Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

HTPC pro odvážné: výběr a ztišení pevného disku

18. 05. 2008

Vybrat pevný disk do vševědoucího centra domácí zábavy je snad ta nejtěžší část celé stavby. Aktuálně máme více možností, než kdy dříve. I když některé věci se nemění. Disk je nejhlučnější část sestavy a je na to potřeba dbát, případně tuto součástku zkrotit. Zkusili jsme USB FLASH disk, 2,5“ disk i klasický 3,5“. Co nakonec vyhrálo?

Na co dávat pozor při výběru

Možná se domníváte, že hlavním zdrojem hluku počítače jsou ventilátory. Omyl. Většinu hluku tvoří pevný disk. Nejenom „chroupání“ při čtení a vyhledávání, ale zejména hluk otáčejících se ploten, který není nepodobný hluku ventilátoru. Jen je asi 3x silnější, takže ventilátory přehluší. Zkuste si zapnout PC a po té ještě jednou s odpojeným diskem, uvidíte. Kromě hluku ploten a hlaviček jsou tu ještě vibrace, které mají také značný podíl na výsledném vydávaném nepříjemném hlaholu. Co v pevném disku hlučí

  • Zvuk ploten
  • Zvuk hlaviček
  • Vibrace

Při výběru disku doporučuji zohlednit následující vztahy. Pevný disk je tvořen jednou nebo více plotnami, na které se zapisují data. Plotny se liší svou kapacitou. Čím více se na jednu plotnu vejde dat, tím lépe. Disk je díky vyšší hustotě dat na plotně rychlejší. Čím méně ploten v disku bude, tím lépe. Vytvoří se méně tepla i hluku, o malý kousek bude nižší i spotřeba a vibrace.

3,5palcová klasika

Dnešním doporučením je 3,5“ disk s jednou plotnou a 320GB kapacitou, nebo dvouplotnový disk s kapacitou 500 nebo 640 GB. Kapacita ploten jde ale velmi rychle kupředu. Moderní pevné disky s malým počtem ploten a typickou rychlostí otáček 7200 jsou relativně kultivované a pokud nejste nároční, můžete je do HTPC osadit. Pro mne jsou ale nepoužitelné. Hluk je pořád ještě příliš velký. Navíc po čase se disky stávají hlučnější a hlučnější – opotřebováním materiálu. Nově se na trhu objevily disky Western Digital Green Power, které nemají rychlost otáčení ploten 7200 otáček za minutu, ale zhruba 5400. Díky tomu jsou výrazně tišší a mají nižší spotřebu. Srovnal jsem 500GB Green Power s 2,5″ diskem a ten byl přece jenom tišší. Ale ne zase až tak výrazně. Vzhledem k poměru cena/velikost/hluk je GP pro HTPC ideální volba. I rychlostí postačují.

2,5palců brzy standardem?

Jakožto náročný uživatel považuji 3,5“ disk do HTPC za nevhodný (a jsem si vědom, že takové nároky většina uživatelů nemá). Dnes ale klesly ceny pevných disků natolik, že i kdysi drahé notebookové disky pořídíte za rozumnou cenu. V podstatě jde jen o to, zda si za stejné peníze koupíte 250GB notebookový disk, nebo 500GB disk desktopový. Využití 2,5“ disku není ale žádný výstřelek. Dělají to výrobci značkových počítačů, stejně jako se využívají v serverech (byť tam jsou násobně drahé a rychlé varianty). Tyto disky jsou minimálně o polovinu tišší než 3,5“ a mají zhruba 3x nižší spotřebu. Také se méně zahřívají. Protože ale mají méně otáček (typicky 5400), jsou pomalejší. Na pohodlný provoz HTPC to ale bohatě stačí. Nemusíte li šetřit, můžete si koupit i 2,5“ disk se 7200 otáčkami. Zdá se, že se tyto disky budou stále více prosazovat a budeme je potkávat nejen v noteboocích a HTPC.

Graf je zpracován dle výsledků měření z testu pevných disků v časopise Computer 7/08

 

FLASH – prozatím drahá spása

FLASH technologii netřeba představovat, „USB klíč“ už má dnes skoro každý. Tohle úložné zařízení umí být rychlé, je malé, energeticky úsporné a především nezávisí na žádném mechanickém pohybu, tudíž je úplně tiché. Pevné disky, které využívají této technologie, se nazývají SSD. Cena je ale zatím přemrštěná a kapacitou zatím pevným disků nekonkurují. Především kvůli vysokému poměru cena za gigabajt. Jednou v budoucnu ale snad…

SSD FLASH disk je náhradou pevných disků – nemá pohyblivé součástky, je nehlučný, nehřeje, a je rychlý. Zatím je ale drahý. 16GB pomalejší varianta A-Data stojí 1800 Kč s daní. Pokud uložíte data mimo HTPC, je to na systém dobrá investice

Dnes by se nabízelo využití SSD disku alespoň pro uložení systému. Například pro přehrávání z Blu-ray, z internetu, nebo FLASH pamětí by to bylo naprosto ideální. Pokud ale chcete mít sbírku hudby, fotek, filmů atp. přímo v HTPC, stejně se bez pevného disku neobejdete. A potom nemá cenu dávat systém na SSD. Moderní jsou také síťová úložiště – to vezmete jeden nebo více pevných disků, zavřete je do boxu, potom někam do komory nebo do odlehlé místnosti a k datům přistupujete po síti. To považuji za zcela ideální řešení, které ale není levné.

K TÉMATU  Nový špičkový počítač Corsair má pouzdro ze dřeva

Prakticky – zkušenosti z provozu 3,5″, 2,5″ a FLASH disku

Do naší postupně se rodící sestavy jsem nejprve zkusil umístit klasický 3,5“ disk s kapacitou 250GB (2 plotny), 7200 otáček, SATA II a 16 MB cache (model WD2500KS-00MJB0). Jde o starší disk, který ve své době patřil k nejlepším. V HTPC se ale ukázal jako velmi hlučný, vibrující a hodně se zahřívající. Tedy nevhodný. Především hluk otáčejících se ploten bych přirovnal ke třem 8cm ventilátorům rotujícím rychlostí 2000 otáček. Jako další jsem zkusil zapojit nový jednoplotnový disk Samsung. Ten již byl ve svém projevu kultivovanější a s přivřením oka (ucha) by se i dal použít. Jak jsem již naznačil výše, chci od HTPC co nejméně hluku a úsporný chod. Proto jsem se rozhodl osadit finálně 2,5“ disk. Aktuálně má nejlepší poměr cena/gigabajt kapacita 250 GB. Moje volba padla na Seagate 250GB Momentus ST9250827AS, který má dvě plotny. Na trhu by se ale brzy mohly objevit produkty s 250 GB na jednu plotnu, které budou zase o kousek lepší.

Chcete-li vhodný komromis mezi tichem a kapacitou, zvolte 2,5″ disk. Testovaný Seagate Momentus ST9250827AS se ale vůbec neukázal v dobrém světle. Možná šlo o kusovou záležitost, ale naštěstí jsou na trhu další výrobci

Rozdíl po zapojení 2,5“ disku je značný, hluku je zhruba polovina. Přitom ani rychlost ve Windows Vista není špatná – lze jej v tomto ohledu naprosto bez problémů využívat. Spotřeba šla také výrazně dolů. Sami si můžete poslechnout rozdíl! Start systému s 2,5″ diskem (mp3) Start systému s 3,5″ diskem (mp3) Na druhou stranu jsem měl smůlu na výběr samotného disku, možná je to věc kusu, nebo série, těžko říct. Každopádně můj Seagate se jeví jako špatný výrobek. Vydává vysokofrekvenční zvuk, který mne přivádí na myšlenky, že jej po deseti minutách provozu mám chuť rozšlapat. Také zvuk otáčení ploten je patrný. Navíc plechový kryt disku rezonuje a vydává další pazvuky (když jej pevně stisknete, přestane). Měl jsem možnost srovnávat s jinými 2,5“ disky a ty musím zpětně označit za lepší. Pokud se rozhodnete pro 2,5“ disk, možná zkuste zapřemýšlet raději o Samsung SpinPoint M HM250JI.

Protože investice do SSD disku je již nad hranicí, kterou jsem ochoten do HTPC investovat, přemýšlel jsem, jak si takový disk vyrobit levněji. Buďto lze zakoupit za 200 Kč redukci, do které se vloží CF paměťová karta a ta se potom tváří jako běžný pevný disk. Samotná paměťová karta ale není také úplně levná – je třeba vybrat rychlou variantu s podporou DMA módu. Přesto na Windows XP by množná stačila i relativně levná 2GB varianta. Na Windows Vista, kde je Media Center značně propracovanější, ale bude 8GB patrně málo a zde se již dostáváme na značné částky v řádu několika tisíc. Alespoň zkusmo jsem tedy využil USB FLASH klíč, který mám (Corsair Voyager GT), který je docela rychlý. 2 GB na Windows XP stačí (prohnal jsem je nLitem, který je umí zredukovat). Příprava Windows na provoz z USB je peklo na několik hodin. Přesto se podařilo. Výsledek byl bohužel zklamáním. Počítač je sice s FLASH diskem nádherně tichý, ale i s využitím dost rychlé FLASH paměti byl provoz Windows XP velmi pomalý. Na FLASH disk jsem také zkusil umístit speciální linuxovou distribuci SLAX. Ta se umí natáhnout celá do operační paměti RAM a pracuje excelentně rychle. Sama o sobě zvládla přehrát velké množství multimediálního obsahu, včetně různých HD formátů. Bohužel zprovoznění mediálního centra nad linuxem je časově náročné a nad moje možnosti.

K TÉMATU  Recenze tabletu Sencor Element 7D002 – krotký živel

Krocení ploten – přísavky, gumičky a AAM

Jak ztišit pevný disk? Můžeme investovat do antivibračních úchytů, které nejsou přehnaně drahé a výsledek je zaručeně zřetelný. Za větší obnos lze uzavřít disk do boxu. Opět je ztišení značné, ale hrozí větší zahřívání disku. Ztišit pevný disk lze ale i téměř zadarmo, svépomocí. Podívejte se na dva způsoby, u kterých si možná řeknete: „Jak to, že mne to nenapadlo dříve?“ První způsob spočívá v postavení disku na přísavky. Většinou se využívají akvarijní přísavky, které jsou běžně k dostání (Obi, Hornbach, akvaristiky), v hodnotě okolo 10 korun za jednu. Do otvoru v přísavce vtlačíte hlavičku šroubku a ten potom i s přísavkou vešroubujete zespodu do disku. Ten pak postavíte na vhodné místo ve skříni. Tento postup tlumí vibrace a budete se divit, jaký rozdíl to může udělat. Obzvláště v levných skříních (do 2000,-), kde se vibrace přenášejí do kostry a na krycí plechy.

Přísavky za 40 korun jsou levným a účinným lékem na ztlumení vibrací pevného disku

Další postup je elegantnější. Spočívá v umístění disku do gumiček. Postup je zřejmý z fotografie. Opět odpadne přenášení vibrací na skříň a u tohoto způsobu disk relativně pevně drží ve své pozici.

Uložení disku mezi natažené gumičky je skoro zadarmo. Pokud použijete adekvátně silné gumy a překřížíte je, disk je i dostatečně fixován na místě

Nakonec je tu ještě varianta ztišení disku softwarově. Ta funguje na většině značek a modelů disků. Postup se nazývá AAM (Advanced Acustic Management). Lze s ní jít až hodně do podrobna a nastavit disk detailně. O tom není problém najít jiné články (např. zde). Tady pouze doporučím velmi jednoduchou utilitu WinAAM, kde stačí přepnout jedno tlačítko a je hotovo. Hluk disku je poté výrazně menší, především pohyb čtecích hlav. Na hluk rotace to ale příliš vliv nemá. Samozřejmě dojde k určitému snížení výkonu – záleží na vás, co preferujete více.

Softwarově můžete ztišit pevný disk například utilitou WinAAM – stačí pouze zmáčknout tlačítko Quiet a je hotovo

 

Souhrn a aktuální stav stavby HTPC

Výběr disku do HTPC je doufám po přečtení tohoto souhrnu o něco jednodušší. Pro jistotu nakonec zopakuji základní fakta. Pokud nutně potřebujete velkou kapacitu přímo v HTPC, volte 3,5″ disk s co nejmenším počtem ploten. Do HTPC se mimořádně hodí série Green Power od Western Digital, která je úsporná a díky nižším otáčkám i tichá. Nezapomeňte na další možnosti ztišení pevného disku. Pokud vám stačí o něco menší kapacita disku přímo v HTPC, dbáte na hluk a spotřebu, je vhodnou volbou 2,5″ pevný disk. Jestli jste „sběrači filmů a hudby“ a optřebujete opravdu velkou kapacitu a přitom ticho, osaďte HTPC diskem z FLASH pamětí, tzv. SSD disk. Ten je nehlučný, má nízkou spotřebu a když není nejlevnější, je i rychlý. Práce s HTPC tak dostane úplně jiný rozměr. Datový sklad potom odsuňte do specializovaných síťových úložišť (NAS) a přistupujte k nim pohodlně na dálku. Naše sestava prozatím vypadá následovně:

  • Skříň Silverstone SG02
  • Zdroj PicoPSU 120W s externím adaptérem 110 W (12 V, 8,5 A)
  • Procesor AMD 4850e (2,5 GHz, 2 jádra, 45 W TDP)
  • Deska Gigabyte MA78GM-S2H (čipset AMD 780G s grafikou ATI 3200)
  • Paměť Kingmax 800 MHz, DDRII, CL5, 2 GB (v jednom modulu)
  • Pevný disk Seagate 250GB Momentus ST9250827AS (2,5“, 5400 otáček, SATAII, 8 MB cache)

V příštích dílech se budeme zabývat chlazením, výběrem systému a TV karty a dalšími úskalími, na která ještě narazíme.

Související články

HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení – díl 1
HTPC pro odvážné: procesor, akcelerace videa a spotřeba – díl 2
Sekce o HTPC na DIGIlidi.cz

Celý postup stavby můžete diskutovat a ptát se v našem Diskusním fóru.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek