehrávač SONY BDP-S350: ostrý jako břitva

Cena OEM MiniITX 82001 se pohybuje okolo 900 korun

 

Aplus CS-Cupid 1

MiniITX skříň s údajně hliníkovým předním panelem. Pod sklopnými přeními dvířky najdeme čtečku karet, 2 USB porty a výstup na sluchátka a mikrofon. Vnitřek pojme slim mechaniku a 2,5“ pevný disk. K dispozici je provedení s 60W a 90W externím adaptérem. Obdobný produkt je potom Aplus Cupid 2, pouze s jinými rozměry.

Cena Aplus CS-Cupid 1 se pohybuje okolo 2000 korun

Cena Aplus CS-Cupid 2 se pohybuje okolo 2000 korun

 

Akasa CRYPTO

Mini ITX skříň, vnější slim pozice pro optickou mechaniku a 2.5″ pozicí pro pevný disk. Čelní panel má USB porty a také audio, obsažen je interní 80W zdroj.

Aktuální cena Akasa Crypto, 80W v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

 

Travla C137, C158, C289 a další

Výrobky Travla jsou dostupné v širokém množství provedení. Ať už rozměry nebo výkonem zdroje. Jako jedny z mála tyto produkty svými rozměry umožňují osazení rozšiřujících karet. Nicméně u některých modelů je třeba dokoupit tzv. raisercard, který ale podporuje zřejmě jen PCI karty. Výkon zdroje je na výběr 60, 90 a 120 W. 

Cena Travla C137 90 W začíná na 1300 korunách

 

Výběr je, ale jen pro miniITX

Jak je vidět z našeho průřezu trhu, výběr není špatný. Sic skoro jen pro miniITX platformu (pro kterou je ale výběr desek stále širší a zajímavější). Máme tu dostatek designů skříní, velikostí i výkonů zdrojů. Možnosti osazení skříní jsou nicméně hodně podobné a spíše omezené. Těm, kteří by se nechtěli omezovat na miniITX platformu, ale chtěli by výkonnější mikroATX, asi nezbude nic jiného, než PicoPSU či podobné řešení. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Oblékněte své vánoční dárky do technologického šarmu! Naše recenze a doporučení pro letošní vánoční sezónu vám přináší špičkové tipy na technologické dárky, které rozjásají oči všech milovníků inovací. Od chytrých zařízení až po high-tech zážitky – darujte svým blízkým něco výjimečného, co nejen potěší, ale také jim přinese radost a moderní pohled na svět v jednom.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek