Úterý , 28. 01. 2025

Otýlie

LCD, plazma, nebo LED televizi?

22. 11. 2012

Trh je dnes neuvěřitelně široký a nabízí vhodné řešení témě pro každého. Rozhodli jste se také pro koupi nové televize a teď si lámete hlavu s tím, jaký typ koupit? Podívejte se na základní přehled výhod, nevýhod a rozdílů plazmových, LCD a LED televizí.

Doba jde dopředu a už dávno jsou tatam doby, kdy byly tyto televize považovány za luxus pro horních deset tisíc. Ceny spadly dolů, a tak si novou a kvalitní televizi může dovolit skoro každý. Ne každý se však v nabídce vyzná a televize pro něj mohou být španělskou vesnicí.

LCD televizory

Technologie LCD nás provází už dlouhá léta a v současnosti se jedná o nejrozšířenější druh televizí – a monitorů. Samotná obrazovka „svítí“ pomocí sítě podsvěcovacích trubic, které předávají světlo tekutým krystalům (LCD = liquid crystal display = displej z tekutých krystalů). A právě ty jej pak v určité barvě vyzařují ven, čímž vytvářejí celkový obraz.

Ve srovnání s plazmovými televizemi však může být celkový vjem obrazu poněkud méně realistický, což je způsobeno vrchní vrstvou, která je vyrobena z plastu a nikoliv ze skla. Plastový povrch však na druhou stranu neodráží sluneční světlo či jiné osvětlení. LCD televize se oproti plazmovým vyznačují také mnohem delší životností. Nevýhodou může být zhoršená pozorovací schopnost z některých úhlů.

LED televize

Mezi trojici oblíbených televizorů patří také LED televize. Fungují na obdobném principu jako LCD – jen místo zářivek u podsvěcovacích trubic využívají LED diody (LED = light emitting diod). Modernější LED diody zaručují nižší spotřebu, delší životnost a širší škálu barev. V podstatě tedy posouvají vývoj dopředu a stávajíc se kombinací toho nejlepšího z LCD a plazmových televizí. Za kvalitu si však připlatíme – LED televize jsou o něco dražší než jejich LCD kolegyně.

Plazmové televize

Plazmové televize zažily velký boom v první dekádě jednadvacátého století. Přišly totiž se zcela jiným konceptem než užívané LCD. Pro tvorbu obrazu využívají malé buňky, které samy o sobě svítí. Buňky jsou naplněné speciálními plyny, které při elektrickém impulsu přecházejí do plazmy.

Nevýhoda svícení jednotlivými buňkami pak je v tom, že se mohou vypálit – zejména tehdy, nemění-li dlouhou svou barvu (například logo vysílací stanice). Moderní modely si však dokáží i s tímto problémem poradit.

Celá tato technologie zaručuje velmi rychlou odezvu – mnohem vyšší než u LCD a LED televizí. Vrchní vrstva je tvořená sklem, což napomáhá tvořit přirozenější barvy – zvláště u černé.

Dnes už se jednotlivé technologie svojí kvalitou k sobě velmi blíží. Při koupi je proto nejlepší zajít do obchodu a naživo se podívat, která televize s jakou úhlopříčkou a jakými barvami nám vyhovuje. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Spousty souborů, videa, obrázky a hudba se závratnou rychlostí rozrůstají, a už ani nevíme, kam s nimi. Než bude vše přístupné a dostupné online ještě chvíli potrvá, a tak se v mezičase můžeme upírat jedině k pevným diskům. A pokud to má mít řád a efekt, chce to síťové úložiště NAS.

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek