Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

AI generátory obrázků: Jak fungují a co dokážou?

21. 01. 2025

21. 01. 2025

Obrázky generované umělou inteligencí jsou nyní všude a ty nejlepší z nich vypadají tak dobře, že byste nikdy nepoznali, že je vytvořil stroj a ne člověk. Ale jak je to možné? Odpověď na to, jak funguje generování obrazu AI, je jednoduchá a zároveň velmi komplikovaná.

Je to všechno o difúzi

Jádrem obrázků generovaných umělou inteligencí je koncept „difúze“. Toto je základní proces, který dnes používají všechny typy generativní umělé inteligence, které vytvářejí obrázky, a probíhá asi takto:

  1. Proces šíření začíná datovým souborem existujících obrázků. K těmto obrázkům se postupně přidává šum nebo náhodné zkreslení, až se stanou téměř nerozpoznatelné.
  2. Model AI se naučí tento proces zvrátit tím, že krok za krokem odstraní šum. To zahrnuje trénování modelu, aby předpověděl, jak obraz vypadal před přidáním šumu.
  3. Jakmile je model natrénován, může začít s čistým šumem a použít to, co se naučil, k vytvoření zcela nových, realistických obrázků obrácením procesu šumu.
  4. Generativní generátory obrázků AI používají speciální typ neuronové sítě k učení z těchto dat, a když proces obrátíte, počínaje difúzním šumem a opakováním, dokud se obrázek neshoduje s textovou výzvou, v podstatě provozujete neuronovou síť obráceně.

Každý den je pro generátory obrázků AI školicí

Díky výše uvedenému procesu to vypadá jednoduše, ale modely generování obrázků AI se neustále zdokonalují a vylepšují a využívají co nejvíce dat. Když například budete hlasovat pro to, které obrázky se vám nejvíce líbí na webech, jako je Midjourney, poskytujete data, která mohou pomoci zdokonalit model. Rané generátory obrázků AI byly dost hrozné. Během několika málo let jsme přešli od paliva pro noční můry k „je to skutečná fotka? “, to vše díky neustálému zdokonalování a tréninku modelu a také ladění základních neuronových sítí, které to umožňují.

K TÉMATU  Jaké bylo setkání Windows 10 devices v Brně?

Přeměna výzev na obrázky

Když jako uživatelé vytváříte obrázky pomocí AI, ve skutečnosti poskytujete jako vstup textovou výzvu. Chcete-li získat požadované výsledky, vyžaduje to značné množství experimentů s výzvami a někdy narazíte na sadu slov nebo frází, které skutečně vytvářejí něco nového a zajímavého.

Parametry, generativní výplň a další elegantní triky

Samozřejmě, vědět, jak pobízet správným způsobem, a mít několik specializovaných příkazů pod sebou, může skvělé výsledky z nejmodernějších modelů ještě zlepšit. Vyladění možností a využití postgeneračních nástrojů, které moderní modely nabízejí, jsou klíčem k vytvoření dokonalých obrázků AI.

Panel možností webového obrázku Midjourney

Generativní výplň je jedním z nejužitečnějších aspektů této technologie AI. To vám umožní vymazat část obrázku a poté použít AI k vyplnění něčeho nového na základě výzvy nebo jednoduše kontextu obrázku.

Generativní umělá inteligence nyní pokročila do bodu, kdy dokáže vytvářet video, a modely se stávají mnohem lepšími v produkci přesně toho, co požadujeme, včetně podrobností o pozicích, objektech a o tom, jak by měly být uspořádány na obrázku. I když tato technologie stále není dokonalá, za tak krátkou dobu je natolik pokročilá, že očekáváme, že bude plně vyspělá spíše dříve než později.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
Pro dnešní recenzi, či spíše preview, jsme konkrétně zvolili prostřední variantu powerbanky značky Lamax s kapacitou 15 000 mAh (existují ještě 10 000 mAh a 20 000 mAh). Prostě zlatou střední cestu jako optimální volbu pro náročnějšího kupce, který nechce neustále řešit dobíjení záložního zdroje pro svůj mobilní telefon a popř. jej využije pro tablet i úsporný notebook s USB-C napájením.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek