Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Digitální covidové prepperství

Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.

12. 11. 2020

Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí. 

Následující rady jsou bez záruky, a to naprosto. Je to jen frikulínství pro podobné nátury. Protože spoustu z těchto věcí u nás přeprodejci prodávají za dvoj, troj i vícenásobné ceny.

Desinfekce

Ceny již nejsou tak šílené, jako na jaře. I dostupnost je dobrá. Ale přesto. Prostě si v hobby marketu kupte technický líh. Není to k pití, ale má cca 95 % ethanolu, což s jistotou koronavirus zničí. 1 litr stojí 79 korun, třeba v Uni Hobby. Recept WHO na desinfekční gel, který ale není vůbec gelem asi znáte. Tak ten líh tam můžete případně použít také. Nebo si jej prostě nařeďte etylenglykolem, aby nevysušoval pokožku. Maximálně ale líh nařeďte na 75 %. Ale pozor, etylenglykol šíleně mastí, takže se nehodí do desinfekce předmětů – levně jej má e-shop Fichema, nebo je často k vidění u prodejců součástek do e-cigaret.

Dále zmiňme obyčejné mýdlo. Koronavirus má tukový obal, mýdlo jej spolehlivě naruší a zneschopní. Takže úplně obyčejné mýdlo a mydlit, mydlit, mydlit! Stojí 10 korun a vydrží dost dlouho, pokud byste neznali…

Na desinfekci dalších povrchů, zejména nám blízké elektroniky, lze využít UV světlo. Konkrétně UV-C záření. Jestli máte doma staré horské slunce, tak to je ono. Na trhu se objevila spousta dalších přístrojů, třeba „rakve“ s UV světlem na mobilní telefony. Pěkné, ale drahé. Stačí si sehnat zdroj UV-C záření, který například v podobě zářivky vyjde na 145 korun. Stačí si dodělat sterilizační komoru.

Praktické jsou i různé ruční lampy. Zde se již dostaneme k nákupu v Číně, respektive na Aliexpressu, což vlastně ani nemusí dnes již být nutně v Číně, protože sklady jsou i v Evropě. Když se registrujete pomocí tohoto odkazu, dostane dárek pro první nákup (například kupon v ceně 2 dolarů).

uvc přenosná lampa

Sterilizační přenosná lampa k nalezení na tomto odkazu za ceny kolem 250 Kč: https://s.click.aliexpress.com/e/_9uI2KT

Máme praktickou zkušenost s touto přenosnou UV-C lampou, kterou lze napájet z tužkových baterií, nebo z USB. Funguje dobře, jen si nelze myslet, že stačí párkrát přejet nad klávesnicí a je hotovo. Doba osvitu musí být minimálně 30 sekund, lépe 5 minut. Takže je dobré si k ní vytvořit nějaký stojánek. Nebo vzít kartonovou krabici, vylepit alobalem, do víka udělat otvor na osvitovou část lampy a máte sterilizační komoru. V žádném případě si ale tímto světlem nesviťte do očí (lampa má i pojistku, při otočení nahoru sama zhasne). Spouštěcí tlačítko je největší slabina tohoto modelu, je třeba ho držet několik sekund pro reakci. Ale s tím se dá žít.V popisu je i text, že negeneruje ozón. Nemusela by to být pravda, typický ozonový odér cítit je, nebo něco dost podobného. Na druhou stranu, ozón také desinfikuje (ale nesmí se příliš vdechovat, je třeba větrat, počkat na rozptýlení). Zda zde ozón vzniká nebo nikoli však s jistotou nevíme.

Nevýhodou je, že UV záření má vliv na degradaci některých materiálů, plastů, gumy… Ale občasné použití nemusí být zásadní problém. I kdybyste nechtěli ject na vlně pomyslné hysterie, pamatujte, že třeba takový váš mobil nese více patogenů, než záchodová mísa. Jeho desinfekce tak není od věci kdykoli.

Objem kyslíku v krvi – pulzní oxymetr

Inu, když už se bude blížit ta horší část nemoci. A když nebudete spoléhat na kapacity nemocnic… znalost nasycení krve kyslíkem je důležitý ukazatel. Někteří pacienti údajně nepoznají spolehlivě, že se jim hůř okysličuje krev. Pulzní oxymetr na prst neinvazivně měří tuto hodnotu.

Můžete si pořídit oxymetr za 1-2 tisíce korun. Nebo velmi podobný za méně, než 100 korun z Aliexpressu. Za takto nízkou cenu byste ale museli čekat na doručení z Číny. Lze tamtéž ale najít i nabídky ze skladu třeba v Německu a to vyjde cena na 200 korun s dodáním do týdne. Kalibrace nebo kvalita o tolik levnějšího oxymetru může být diskutabilní. Ale zásadní pokles pod 90 % nejspíše ukáže v dostatečné kvalitě.

Hladinu kyslíku umí dnes měřit i některé chytré hodinky (či sport-testery). U drahých Apple Watch se psalo o tom, že i levné oxymetry na prst jsou přesnější… popravdě ani pořízení levných neznačkových chytrých hodinek spíše nedoporučujeme, nikoli kvůli oxymetru. Prostě aplikace k nim stojí za starou čínskou bačkoru.

K TÉMATU  Duel sluchátek Sennheiser PX100 II versus V-Jays

Takový oxymetr jsme objednali z Německého skladu Aliexpressu za necelých 200 korun, například zde, nebo výběr z více produktů zde. Nicméně zvolit můžete i kvalitnější pulzní oxymetr z česka

Respirátory, roušky, masky

Chránit se je naprosto zásadní! Roušky chrání okolí a v malé míře i vás, respirátor chrání vás i okolí. O tomto nejsou žádné pochyby. Neškodí to a nikomu to na nezbytně dlouhou dobu neublíží a dá se to vydržet. Samozřejmě pokud někdo nosí jednu roušku týden, je to jeho hloupost. Také respirátor s ventilem chrání jen vás, ne okolí, na to pozor.

Nejvyšší ochranu poskytují materiály třídy FFP3, ale jsou dost drahé. I na úroveň FFP2 se lze velmi dobře spolehnout a tam jsou ceny již velmi příznivé. Do hry vstupují i různé nanomateriály, například nákrčníky, které vydrží 50 vyprání a chrání též dobře. Tam ale bývá problém s dobrou přilnavostí na obličej.

Bohužel spousta prodejců v ČR nehorázně rýžuje na tomto typu pomůcek. Ani největší české online i offline lékárny se neštítili ještě nedávno chtít za obyčejnou jednorázovou roušku 20 korun. Přitom ji pořídili za 5 korun. Situace dnes ale již není vyhrocená, na trhu je dostatek.

Pokud jde o roušky a respirátory, lze je opět dobře pořídit na Aliexpressu. Nejlevněji z Číny, ale pokud spěcháte (ano, spěcháte!), dobré ceny jsou i ze skladů v Německu. Jejich CE certifikace asi nebude zrovna pravá, ale takový FFP2 respirátor za 10 korun udělá pořád dobrou službu (oproti roušce). Jde totiž i o virovou nálož, čím nižší, tím lépe, nemusí tu být naprosto 100% ochrana.

50 kusů 3vrstvé roušky lze pořídit ze skladu v ČR za 85 korun, tedy jedna vyjde na 1,7 koruny. Opravdu za takovou cenu budete mít potřebu nosit jednu týden? Na výběr jsou i roušky menší velikosti pro děti, 30 kusů za 100 korun, opět sklad v ČR.

FFP2 respirátory se pohybuji v množství 50 kusů za 430 korun, takže jeden vyjde na necelých 9 korun. Tentokrát skladem v Německu.

Zatímco roušek a respirátorů ze zahraničí se úplně nebojíme, u masky dle dostupných recenzí nákup nedoporučujeme. Maska je velmi účinná ochrana, navíc znovupoužitelná. Ale ne že by bylo k vidění mnoho lidí, kteří by se nestyděli ji nosit na veřejnosti. Takže různé masky na Aliexpresu (i jinde a i u českých přeprodejců třeba na Aukru), které hrdě nesou značku 3M jsou padělky. Nejsou kvalitní, netěsní dobře a filtry jsou k smíchu. Pokud masku, tak třeba z Alzy. V případě nouze lze použité filtry obnovit například důkladným vložením hepa filtru z vysavače (vícevrstvé sáčky do vysavačů z netkané textilie) nebo jinak improvizovat. Ale to již zmiňujeme scénář pro konec světa.

Masky chrání velmi účinně. Ale v Číně ani na Aukru je nekupujte, bývají to padělky, které nejsou kvalitní. Maska bez filtrů stojí v Alze do 600 korun a padělek to nebude (doufejme).

Koncentrátor kyslíku

Kyslík při této nemoci v určité fázi u některých případů zachraňuje životy (Trump, Johnson, Čtvrtníček vědí). Bude ho dost, bude vám ho mít kdo a kde podat? Inu ale kyslík je vysoce výbušný plyn, není s ním úplně sranda. Menší kyslíkové spreje nebo lahve se pořídit dají. Úplně význam to asi nemá. Existují bezpečné kyslíkové koncentrátory. Ale cena je poměrně velká, 5 a více tisíc korun v Číně, desítky tisíc v ČR. Bohužel o jejich účinnosti (zejména těch čínských) referovat nemůžeme, ale byli bychom spíše opatrní. Koncentrátor kyslíku lze nejen koupit, ale i zapůjčit.

„Biologická“ ochrana

Vitamín D je velmi důležitý pro imunitní systém. Kdyby nebyl, těžko by evoluce přinesla bílou kůži, která jej umí generovat více, než tmavá. Opravdu velké množství lidí jej má nedostatek, v našich končinách se ze slunce tvoří jen zhruba mezi květnem a začátkem září, navíc ne u všech lidí dostatečně. Z potravy ho máme málo. Vůbec není od věci vitamín D doplňovat. Vigantol je na předpis, ale existují i mnohé volně prodejné doplňky stravy. Dále jej najdeme v tučných rybách (makrela, tuňák atp.), mléce, vejcích. Bohužel kvalita doplňků stravy je minimálně diskutabilní a reálná hodnota obsahu je nejistá. Přesto, nejde o drahý nákup, při rozumném užití doporučujeme. Vybírejte výhodnější větší balení třeba na Heuréce. Pozor na předávkování, ale 1000 UI denně by mělo být bezpečných. Někdy se pro vyloučení nežádoucích účinků (kalcifikace tkání) doporučuje kombinace s vitamínem K.

K TÉMATU  Ideální základ levných HTPC

Vitamín C je spíše už takové placebo, ale opět malou roli hrát může (jistě, bez něj dostanete kurděje, ale když jej sníte kilo, sto let žít nebudete). Nejlépe z potravin. Ale pokud už budete pořizovat doplněk stravy, není potřeba skákat na nabídky lékáren. 100 tablet Celaskonu po 250 mg vyjde na zhruba 100 korun. Tj. 25 gramů za 100 korun, 1 kilogram kyseliny L-askorbové za 4000 korun! V již zmiňovaném shopu Fichema pořídíte kilogram za 10x méně, tedy o něco více, než 300 korun. 100 gramů kyseliny L-askorbové mají například i v drogerii DM za 69 korun. I to je násobně méně, než pilulky v lékárně. Stačí správně odvážit maximálně 1 gram (1000 mg), rozpustit ve vodě…

cena vitamínu C

Na pomezí desinfekce a biologické ochrany je kloktání. Koronavirus se objevuje v krku i v nosohrtanu. Průplach nosu desinfekcí doporučit nemůžeme, minimálně proto, že by to bylo extrémě nepříjemné. Nicméně kloktání patří aktuálně ke zkoumaným přínosům (zde obecněji o kloktání). Doporučují se ústní vody. Má to jistou logiku. Lze tím i dost možná do jisté míry omezit šíření viru (na krátkou dobu). Může to též při vystavení se infekční dávce tuto dávku snížit po brzkém zásahu kloktáním. Obdobně mohou pomáhat různé již klasické pastilky proti bolestem v krku. Bohužel informací o účinnosti různých přípravků je málo. Viz například jedna studie tvrdí, že chlorhexidin funguje, druhá že nikoli – ve skutečnosti může být problém koncentrace, která je v ústní vodě typu Corsodyl nebo GUM paroex značná. A třetí článek z více zdrojů, a není jistě posledním. Naopak milovníky slivovice potěší zpráva, že alkohol nezpochybňuje nikdo – nicméně kloktání 60% slivovice nebo Alpy po dobu 30 sekund také nelze příliš doporučovat.

Měření teploty

Populární jsou různé bezkontaktní teploměry. Ty v Číně nekupujte. Ani ty drahé prodávané u nás nejsou nejpřesnější. Ne vše digitání je zatím to lepší. Není nad klasický teploměr. Existují i chytré hodinky, které měří tělesnou teplotu. Ani na to nesázejte. Abyste získali rozumnou hodnotu blížící se reálu, museli byste napsat diplomovou práci, jejímž výsledkem bude vzorec na půl strany, který by zohledňoval proměnné prostředí a chyby měření.

Testování

Naše státní zřízení ví nejlépe, co je pro nás nejlepší. A tak testuje málo, k testům pozitivně nemotivuje, zasekne se na jednom způsobu testování a trvá mu věky modernizovat. Takže tu máme extrémně dlouho oficiálně jen drahé PCR testy. A levné a pohotové antigenní testy úřední vůl zakazuje volně prodávat. Naprosto nesmyslně. Mohli a měly být dostupné všude, v každé drogerii. Cena je několik málo stokorun (250 Kč). Citlivost sice není nejvyšší, ale docela dobře odhaluje nakažlivé jedince zejména v akutní fázi. Tedy pozitivitu ukazují relativně slušně, průkaz negativity to ale není. A kdo rozpozná chřipku nebo nachlazení od Covidu bez testu? Málokdo. Takže někdy od půlky prosince budou asi antigenní testy zdarma pro všechny, což ale může znamenat v podobě našeho státu cokoli, jen ne to, co bychom čekali. Nicméně antigenní testy se koupit dají, kdo nechce spoléhat na stát: Jsou na aukru, jsou na heuréce, dále na mallcz, nebo dialekarnacz. Je u nich napsáno, že jsou jen pro zdravotníky, ale udělat si výtěr a následovat manuál není raketová věda. V Británii si odběry také dělají zájemci sami, v USA se pak zase běžně používají testy na výtěr jen z krku nebo nosu, namísto nosohrtanu, zavádějí se pomalu i testy se slin. Možností je spousta, jen by se státu muselo chtít reagovat pružně, jako bychom byli jeho zákazníkem (jakože jsme, platíme si ho).

Nevyzýváme k panice. Ale kdo je připraven, není překvapen. A omlouváme se, že tento článek vydáváme až nyní, ale v létě byste nám stejně nevěřili, že něco takového bude třeba. Přejeme vám pevné zdraví a štěstí na dobré informační zdroje!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek