Sobota , 18. 01. 2025

Vladislav

Co je to adware a jak se mu můžete vyhnout?

14. 01. 2025

14. 01. 2025

Adware nemusí znít tak hrozivě jako virus nebo ransomware, ale může být neuvěřitelně rušivý a otravný. Co to ale vlastně adware je, jak se dostane do vašeho zařízení a hlavně, jak se ho můžete zbavit?

Co je to adware?

Adware je typ malwaru, který stahuje a zobrazuje rušivé a nežádoucí reklamy na vašem zařízení. Tyto reklamy se mohou zobrazovat jako vyskakovací okna, bannery nebo reklamy v aplikaci, které narušují vaše procházení nebo používání aplikace. Zatímco některé adware mohou být nepříjemné, jiné mohou být škodlivé.

Kliknutí na adware obecně generuje peníze vývojářům, ale může také sledovat vaši online aktivitu, získávat osobní údaje nebo vás přesměrovat na nebezpečné webové stránky.

Jak se šíří adware?

Adware se na vašem zařízení neobjeví jen tak z ničeho nic. Uživatelé často dobrovolně pouštějí tento adware do svých zařízení stažením bezplatných aplikací a prozkoumáním podrobných zásad ochrany osobních údajů a podmínek. Nevědomky nainstalují adware a souhlasí s ním.

Návštěva ohrožených nebo škodlivých webových stránek může vést k infekci adwaru. Tyto stránky vás mohou vyzvat ke stažení souboru nebo kliknutí na zavádějící reklamu, která instaluje adware na pozadí. Adware můžete také získat stahováním aplikací z nebezpečných obchodů s aplikacemi třetích stran.

Adware se také může šířit prostřednictvím phishingových e-mailů nebo zpráv. Tyto podvody přimějí uživatele, aby klikli na odkaz nebo si stáhli přílohu, která tajně instaluje adware.

Jak zjistit, zda máte na svém zařízení adware

Adware může být docela záludný, ale existuje mnoho náznaků, že se mohl dostat do vašeho zařízení. Nejviditelnější je ohromné množství reklam, zejména vyskakovacích reklam, na neobvyklých místech. Pokud se vám zobrazí neobvykle vysoký počet reklam, které jsou invazivní a je těžké je zavřít, s největší pravděpodobností máte na svém zařízení nějaký adware.

K TÉMATU  Uzoun: Genius DVB-T32

Adware také spotřebovává zdroje vašeho zařízení k zobrazování reklam nebo spouštění procesů na pozadí. Pokud se vaše zařízení náhle zpomalí, aplikace se otevírají déle nebo se baterie vybíjí rychleji než obvykle, může být na vině adware.

Protože stále běží na pozadí, používají vaše internetová data ke komunikaci se svými servery nebo ke stahování dalších škodlivých souborů. Pokud vaše využití dat bez jasného vysvětlení prudce stoupne, můžete mít adware.

Některý adware přebírá oznamovací systém vašeho zařízení a posílá spamové reklamy nebo upozornění. Pokud dostáváte zvláštní oznámení z neznámých aplikací nebo webových stránek, může to být adware. Pokud se vám do telefonu začnou zobrazovat aplikace, které si nepamatujete, že jste je stáhli, je to jasný příznak nějakého typu malwaru nebo adwaru.

Jak se zbavit adwaru

Pokud máte podezření, že je vaše zařízení infikováno adwarem, nepropadejte panice. Jeho odstranění je často jednoduché, pokud budete jednat rychle. Začněte kontrolou nainstalovaných aplikací. Hledejte cokoli, co nepoznáváte nebo si nepamatujete, že jste instalovali, zvláště pokud se to objevilo v době, kdy začaly problémy s reklamou. Odinstalujte tyto aplikace ze svého zařízení. Pokud chcete potvrdit, že problém pochází z aplikací třetích stran, přepněte telefon do nouzového režimu. Když je telefon v nouzovém režimu, všechny aplikace třetích stran budou zašedlé a budete mít přístup pouze k výchozím aplikacím. Pokud se vám v tomto režimu nezobrazují nežádoucí reklamy, pochází adware z nainstalovaných aplikací.

Antivirový a antimalwarový software dokáže detekovat a odstranit adware z vašeho zařízení. Použijte je ke skenování zařízení. Postupujte podle doporučení softwaru pro karanténu nebo odstranění zjištěného adwaru. Adware se často zaměřuje na webové prohlížeče změnou nastavení a přidáváním nežádoucích rozšíření. Chcete-li tyto změny odstranit, obnovte výchozí nastavení prohlížeče.

K TÉMATU  Logitech Squeezebox podporuje Last.fm

Pokud adware přetrvává i přes vaše úsilí, možná budete muset provést obnovení továrního nastavení. Tím se vaše zařízení vymaže a vrátí se do původního nastavení. Předem si zálohujte svá data, protože tento proces vymaže vše na vašem zařízení.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Šest měsíců poté, co BMW podepsalo smlouvu s robotickým startupem Figure AI, se bipedální humanoidní roboti Figure 01 testují ve výrobním závodě BMW Spartanburg v Jižní Karolíně. Nejnovější zpráva o pokroku ukazuje, jak by roboti mohli pomoci při výrobě.
Druhá, resp. třetí, herní sluchátka od polské značky Genesis, udělají pod stromečkem radost. Už jenom ta velikost krabice… Dítě pak místo bot vybalí sluchátka a to jej jistě potěší. Znalci komedie Pelíšky si jistě vzpomenou na obdobnou scénu. Nicméně nic zde není samoúčelné, krabice skrývá haldu příslušenství a Neon 750 působí opravdu monstrózním dojmem.
Z telefonu myPhone Hammer Iron 3 jsme příliš nadšení nebyli pro jeho hardwarovou nedostatečnost a absenci 4G. Výrobce však vyrukoval s modelem LTE, který vypadá stejně, uvnitř jde však o úplně jiný stroj. Přirovnali bychom jej ke Golfu GTI, ten je stále “lidovým” Golfem. Proti základnímu modelu s výkonem kolem 100 koní jde však o zcela jiný stroj, krotící stádo 230 plnokrevníků.
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.

Nepřehlédněte

Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek