Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Recenze TP-Link TL-WA855RE – čekáš na signál?

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál... Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

15. 11. 2016

15. 11. 2016

Pokud však nepřichází, přestaň čekat dál… Nabízí se parafráze populární písničky, která by mohla pokračovat v duchu, že stačí střídavý, střídavý elektrický proud a do něj připojit TP-Link TL-WA855RE. Samozřejmě to chce také tu Wi-Fi, ale kdo by se zabýval takovými drobnostmi?

 

TIP: Recenze kamery TP-Link NC220 – osobní strážce

Ale vážně a seriózně. Domy, kanceláře, chaty, autobusy i osobní auta jsou čím dál tím víc „prošpikovány wifinami“, to je fakt. Pokud vám přes to (anebo právě proto) domácí router nestačí pokrýt dům, byt či malou kancelář, nabízí se řešení v podobě range extenderů – prodlužovačů pásma (doslovně přeloženo). Zařízení, která dokáží prodloužit dosah vaší domácí Wi-Fi, například až do nejkrajnějšího pokoje. Přesně jako dlouhodobě testovaný TP-Link TL-WA855RE, který nám v práci fungoval několik měsíců a dílo odvedl na výbornou.

 

Drobeček o hmotnosti tabulky čokolády…

Silnými stránkami zařízení je pěkný vzhled, malé rozměry a spotřeba okolo 3 W. To není moc, můj domácí router si řekne asi o 10 W. Navíc si můžete nastavit, kdy se bude samo zapínat a vypínat. Samotné konfiguraci sítě se budeme věnovat dále, nyní se věnujme dalším parametrům:

  • funkce přístupového bodu (např. pro vaši kabelovou síť) a prodloužení signálu;
  • port RJ45 (100Mbit), dvě externí směrovatelné antény;
  • Wi-Fi: IEEE 802.11n (300 Mbit/s), IEEE 802.11g (54 Mbit/s), IEEE 802.11b (11 Mbit/s);
  • šifrování: 64/128/152-bit WEP, WPA-PSK / WPA2-PSK;
  • optimální provozní teplota: 0 Co až 40 Co;
  • hmotnost: 100 g.

 

…vykoná práci za dva

Nyní přejděme k praktické stránce věci. Tou první je nastavení, které umí být velmi jednoduché, přestože má mnoho možností.  Za prvé to lze velmi jednoduše provést tlačítkem na extenderu a routeru s magickým označením WPS – stlačíte jej zde i na routeru a oba se mají automaticky spárovat a je to. Pak umístit krabičku, připomínající robotka s dlouhýma rukama, do správné vzdálenosti a je to. Tu poznáte díky indikační diodě, pokud svítí oranžově, musíte blíže.

Pokud váš router tlačítko WPS nemá, stejně jako ten můj prastarý, musíte na to postaru přes webový prohlížeč, kam zadáte buď IP adresu (samozřejmě po připojení se k extenderu – buď Wi-Fi nebo klasicky kabelem) 192.168.0.254 nebo webovou tplinkrepeater.net (je napsána na štítku). Zobrazí se rozhraní, kam zadáte obligátní admin / admin a jste v tom. Nezkušeným doporučujeme využít funkce easy setup, která vás krok po kroku provede nastavením, je to snadné „jak facka“. Tedy pro alespoň základně vzdělané v oblasti nastavování routerů.

K TÉMATU  Stavba zesilovače pro začátečníky: PA03 aneb zasadit strom, postavit zesilovač...

Prvně si najdete sítě, zvolíte, ke které se připojit, zadáte heslo jako u běžného notebooku a pokračujete v několika jednoduchých krocích. Ale proč se rozepisovat, když si to můžete zkusit sami na emulátoru, který pracuje opravdu v reálném čase jako extender samotný.

My zmíníme jenom to, že můžete přebrat plně nastavení domácí sítě nebo včetně SSID (např. Home) nebo si ji pojmenovat po svém pro rozlišení (Home_extender). Stále jde o tu jednu síť, jen víte, ke kterému zařízení se připojíte.

Celé to může trvat asi 5 minut. Pokud ale neodoláte a zabrousíte do podrobných nastavení doporučujeme se věnovat položce Wi-Fi Coverage, kde ručně nastavíte sílu signálu extenderu dle potřeby, ne vždy je totiž třeba plné síly. Samozřejmostí je možnost kontrolovat zařízení, která se připojila a případně je zakázat na základě MAC adresy či nastavit dobu aktivního provozu a noční režim, kdy se LED vypne, šifrovaní včetně jiného hesla pro síť prodlouženou extenderem apod.

 

Fotogalerie

 

Jak moc byl užitečný?

Pro reálné nasazení jsme zkusili budovu školy, která je dlouhá asi 30 m a má 3 podlaží, tenké zdi a jednu Wi-Fi síť. Zdrojový router  byl v jednom roku nahoře v nejvyšším patře a extender byl umístěn úhlopříčně v nejnižším patře (viz obrázek). Takže nešlo o ideální kombinaci, protože někde víc uprostřed by to bylo vhodnější, ale to nešlo.

Přesto se TP-Link připojil a fungoval napoprvé – na svém notebooku jsme měl bez něj dole cca 2 čárky u indikace síly signálu, s ním plnou palbu. Občas to vypadlo, ale během asi 3 měsíců se to stalo párkrát a extender se opět sám připojil. Takže za nás dobrý výsledek.

Hůře dopadl v klasické cihlovo-betonové „bytovce“, kde jsem s jeho pomocí chtěl signál dostat z 1. patra do patra 4., přičemž opět jsem jej mohl umístit buď do cílového bytu, nebo ho ponechat o místnost vedle u routeru. Toto se již nepodařilo, je to hodně zdí, pater a navíc je náš „barák“ zamořen mnoha Wi-Finami, což nepomohlo. Věřím ale, že moci krabičku umístit alespoň do 2. patra nebo do 3., šlo by to. Bohužel nemám se sousedy tak vřelé vztahy, abych mohl tuto hypotézu ověřit.

K TÉMATU  Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

Z toho plyne poučení – aby „robotek“ fungoval, což umí dobře, musíte mít technické možnosti umístit ho vhodně někam do druhé poloviny pásma pokrytí vaším routerem, pak jeho dosah prodlouží znatelně. A to za cenu kolem 600 Kč, tedy hodnotu průměrného routeru, který funkcí prodlužování sítě či přístupového bodu prostřednictvím Wi-Fi nedisponoval.

Samotná konfigurace je rychlejší přes kabel, ale lze i přes Wi-Fi, jen po resetování a další zkoušce doma mi trvalo načítání webového rozhraní delší dobu. Edge se nepřipojil vůbec, musel jsem do Firefoxu. Zde se Windows připojily, ale rozhraní se načítalo dlouho a dlouho… Proč, když to před tím fungovalo dobře? Zkusil jsem tedy aplikaci pro Android. Připojil se k extenderu, zadal admin / admin a byl jsem v něm. Rychle spároval zařízení a bylo to. Android má menší možnosti nastavení.

Poslední praktickou zkušeností je, ať počítáte, že v zásuvce zabere více místa, ne do každé se dobře vejde s jinými zástrčkami. Zejména u „prodlužek“ zabere více než jednu zásuvku. Ve většině případů to bude bez problémů. Nezapomeňte si také změnit administrátorské heslo.

 

Aktuální cena TP-Link TL-WA855RE v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– V zásuvce zabere více místa + Kompaktní rozměry
– Dlouhé načítání webového rozhraní + Možnosti konfigurace
– Základní router či AP vyjde levněji + Aplikace pro Android a iOS

Za zapůjčemí extenderu TP-Link TL-WA855RE děkujeme společnosti

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Na tuto kameru jsme se po NiceBoy VEGA 6 star těšili hodně. Dokázal výrobce vyladit nedostatky u své vlajkové lodi s cenovkou, která již nepromíjí chyby? Stabilizace obrazu u 4K rozlišení, schopnost natáčet 1 440p při 60 FPS, kompresní formát H.265, zcela nový design a stylové dálkové ovládání a jiné vlastnosti zní výmluvně.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Powerbanku D16750 jsem poprvé viděl na tiskovce společnosti AData a, když se přiznám, že mám tyto odolné věci prostě tak nějak rád, nepřekvapí vás, že jsem okamžitě zatoužil po jednom kousku na recenzi. Přání se mi splnilo, ba co víc: „Dejte jí, co proto!“ Dostal jsem požehnání k drsnějšímu zacházení…

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek