Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

FreeDOS, open-source MS-DOS, slaví 30 let

01. 07. 2024

01. 07. 2024

FreeDOS je open-source rekreace MS-DOS, schopná spouštět nové i staré DOSové hry a aplikace na skutečných PC nebo emulátorech. Nedávno projekt oslavil 30 let existence. Projekt FreeDOS se datuje do roku 1994, kdy Microsoft oznámil, že jeho diskový operační systém (MS-DOS) bude postupně ukončen, protože pozornost společnosti se přesunula na Windows. Jim Hall začal pracovat na FreeDOS jako na open-source rekreaci a pokračování MS-DOSu s cílem provozovat veškerý software kompatibilní s MS-DOS. Na projekt dohlíží dodnes.

Vzpomínáte na staré hry pro DOS?

MS-DOS, IBM-DOS a další deriváty DOS byly nejoblíbenějšími operačními systémy pro PC od prvního IBM PC v roce 1981 do poloviny 90. let. Existuje obrovská knihovna her a aplikací vytvořených pro DOS, včetně raných verzí Microsoft Word, Fallout, DOOM, The Secret of Monkey Island, SimCity a Lotus 1-2-3. FreeDOS pomáhá udržovat tyto desítky let historie počítače přístupné, ať už běží na skutečném hardwaru nebo v emulátoru. DOSBox a jeho vedlejší projekty jsou také populární způsoby, jak spustit software DOS na modernějších počítačích.

FreeDOS však není jen pro prožívání minulosti. Má některé modernější funkce, jako je správce balíčků a živý obraz CD. Existují také portované verze moderních nástrojů, jako je Vim a Curl, a je zde vestavěna podpora pro souborové systémy FAT32. Tato poslední funkce nikdy nebyla ve veřejných verzích systému MS-DOS, pouze základní systém DOS ve Windows 95. Pokud máte správný hardware, můžete vytvářet sítě a používat základní webové prohlížeče.

Milujete nostalgii? FreeDOS je tu pro každého

Projekt FreeDOS na svých webových stránkách uvedl: „FreeDOS je operační systém s otevřeným zdrojovým kódem kompatibilní s DOSem, který můžete použít k hraní klasických DOSových her, spouštění staršího obchodního softwaru nebo psaní nových DOSových programů. Každý program, který funguje na MS-DOS, by měl běžet i na FreeDOS. A ano, spousta lidí opravdu provozuje FreeDOS v roce 2024. Existuje značná komunita nadšenců do retro počítačů, kteří rádi provozují klasické operační systémy, jako je DOS. Na internetu můžete najít mnoho lidí, kteří obnovují staré počítače a nasazují na ně FreeDOS.“

K TÉMATU  Dvě mouchy jednou ranou: Recenze Sencor SDV-8801T

Společnost Microsoft zveřejnila zdrojový kód pro staré verze systému MS-DOS pro zachování historie, ale nejnovější open-source verze je stále MS-DOS 4.0 z roku 1988 , na kterém nelze spustit mnoho aplikací a her z 90. let a dále. Kód pro DR-DOS , konkurenta s podobnou softwarovou kompatibilitou původně vytvořený společností Digital Research, byl vydán na konci 90. let. DR-DOS však v průběhu let několikrát změnil majitele a dnes mohou nastat právní problémy s používáním tohoto kódu. V ostrém kontrastu byl FreeDOS od začátku open-source a stále se aktivně vyvíjí.

FreeDOS si můžete stáhnout z oficiálních stránek freedos.org. Na většině moderních počítačů neběží dobře, protože nepodporuje UEFI nebo Secure Boot, ale můžete jej snadno nainstalovat do aplikací jako VirtualBox a QEMU.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.
Niceboy roste. Firma, která se v nedávné době přihlásila ke sponzoringu české fotbalové reprezentace, nemůže mít malé cíle. Již drahnou dobu Niceboy nevyhledávám jen skrze reproduktory a sluchátka, svůj nabízený sortiment značně rozšiřuje. Jako téměř nesportovec, jsem se podíval na základní fitness náramek X-fit ACTIVE. Ale až tak základní mi nepřipadá.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek