Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Nejlepší DVD přehrávače a HDD rekordéry 2008

03. 12. 2008

03. 12. 2008

Tápete v nepřeberné nabídce a nevíte, jaký DVD přehrávač nebo rekordér vybrat na Vánoce? Připravili jsme pro vás několik rad a tipů, jak vybrat a který by mohl být ten pravý. Článek samozřejmě přijde vhod i těm, kteří budou nakupovat i mimo vánoční šílenství.

Čeho si všímat při výberu DVD přehrávače

V našem hledáčku za poslední rok spočinulo několik přehrávačů nižší a střední třídy. Díky tomu máme přehled v tom, kdy nás výrobci jen balamutí a kdy nabízejí něco, co se vyplatí. Jelikož i špičkový přístroj (nikoli high-end) můžete pořídit do 2 tisíc korun, doporučujeme se dívat právě k této hranici. Ušetřit 500 korun na levnějším, ale podstatně hůře vybaveném přístroji, se opravdu nevyplatí.

 


TIP: DVD přehrávače už nejsou v kurzu. Přečtěte si o lepších přehrávačích – blu-ray, MMC a 3D!!!


 

Co by měl mít dobrý DVD přehrávač? HDMI výstup – i když ještě nemáte nový televizor, brzy se tak může stát. USB rozhraní je taktéž velice užitečné, i když nikoli nezbytné. Zmiňme i kvalitu přístroje – lokální „značky“ přehrávačů v minulosti ukázaly, že umí výborně zapracovat na funkcionalitě, ale provedení pokulhává. A reklamace stojí spoustu času a někdy i nervů. Proto je potřeba v případě vyšších požadavků na funkce vybrat ten správný „neznačkový“ přístroj. Osvědčenu volbou tak je například Ferguson, kdežto Sencor nebo podobným značkám se raději vyhněte.

Myslete na kvalitu výrobku, nervy máte jen jedny!

Další požadavky převezmeme z loňského přehledu DVD přehrávačů, protože se nezměnily:

Základní požadavky

Než se pustíme do rozboru jednotlivých DVD přehrávačů, řekněme si, jak by měl vůbec vhodný kandidát na koupi vypadat, jakými vlastnostmi by měl disponovat:

  • tichou, rychlou a dobře čtoucí DVD mechanikou
  • slušným dílenským zpracováním a pěkným vzhledem (dle subj. nároků)
  • ergonomickým a citlivým dálkovým ovladačem
  • intuitivním grafickým menu s rychlou odezvou
  • širokou podporou médií a formátů z nich přehrávaných
  • dostatkem moderních audio a video výstupů (dnes především optický audio a HDMI výstup)
  • USB vstupem nebo čtečkou paměťových karet (v dnešní době opravdu užitečné)
  • kvalitním obrazem (je třeba soustředit se i na kvalitu obrazu s přepočítaným vyšším rozlišením přes HDMI)
  • dobrou podporou titulků v MPEG-4 videu

Výčet by jistě mohl pokračovat, například bodem o schopnostech zobrazování fotografií, schopnostmi práce s obrazem jako zoom, krokování obrazu, posuvem a dalšími detaily a drobnými „fíčurkami“.

 

Philips DVP 5990 – volba roku 2008

Na vrcholu našeho doporučování se umístil Philips DVP 5990. Ten dokázal skloubit kvalitu značkového přístroje s mnoha funkcemi. Pro většinu uživatelů to bude nejlepší volba – ať už rádi sledují videa stažená z internetu s externími titulky, využívají USB nebo prostě jen sledují klasická DVD. Vše jim Philips umožní s dostatkem komfortu. Pro zkušenější uživatele je tu navíc možnost vylepšení přehrávače novým softwarem, který vyrobili příznivci tohoto modelu podle svých potřeb.

 

 

 

Naše nejvyšší doporučení si odnáší Philips DVP 5990
Kompletní rezenci Philips DVP 5990 najdete zde.

 

 

 

Ferguson D-880HX – to právé pro nadšence

Volbu číslo dvě si odnáší Ferguson D-880HX. Ten si najde místo v obývacích pokojích skalních příznivců počítačových formátů. Dobře spolupracuje s USB zařízeními, má vynikající možnosti nastavení externích titulků pro MPEG-4 a mnohé další.

 

 

 

„Krabici“ zcela přebral po svém předchůdci D-780
Kompletní rezenci Ferguson D-880HX najdete zde.

 

 

 

Pioneer DV-600AV – špičková kvalita a 5.1 výstup

Třetí volbou bude Pioneer DV-600AV. Jde o v dané kategorii špičkový přístroj s vynikajícím obrazem, zvukem a celkovým zpracováním. Přitom disponuje USB vstupem a podporuje i MPEG-4 a další formáty. Sice ne tak dokonale jako předchozí dva jmenovaní, ale stále ještě použitelně. Navíc jako jeden z mála obsahuje dekodéry prostorového zvuku a 5.1 analogový výstup, takže lze připojit levnější reprosoustavu domácího kina bez nutnosti pořizovat AV receiver.

K TÉMATU  Jak na klonování disku zdarma

 

 

 

Pioneer DV-600AV lze samozřejmě pořídit jak v černé, tak stříbrné barvě
Uživatelskou rezenci Pioneer DV-600AV najdete zde.

Z dalších přístrojů jsme letos testovali Yamahu DVD-S661, Panasonic DVD-S54, Philips DVP3260 a další, které najdete v příslušné sekci našeho webu.

DVD přehrávač nebo něco jiného?

Pokud přemýšlíte o tom, zda by nebylo lepší investovat už rovnou do Blu ray přehrávače, pak vězte, že zatím nikoli. Blu ray disky jsou velmi drahé, takže byste přehrávač ve velké míře používali ještě na přehrávání jiných formátů. A v tom dost pokulhávají. Tedy pokud vám nestačí obyčejné DVD video, které zvládne bez potíží skoro každý přehrávač. Pro příznivce HD videa jsou aktuálně zajímavé speciální síťové přehrávače, jako například Popcorn Hour A-100 nebo TviX a jiné. Volbou nejuniverzálnější je HTPC, které ale vyžaduje nejvíce znalostí a práce. Na další straně se dozvíte, jak jsou na tom letošní DVD/HDD rekordéry a který je ten nejlepší…

Jaký vybrat HDD/DVD rekordér?

Situace se oproti loňským Vánocům změnila snad jen v tom, že už pomalu mizí rekordéry s výhradně analogovým příjmem. Ceny těch s DVB-T začaly konečně i u značkových strojů klesat a tak už není moc důvodů ztrácet čas s problematickými noname přístroji. Jinak je novinek jako šafránu a v zásadě se dá říci, že při výběru HDD/DVD rekordéru platí stále stejná doporučení, jako loni. Výrobci sice přišli s novými modely, ale ty mají jen minimum vylepšení, bohužel.

HDMI a DVB-T standard

Vzhledem k tomu, že už začalo vypínání analogového televizního vysílání, nákup rekordéru s čistě analogovým tunerem už můžeme doporučit pouze za dvou podmínek. Nějaká výprodejová super cena a zároveň pokud DVB-T nevyužijete, to znamená pokud chcete nahrávat třeba ze satelitu, IP TV set top boxu, nebo kabelové TV (ať už analogové nebo DVB-C přes set top box). Cenový rozdíl se však začíná stírat a tak je lepší sáhnout třeba po loňském modelu s DVB-T tunerem, i za cenu, že ho aktuálně nevyužijete. Nemilé je, že výrobci rekordérů, na rozdíl třeba od nových LCD televizorů, do letošních novinek stále nepřidali podporu MPEG-4 DVB-T, která se v následujících letech bude určitě hodit pro příjem nově vzniklých TV kanálů (na ty volně šiřitelné vám ale vždy bude stačit MPEG2 DVB-T, takže žádný strach).

Ani na zadní straně letošních strojů nenajdeme žádnou konektorovou revoluci. Nemá už skoro cenu uvažovat o modelu bez HDMI s 1080p výstupem, koneckonců už se jich moc nedělá. Všechny mají také dvojici SCARTů, takže kromě své staré TV můžete připojit právě také různé set top boxy, či satelity, přijímající signál v jiném, než DVB-T formátu. Nedoporučujeme vyžadovat za každou cenu 5.1 analogový výstup zvuku, mají ho jen některé noname přístroje a nestojí to za problémy se zbytkem zařízení. Majetnější si raději pořídí pořádnou zvukovou aparaturu s AV receiverem a ti více stihlí hospodářskou krizí můžou pro prostorový zvuk přikoupit nějaký obyčejný DVD přehrávač za pár korun nebo levné domácí kino.

Disky rostou

Standardem letošních modelů rekordérů po stránce kapacity disku se stává 250 GB. Ta je po všech stránkách rozumná, ale pokud máte hluboko do kapsy, klidně vezměte 160 GB, většině uživatelů totiž tato velikost stále naprosto postačuje. Větší disky jsou stále o dost dražší a příliš se nikomu nevyplatí. Bohužel ani letos se žádný výrobce nepokusil použít úsporný 2,5″ HDD nebo alespoň zapracovat nějaký powermanagemet, aby se disk nemusel točit v rekordéru nonstop, i když není používán. Při výběru proto také dbejte na kvalitu osazeného pevného disku. Některé jsou zbytečně hlučné, nebo jsou nešťastně ukotvené do šasi a přenáší do něj svoje vibrace. V našich recenzích se vždy o kvalitách použitých disků zmiňujeme, bohužel výrobci často značku HDD ve svých modelech během času mění a ne vždy k lepšímu. Pokud budete vybírat rekordér v kamenném obchodě, hluk rekordéru nerozpoznáte kvůli okolním zvukům, ale můžete na něj položit ruku a zhodnotit stupeň vibrací. Ten do značné míry napoví mnohé o celkové hlučnosti přístroje. Nesmíme však zapomenout na integrovaný ventilátor, který také nebývá úplně tichý. Zatím se bez něj obejdou pouze nové rekordéry LG.

K TÉMATU  Meta blokuje přístup AI pro reklamy na politické kampaně

Funkce jak podle kopíráku

Za poslední rok se výrobci nerozhoupali přidat prakticky žádnou podstatnou funkci, takže vše při starém. Všechny (renomované) mají české menu, české EPG a různou úroveň podpory dalších formátů, jako DivX, MP3, JPEG atd. Hodně se rozmohly tzv. jukeboxy, kdy si můžete na HDD nahrát svoje oblíbené skladby, fotky nebo filmy.

 

Panasonic DMR-EX78 – stále dobrá volba

Panasonic stabilně dělá jedny z nejlepších stolních rekordérů. 250GB HDD modelu EX78 je tak akorát a Panasonic u něj konečně přidal i USB port. Přes něj do rekordéru nahrajete hudbu i obrázky, DivX umí pouze číst. Nevýhoda je, že neumožňuje (jako většina ostatních) na USB cokoliv z HDD vyexportovat. Rekordér je stabilní a relativně tichý pracant. Vytknuli jsme mu pouze to, že nečte DivX z DVD+R/RW médií a také naprosté minimum inovace oproti předchozímu modelu DMR-EX77.

 

 

 

Rekordéry od Panasonicu poskytují nejlepší poměr výkon/cena.
Kompletní recenzi DVD/HDD rekordéru Panasonic DMR-EX78 najdete zde.

 

 

 

Sony RDR-HXD890 – kvalitně ale složitě

Sony už druhým rokem prodává pod pláštíkem své značky kvalitní rekordéry značky Pioneer a jejich renomé to určitě prospělo. Nicméně Pioneer sebou nese také složitější uživatelské ovládání, které majiteli ale vynahradí v kvalitě záznamu a reprodukce. HXD890 disponuje 160GB diskem a k jeho větším nectnostem patří ignorace formátu DivX přes USB port a také to, že si DivX video neuložíme na HDD. Zato pro přehlednou správu fotografií je jak dělaný. Pokud někde v totálním výprodeji narazíte na předchozí model HXD870, tak ho berte. Jsou s novým totiž prakticky totožné.

 

 

 

Uvnitř Sony najdete většinu prvků převzatých od Pioneeru, což je na kvalitě znát. Kompletní recenzi DVD/HDD rekordéru Sony RDR-HXD890 najdete zde.

 

 

 

LG RHT388H – pro nenáročnou babičku

Výhodou rekordérů LG je jejich snadná obsluha, u letošní novinky RHT388H podpořena ještě skvěle zjednodušeným dálkovým ovladačem. Je to tedy ideální volba pro všechny, kteří si s technikou příliš netykají, a kteří ani moc nepoužívají DivX formát. Jeho podpora je totiž slabší. Kvalitou záznamu na svoje kolegy nestačí, je zato levnější a obejde se bez ventilátoru.

 

 

 

LG je jeden z mála rekordérů, který není chlazen ventilátorem. Kompletní recenzi DVD/HDD rekordéru LG RHT388H najdete zde.

Z dalších rekordérů jsme letos otestovali Philips DVDR5570H a Samsung DVD-SH873 . Philips je kvalitativní alternativou k Panasonicu a Sony, Samsung zase k levnějšímu LG.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek