Pondělí , 23. 12. 2024

Vlasta

Jaká je spotřeba, kolik to stojí a jak ušetřit na elektřině

15. 03. 2010

Jakou spotřebu mají konkrétní spotřebiče v domácnosti, obzvláště potom ve vypnutém stavu? Nikoli zanedbatelnou. A kolik vás to vlastně může stát? Poradíme, jak ušetřit pomocí techniky, ale i změnou přístupu ke svému dodavateli elektrické energie.

Nejprve se podívejme na to, jak spotřebu změřit a jak ji promítnout do řeči financí. Pro spotřebu je důležitý příkon. Ten bývá uveden na přístrojích nebo v manuálech produktů ve wattech. Aktuální reálnou spotřebu můžete také změřit patřičným měřákem (stojí od 300 korun nebo jej zdarma půjčí dodavatel elektřiny). Spotřeba se ale většinou uvádí ve watthodinách (Wh), což je příkon za danou časovou jednotku (hodinu). Některé přístroje mají navíc nekonstantní příkon, takže se počítá většinou s hodinovým průměrem.

Pro další výpočty budeme uvažovat distributora E.ON v tarifu ElektřinaKlasik D 02d. Aktuální sazba činí 4 207 Kč za MWh, tj. 4,207 Kč za kWh a 0,004207 Kč za Wh.

Jak vypočítat spotřebu a její cenu

Například pokud má váš počítač spotřebu 100 Wh (což je 0,1 kWh) za hodinu jeho provozu zaplatíte:

  • 100 × 0,004207 = 0,4207 Kč.

Běží-li průměrně 2 hodiny denně po celý rok, zaplatíte:

  • 2 × 100 Wh × 365 × 0,004207 = 307,111 Kč.

Výpočty jsou samozřejmě hrubé, protože ještě platíme za jistič a další poplatky distributorovi. Nicméně v ceně 4 207 Kč za MWh jsou již započítány poplatky za distribuci (které jsou mimochodem větší, než je cena dodané elektřiny).

Ze srovnání spotřeby počítače a notebooku, vychází přitom lépe notebook, jehož provoz se může pohybovat kolem ⅓ nákladů na spotřebu stolního počítače. V případě, že se tedy zrovna rozhodujete, jaký stroj si pořídit, je z hlediska úspory energií celkem jasno.

3 tisíce korun za stand-by? Běžný scénář!

Ceny za energii přístroje v běhu tak nějak očekáváme. Vše něco stojí. Ale co když jsou přístroje vypnuté? Zde bychom čekali jen minimální spotřebu. Ale tak tomu bohužel není. Stand-by příkon spotřebičů není vůbec zanedbatelný. Orientační přehled najdete v tabulce. Právě z této tabulky vezmeme celkovou spotřebu „vypnutých“ spotřebičů a spočítáme, kolik nás bude ročně stát.

Spotřebič Stand-by nebo vypnuto [W]
PC 7
Monitor k PC 4
Repro k PC 10
Plazma TV 26
Mikrovlnka 1
Nabíječka Nokia 1
Stolní lampa 1
Stereo zesilovač 15
ADSL Wifi modem 13
Nabíječka notebooku 3
Přenosný magnetofon 3
Tiskárna 5
Celkem 89
K TÉMATU  Černá, žlutá, modrá nebo červená? Vysvětlení barev USB

Stand-by spotřebu této „domácnosti“ máme 89 W. Toto číslo vynásobíme 24 hodinami a 365 dny. To je cca 779 kWh a na peníze obludných 3 300 korun!

Samozřejmě jde o vzorový příklad, ale podobná stand-by spotřeba není nereálná. Navíc spotřebiče nejsou ve stand-by stále, ale pro zjednodušení to tak bereme. Výrobci elektroniky jsou velmi často naprosto neschopní a nezodpovědní. Mezi největší neřády patří televizory a monitory, set-top-boxy a jiné. Tyto přístroje ve stand-by opravdu nemají nic na práci, aby se projevovaly takovou spotřebou. U jiných zařízení, která necháváme běžet celý den (např. modem, wi-fi router…) zase chybí možnost nastavení plánovaného vypnutí – třeba od dvou hodin v noci do 6 do rána by mohly být klidně plánovaně vypnuté. Ale to výrobci neřeší.

Poznámka ke spotřebě TV – dříve se občas mohl objevit model, který byl navržen tak špatně, že ve stand-by spotřebovával hodně energie. Dnes to neplatí. Tento fakt ale nepotvrdí měření obyčejným wattmetrem, který v tomto případě ukáže s velkou pravděpodobností velmi nepřesný údaj.

Šetříme aneb vypínáme ručně i roboticky

Když už jsme si ukázali, jak příšerný může být účet za elektřinu odebranou nepoužívanými spotřebiči, je na čase zjisti, jak ušetřit.

V prvé řadě je vhodné, takto nepovedené produkty vůbec nekupovat. Ale to se snadno řekne. Většinou máme nakoupeno, případně při výběru marně zjišťujeme, jak se situace má. Výrobci mlží a nepokrytě lžou. Včetně těch nejvěhlasnějších a největších.

Nezbývá tedy, než nepovedené spotřebiče odpojovat od přívodu el. energie. Nejlevnější a nejsnazší cestou jsou prodlužovací kabely s vypínačem. Ty nám umožní vypnout více spotřebičů naráz a současně umístit vypínač na dostupné místo. Stále ale jde o velmi „otravný“ postup.

Další možností jsou spínače zásuvek – ať už digitální, nebo analogové. Ty v nastavený čas dokážou vypnout a zapnout konkrétní zásuvku.

Tři dálkově spínane zásuvky vás přijdou na zruba 400 korun. Jejich nákup se do roka může snadno vrátit.

K TÉMATU  Nejlepší blu-ray přehrávače podle Testu: Samsung a Philips

Existují také zásuvky na dálkové ovládání a ani nejsou přehnaně drahé. Dovedu si představit situaci, kdy si na kritická místa po bytě umístím dálkově spínané zásuvky a u vchodových dveří vedle vypínače světla připevním ovladače těchto zásuvek. Při odchodu z bytu současně vypnut i tyto zásuvky. Je to pohodlné a člověk na to nezapomene.

Objevují se sporadicky i produkty na bázi záložních zdrojů, které dokážou zjistit snížený odběr energie na zásuvce a tu následně automaticky odpojí. Nejde ale o běžnou záležitost a spolehlivost asi také zatím nebude ideální (navíc, jak je to asi s následujícím zapnutím spotřebiče?).

V každém případě ale doporučujeme provést výpočet, za jak dlouho se vám vrátí investice do podobných „udělátek“. Spínače za velkou sumu peněz se mohou ve financích vracet mnoho let a jejich účel tak může být ohrožen.

Tento wattmetr FK Technics 6300 stojí 500 korun a kromě měření spotřeby a výpočtu ceny za provoz spotřebičů umí i spínat svou zásuvku dle nastaveného času. Bohužel měřák v našem případě velmi nepříjemně píská, takže jeho trvalé zapnutí do zásvuky nepřipadá v úvahu.

Nakonec ještě jedno drobné varování – ne každému spotřebiči vyhovuje odpojování od napětí. Např. počítačovým zdrojům to příliš nevyhovuje. Ale je otázkou, nakolik to má vliv na celkovou životnost přístroje a zda se to vyplatí či nikoli. Spíše bych se přikláněl k tomu, že je lépe šetřit elektřinu.

Přepěťová ochrana se zásuvkami typu Master-Slave. Pokud vypnete spotřebič na jedné konkrétní zásuvce, odpojí se automaticky i ostatní.

Šetřete u zdroje, změňte dodavatele elektřiny

Kromě uvedených, takřka partyzánských postupů, jak šetřit, zbývá ještě jedna. Podívat se, kolik a za co platíte svému dodavateli elektřiny. Existují různé tarify a správnou volbou můžete ušetřit. Můžete se také zamyslet, zda nevyužíváte zbytečně silný jistič, za který také platíte něco navíc. A jelikož na našem trhu nevládne takový monopol, jaký bychom podle ceny elektřiny očekávali, máme i možnost volby svého distributora. Na webu Energetického regulačního úřadu můžete najít přehlednou kalkulačku pro srovnání všech distributorů na našem trhu.

Úspory při změně dodavatele lektřiny mohou dosáhnout klidně i tisícikoruny ročně! 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek