Sobota , 07. 12. 2024

Mikuláš

Druhý přírůstek do rodiny?: Recenze Biostek XS-250A

20. 04. 2007


Životní úroveň se nám (snad většině) zvedá a zatím, co před dvaceti lety ještě neměl zdaleka každý doma barevnou televizi, dnes je jich tam až moc. Ta nejlepší je přirozeně v obýváku napojená na “nabušený“ DVD přehrávač. Ale co když zatoužíme po reprodukci DVD i na dalším přístroji, třeba v ložnici?

Malé pivo

Přesně do potřeb této části potenciálních zákazníků se Biostek s modelem XS-250A chce trefit. Zatím co ten hlavní DVD přehrávač už skoro každý má, za další krabičku je nám líto vyhazovat zbytečně mnoho peněz. Značka Biostek vešla v povědomí především vcelku povedenými a levnými přenosnými přehrávači PDX-950 a stolním “dospělým“ modelem s HDMI označeným XE-320 pro. Nový levný typ XS-250A jsme si krátce představili v nedávném preview.


Nenápadný vzhled

Velmi nenápadný přístroj v černém case s dosti střídmým designem. Po dřívějších “lunaparkových“ eskapádách konečně začínají čínští designéři držet svou kýčovitou kreativitu na uzdě a tak nás nezaskočí žádná cingrlátka ani oslňující modré podsvícení čehokoliv. Na čelním panelu se kromě síťového vypínače, mechaniky a oranžového, velice dobře čitelného displeje, nachází jen sdružená trojice základních ovládacích tlačítek. Výrobce nedodržel ani klasickou 43cm Hi-Fi šířku a s pouhými 32cm je DVD velice kompaktní.

DVD mechanika je klasická low-profile s obtížnějším odebíráním disku za střed. Zakládání média není také úplně nejoptimálnější, šuplík vyjíždí jen ze tří čtvrtin. Velmi dobrou kvalitou čtení všech běžných médií i velmi nízkou provozní hlučností zapadá do již naštěstí nastoleného standardu čínské produkce. Koneckonců základní díly mechanik všech těchto přehrávačů jsou velmi podobné, ne-li zcela totožné, takže rozdíly jsou minimální.


Skromná konektorová výbava

Biostek se svým větším kolegům nesnaží konkurovat ani konektorovou výbavou. Pro obraz najdeme ty nejpoužívanější, tedy SCART, S-Video, kompozitní, ale také YUV s progressive scanem. Přístroj není určen jako základ domácího kina, takže zcela chybí 5.1 analogový zvukový výstup a budete si muset vystačit se stereem. Jediný způsob, jak dostat z přehrávače prostorový zvuk je přes přítomný digitální koaxiální výstup.


Asi největší slabina přístroje

Dálkový ovladač je žel zcela poplatný nejnižší cenové kategorii. Stejný model Číňané tvrdošíjně vyrábějí v drobných obměnách snad už víc jak pět let a už má na svědomí úhyn spousty nervových buněk lidí po celém světě. Jeho tlačítka jsou z většiny titěrná, v tomto provedení dokonce ani nijak barevně rozlišená a je nutno si na něj zvyknout. Jeho citlivost a vyzařovací výkon jsou problematické a je s ním třeba trpělivě mířit přímo na přehrávač. Svůj účel nakonec jakž takž splní. Zcela však chybí možnost přepnout přehrávač do Stand-by, takže stejně budete muset vylézt z postele a jít ho vypnout, což naštve.

K TÉMATU  Mini Skeleton: Pro malé extravagantní HTPC

Krásná neznámá

Viděl jsem již nespočet přehrávačů a podle OSD menu zpravidla poznám, jaký obsahuje čipset, ale zde jsem narazil. Podobné menu jsem zatím neviděl a výrobce čipu se mi ani posléze nepodařilo zjistit. Jisté je jen, že to není žádný ze čtveřice převážně osazovaných (Zoran, Mediatek, SunPlus a Ess Vibrato). Měl jsem proto obavy, zda se volba okrajového čipu nepodepíše na možnostech přehrávání, ale ty se ukázaly částečně liché.


Plná čeština v menu

OSD menu je v českém jazyce, nastavit jdou vyloženě základní věci, moc podařená není zrovna možnost korekce jasu a kontrastu v několika krocích, kdy po chvíli zjistíte, že jediné snesitelné jsou stejně střední hodnoty. I když je zde předpoklad použití těch nejlevnějších D/A převodníků, obraz je kupodivu klidný, barevně vyvážený a pěkně prokreslený (mluvím o SCARTu s RGB). Zaznamenal jsem jen drobný, sotva patrný šum ve velmi tmavých plochách. Jako zdroj signálu pro CRT televizor do úhlopříčky 68-72cm postačuje. Poněkud nešťastně je nastavena lupa, kdy jsou k dispozici pouze dvě zvětšení, která jsou příliš skoková a až nepoužitelně velká (zvláště v DivX). S výřezem lze alespoň posouvat.

Osmý Div X světa

Pro přehrávání multimédií je k dispozici strohý filebrowser. Ten ale umožňuje svobodné procházení adresářů a obsahuje i filtr na soubory určitých přípon. Nikoho nepřekvapí podpora MP3 včetně VBR až do 320kbps, stejně tak WMA a Audio-CD. Ogg Vorbis a id3 tagy po něm přece jen chtít nemůžeme. S obrázky formátu JPEG si poradí také, a to i s velkými “sousty“ typu 3MB souboru. U takového je však třeba počítat s delší dobou načítání (cca 10sekund).


Jednoduchý filebrowser

Jako vždy nejvíce každého zajímají možnosti přehrávání DivX a Xvid videa. Zde přístroj příjemně překvapil a až na výjimky zvládl skoro všechny testovací formáty, viz tabulka na konci článku. Integrovaný dekodér videa DivX a Xvid nemá však valnou kvalitu a obraz se často rozpadá do větších fragmentů, není nijak vyhlazený a dobře je vidět každý nešvar značné komprese. Stejný video soubor dokáže klasický plnohodnotný stolní přehrávač s Mediatek nebo Zoran čipsetem přehrát mnohem čistěji a kvalitněji.


Font titulků stačí, ale větší by neuškodil

Čeština v podporovaných titulcích SUB, SRT a TXT nezlobí, jejich font by mohl být ale o chlup větší a výše položený v obraze. Biosteku zato nevadí jiné názvy souborů s titulky a načte ty, které najde v adresáři s videem. Na čelním panelu je avízovaná podpora pro MP4. Tak jsou označeny koncovky videa Nero Digital, ale přehrávač tento formát neumí a je to jen zmatení označení a zkratek, kdy je tím zřejmě myšlen MPEG4.

K TÉMATU  Zkusili jsme: nákup v Datartu

Závěr

Biostek i s neznámým čipem uvnitř udělal celkem dobrý dojem. Ten kazí především dálkový ovladač. S tím však nutno v této cenové kategorii počítat. Kompletní česká lokalizace maximálně usnadní obsluhu a ani obrazově neurazí. Najde si místo v dětských pokojích nebo na chalupě. Pro použití v ložnici tristně postrádám Stand-by mód. Prostě šikovný, malý přehrávač s drobnými muškami za necelých 1200Kč.

+ čeština
+ zvládne hodně kodeků AVI videí
+ střídmý design a rozměry
+ příjemný obraz
– dálkový ovladač
– absence Stand-by
– příliš skokový zoom

Tabulka kompatibility DivX:
1_divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps: ANO
2_divx3_low_motion_mp3_25fps: ANO
3_divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps: ANO
4_divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO
5_divx651_htp_bvop_nvop_ac3_23976fps. ANO 6_divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO 7_divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO
Tabulka kompatibility Xvid:
1_xvid_ac3_23976: NE
2_xvid_ac3_bvop_23976fps: ANO
3_xvid_bvop_nvop_ac3_29fps: ANO
4_xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps: ANO
5_xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_2: ANO
6_xvid_gmc_ac3_23976fps: ANO
7_xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps: ANO
8_xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO
9_xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps: ANO
10_xvid_PB_ac3__bvop_23976fps: NE
11_xvid_qpel_ac3_23976ps: NE
12_xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps: ANO
13_xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO
14_xvid_qpel_mp3_vbr_25fps: ANO
15_xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek