Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Acer Aspire L5100: HTPC bez práce

25. 03. 2008

Stavbou vlastního HTPC můžete ušetřit, ale nejde o úplně jednoduchou věc. Hotové HTPC je sice mírně dražší, ale máte jistotu, že je vyladěné, kryté zárukou a servisem. Acer nabízí pěknou sestavu na platformě AMD za přijatelnou cenu.

Acer Aspire L5100 je vzhledově povedený drobek, který má spoustu u HTPC tolik potřebných vstupů a výstupů. Samozřejmě nechybí ani ergonomické dálkové ovládání. Dodaná klávesnice a myš jsou bohužel jen kabelové.

Po hardwarové stránce jde o procesor AMD Athlon 64 X2 4000+ (2,1 GHz), 2x 1 GB DDR 2 RAM (SO-DIMM), čipovou sadu AMD 690G s grafickou kartou ATI X1250, 320GB pevným diskem, optickou mechanikou Pioneer K06RS a hybridní TV kartou Yuan MPC788i. Systém tvoří Windows Vista Home Premium. Za uvedenou sestavu zaplatíte zhruba 14 000 Kč s daní.

Klady jsou jistě pěkný a účelný design, slušné dálkové ovládání, dostatek vstupů a výstupů a také dobrá cena. I využití externího (tedy pasivního) zdroje je u HTPC více než žádoucí (v tomto případě jde o 135W zdroj). 320 GB úložného prostoru je na HTPC trochu málo, výrobce by měl nabízet výběr z více velikostí, což se zatím neděje.

Integrovaná grafika a procesor bez potíží zvládnou i HD video do rozlišení 720p. U vyšších rozlišení to už zaručeno nebude – grafika X1250 akceleruje jen některé formáty HD videa v některých přehrávačích a tím pádem spadá přehrávání videa na procesor. A ten je na 1080p slabý. Samozřejmě záleží na konkrétním videu, jeho kompresi a datovém toku. Vzhledem k malé velikosti skříně, jsou obsaženy dva menší ventilátory – sestava je však úsporná a příliš se nezahřívá. Bez zátěže jde o tiché HTPC, v zátěži je již uslyšíte. Kutilové si ale jistě poradí…

Chcete vědět více o HTPC? Podívejte se do naší speciální sekce!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vzpomínáte na večerníček o včelích medvídcích, kde byl brouk kvapník, který stále chvátal a neměl chvíli čas? Pokud patříte k obdobné sortě pracantů, může vám pomoci SSD přenosný disk Adata, je opravdu rychlý. Podobně jako onen brouček vás moc nezdrží a přežije i pád (například do louže).

Není to klasická recenze, ale takové dosti drzé srovnání. Vychvalovaných česko-italských Xavian Joy a čínsko-britských Wharfedale Diamond. Rozdíl v ceně je přitom více, než dvojnásobný. A není to odlišnost jediná. Ale co ten hlavní rozdíl? Totiž zvuk?

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek