Pondělí , 24. 02. 2025

Matěj

Ideální základ levných HTPC

08. 03. 2007


Asus pro nás připravuje novou základní desku M2A-VM HDMI pro patici AM2. Jedná se o zajímavé řešení “vše v jednom“ ideální především pro kancelářské aplikace, ale hlavně také stavbu levného HTPC. Osazen je nový čipset 690G, vzniklý ze sloučení AMD a výrobce grafických karet ATI.

Základní deska sama o sobě obsahuje všechny potřebné komponenty pro plnohodnotný HTPC (Home Theater Personál Computer). Především integrovaná grafika s HDMI výstupem podporujícím i standard HDCP a HD Audio 5.1 výstup s vzorkovací frekvencí 192KHz/24-bit včetně digitálního koaxiálního výstupu SPDIF pro připojení receiveru. Přítomný je i kvalitní analogový TV-out YPbPr. Na desce nalezneme i dva řadiče IEE1394a, takže bude možno připojit i digitální videokameru.

Podporovány jsou samozřejmě všechny dnes běžné procesory pro patici AM2, tedy Sempron, Athlon 64, Athlon 64 X2 a Athlon 64 FX. Čipová sada by měla být poměrně nenáročná na spotřebu energie (8W). Škoda, že je zatím AMD poněkud pozadu s přechodem na 65nm výrobní proces u svých procesorů a dnešní 90nm Semprony si vezmou nějakých 62W (nové Celerony mají spotřebu 45W). Je to však jen otázka času, kdy i levné procesory budou vyrobeny 65nm a celá taková sestava zas bude o něco zajímavější. Nízká spotřeba se rovná totiž nízkému tepelnému vyzařování a tedy i nízkému hluku HTPC, o který jde především.

Výkonově AMD slibuje nejvýkonnější integrovanou grafiku na trhu (x1250 DX9.0c pro plnou podporu Aero ve Windows Vista), nicméně na náročnější hry určitě nebude, pro potřeby přehrávání HD videa však bohatě postačí, čipset je přímo optimalizovaný pro přehrávání HD DVD a Blu-Ray.

Deska Asus M2A-VM by se na našem trhu měla objevit během měsíce března a předpokládané cena bude zhruba 2200Kč s DPH. Ostatní výrobci si na čipset 690G brousí také zuby a jistě se objeví i levnější řešení (například MSI K9AGM2-FIH).

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Mám foťák a k němu popruh na krk (rameno). Ten popruh se přidělává na pevno běžně přímo do oček na přístroji. Potom na něm často překáží a my se s ním různě potýkáme, abychom jej dali tak, aby nepřekážel. Zkusme s tím něco udělat...

Odolné věci máme rádi, rádi je vždy potrápíme a ještě více nás těší, když přežijí a lze napsat, že výrobce nelže a výrobek je opravdu kvalitní. Podobně tomu bude u testovaného disku HD830, který nás zaujal již asi před rokem na prezentaci společnosti AData. Doba evidentně dozrála a těžký kovový kvádřík dorazil i k nám do redakce…
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek