Čtvrtek , 26. 12. 2024

Štěpán

ČRa testují DVB-T2, budoucnost pozemního TV vysílání

21. 05. 2010

21. 05. 2010

Konference „Svět televizní budoucnosti“ nabídla příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.

Výhodou nového standardu DVB-T2 je zvýšená kapacita a vysoké rozlišení obrazu v pozemním televizním vysílání. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů). Signál DVB-T2 by mohl už v roce 2012 být dostupný pro většinu byvatel ČR.

„Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. “  


Zde musíme podotknout, že paní ředitelka lže, jako když tiskne. Diváci na novou generaci vysílání rozhodně připraveni nejsou. Drtivá většina současných televizorů ani set-top-boxů na našem trhu příjem DVB-T2 neumí!


„Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentuje včerejší přímý přenos HD kontentu ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro DVB-T2 síť, český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“

K TÉMATU  5G vs. Wi-Fi 5: Jaký je mezi tím rozdíl?

Ano, jsme příznivci pokroku a chceme kvalitní pozemní vysílání, ideálně v HD kvalitě. Někdy jsou třeba ústupky v podobě nákupu nových přístrojů. Ale zoufale opožděný nástup DVB-T nás do této situace staví naprosto zbytečně. S DVB-T se u nás začínalo velmi brzy a v té době šlo o technologi současnou a moderní. Extrémě neschopné prosazení této technologie ale způsobilo, že na ni všichni přešli v podstatě v době, kdy je na spadnutí technologie nová. Přitom stačilo pár let zpět změnit koncepci a zapomenout alespoň na MPEG-2 a použít MPEG-4. Přechod na DVB-T2 by byl nyní snažší (jen upgradem firmwaru), nebo by nebyl ještě několik let nutný. Současně ale není nutné propadat panice. Komu bude stačit vysílání v normálním rozlišení, tomu jistě stávající DVB-T v dohledné době nevypnou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Jak může malá firma zvládnout rychlý růst a zároveň udržet vysokou kvalitu služeb? Pavel, majitel obchodu s designovým nábytkem, našel řešení v nástroji ChatGPT. Tento AI systém mu pomohl automatizovat komunikaci se zákazníky, zefektivnit marketing a úspěšně expandovat na zahraniční trhy. Pavel tak nejen zvládl nápor objednávek, ale také posunul své podnikání na novou úroveň, díky čemuž se mohl soustředit na to, co dělá nejlépe – design nábytku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek