Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

29. 12. 2007

Výběr zdroje pro „obývákový počítač“ neboli HTPC je největším oříškem v celé jeho stavbě. Protože jako HTPC volíme maximálně úsporné a tiché sestavy, jsou nám běžné 300 a více wattové PC zdroje celkem k ničemu. Škoda, že výrobci zaspávají dobu. Ale něco se přece jen najde, třeba PicoPSU, který umí využít notebookovou nabíječku.

Na dnešní moderní HTPC by nám stačil 100-150W zdroj, ale takový běžně nekoupíte. Zbývá tedy zvolit nějaký 300W klasický PC zdroj s tichým 12cm ventilátorem (800-1500 korun). Podstatně dražší volbou (2500 korun a více) je koupě pasivně chlazeného PC zdroje. Možná jste stejně jako já se zaujetím hleděli na externí zdroje notebooků a dalších zařízení, které žádné ventilátory nemají. Proč nic podobného není na PC?! Škoda mluvit… Jedna možnost naštěstí přece jenom existuje. PicoPSU 120W DC-DC Power Converter. Tento miniaturní „převaděč“ dokáže proměnit notebookový nebo jiný zdroj na takový, který použijete s úsporným počítačem nebo HTPC.

Celé zařízení je opravdu miniaturní. Ještě aby nebylo, když spoléhá na externí zdroj. Samotné PicoPSU stojí 39 USD (asi 500 korun). K tomu lze zvolit nový výkonější (120W) notebookový adaptér v ceně okolo 1000 korun, nějaký bazarový starší adaptér, nebo jiný zdroj stejnosměrného proudu. Trochu komplikované, ale možné. Alespoň do doby, než výrobci přijdou s hotovým produktem splňujícím naše požadavky… Za zmínku určitě stojí i další podobné produkty z nabídky Logic Suply. 

PicoPSU jsme testovali při stavbě HTPC pro odvážné. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek