Pondělí , 13. 01. 2025

Pravoslav

Černá, žlutá, modrá nebo červená? Vysvětlení barev USB

Možná jste si všimli, že port USB na vašem stolním nebo přenosném počítači je k dispozici v různých barvách. Téměř jistě máte černou a pár modrých, ale spektrum barev (a jejich význam) je širší.

28. 07. 2024

28. 07. 2024

Základy technologie USB

Standard připojení USB nebo Universal Serial Bus je v našich počítačích od konce 90. let a v průběhu desetiletí prošel několika verzemi a revizemi. V dnešní době je to prakticky jediný typ připojení, který najdete na moderním počítači, zatímco před USB byly vyhrazené porty používané pro tiskárny, myši a externí pevné disky s různými standardy a protokoly.

USB značně zjednodušilo věci a postupem času se stalo rychlejším a rychlejším. Teoreticky můžete ode dneška připojit zařízení USB do portů jedné z prvních verzí standardu a věci by měly fungovat. Stejně tak, pokud vezmete staré USB zařízení z 90. let a zapojíte ho do moderního počítače, mělo by stále fungovat, za předpokladu, že pro něj existují ovladače. Protože existuje tolik iterací USB a nejběžnější port USB-A vypadá navenek stejně, bez ohledu na rychlost a možnosti křemíku pod ním, používají porty USB systém barevného kódování, který vám může poskytnout hrubou představu o tom, co se kterými pracujete na první pohled.

Standardní barvy USB portů a jejich význam

Seskupíme barvy USB portů do standardních běžných, se kterými se s největší pravděpodobností skutečně setkáte, a poté prodiskutujeme ty exotičtější. Kromě USB 3.0 nejsou barevně označené porty ve skutečnosti součástí standardu USB. Což znamená, že tato barevná kódování jsou spíše konvence než cokoli jiného a kdokoli může tyto konvence porušit. Považujte tedy to, co zde čtete, za hrubé vodítko, protože můžete narazit na porty, které nevyhovují nebo mají úplně jinou barvu.

Bílé porty USB: Obvykle označují USB 1.x, který má maximální rychlost 12 Mb/s. Je velmi nepravděpodobné, že byste dnes narazili na tyto staré porty, a i když ano, nemůžete s nimi dělat nic jiného, než k nim připojit myš nebo klávesnici nebo přenášet data naprosto hlemýždím tempem.

K TÉMATU  Vyhledávání v Google Chrome se právě zlepšilo

Černé porty USB: Obvykle označují USB 2.0 s maximální rychlostí 480 Mb/s. Na většině moderních počítačů najdete alespoň jeden port USB 2.0 a existuje pro to několik dobrých důvodů. Přestože jsou poměrně pomalé, jsou tyto porty skvělé pro periferní zařízení, jako jsou klávesnice a myši, ale také pro USB audio zařízení. Jsou vysoce kompatibilní s USB 1.1 a zařízeními, která mohou mít problémy se stabilitou u některých implementací novějších standardů USB.

Modré porty USB: Tyto porty pravděpodobně vidíte nejčastěji a vždy znamenají USB 3.0. To znamená rychlost až 5 Gb/s, a to je dobré pro téměř vše, pro co byste dnes chtěli používat USB, přičemž vyšší rychlosti skutečně využívají pouze externí SSD.

Modrozelené porty USB: Tyto porty označují USB 3.1 a jsou modrozelené, ale lze je zaměnit za standardní modré porty. Zde nabízená rychlost je až 10 Gb/s, díky čemuž jsou ideální pro použití mnoha zařízení prostřednictvím jednoho portu nebo aplikací s velkou šířkou pásma, jako jsou externí SSD nebo grafické adaptéry s vysokým rozlišením.

Pokud barvy a standardy nebyly dostatečně matoucí, v tomto bodě naší cesty je důležité poznamenat, že USB 3.1 je nyní ve skutečnosti USB 3.2.

Speciální barvy USB portů a jejich funkce

Kromě běžných barev portů existuje několik, které jsou buď vzácné, nebo proprietární. Je nepravděpodobné, že na ně narazíte, ale pokud to uděláte, jsou to pravděpodobné významy.

Červené nebo žluté porty USB: Tyto porty jsou vysokoproudé nebo porty pro režim spánku a nabíjení. Jinými slovy, do těchto portů můžete zapojit svůj smartphone a nabije se rychleji než standardní port USB a pravděpodobně bude poskytovat energii, i když daný počítač spí. Některé červené porty jsou pouze porty USB 3.2.

K TÉMATU  BMW nasadí humanoidní roboty Figure, kteří budou bojovat s Teslovým botem Optimus

Oranžové porty USB: Jedná se o takzvané porty s vysokou retenční schopností, které jsou navrženy tak, aby vyžadovaly větší tření k vyjmutí zástrčky USB. Obvykle se používají v průmyslovém prostředí, kde existuje šance, že vibrace mohou způsobit, že normální zástrčka USB vyskočí z portu.

Zelené porty USB: Obvykle se jedná o port Qualcomm Quick Charge, proprietární standard nabíjení, který některá zařízení podporují, ale není součástí standardu USB.

Fialové porty USB: Obvykle se jedná o proprietární port Huawei SuperCharge, ale může to být také běžný port USB 3.1.

Jak vybrat správný USB port

Tyto barvy se ve skutečnosti většinou používají pouze konvencí, takže jediný způsob, jak skutečně vědět, do čeho se zapojujete, je přečíst si specifikace zařízení online nebo na jeho krabici. Nedělejte si starosti s připojením správné věci. Pokud to není bílý nebo zadní port, pravděpodobně získáte více než dostatečnou rychlost. Pokud potřebujete napájení pro rychlé nabíjení, dobře jej zapojte a podívejte se, jaká je rychlost nabíjení.

Jediný případ, kdy je to skutečně problém, je, když máte k připojení více zařízení a musíte se rozhodnout, které kam. Myš byste zapojovali do černého portu, místo abyste plýtvali vysokorychlostním portem na jednom, a zařízení s vysokými nároky na napájení byste raději zapojovali do rychlonabíjecích portů než do standardních USB portů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Celosvětový výpadek počítačů s Windows byl způsoben požadavky Evropské komise, říká Microsoft, a měli bychom si na to zvyknout. Výpadek, který zavíral letiště, nemocnice a televizní stanice, byl ve skutečnosti způsoben jedinou aktualizací systému Windows. Bezpečnostní firma CrowdStrike vydala chybnou aktualizaci, která, jak připouští, způsobila problém.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek