Čtvrtek , 30. 05. 2024

Maxim

Druhý přírůstek do rodiny?: Recenze Biostek XS-250A

20. 04. 2007


Životní úroveň se nám (snad většině) zvedá a zatím, co před dvaceti lety ještě neměl zdaleka každý doma barevnou televizi, dnes je jich tam až moc. Ta nejlepší je přirozeně v obýváku napojená na “nabušený“ DVD přehrávač. Ale co když zatoužíme po reprodukci DVD i na dalším přístroji, třeba v ložnici?

Malé pivo

Přesně do potřeb této části potenciálních zákazníků se Biostek s modelem XS-250A chce trefit. Zatím co ten hlavní DVD přehrávač už skoro každý má, za další krabičku je nám líto vyhazovat zbytečně mnoho peněz. Značka Biostek vešla v povědomí především vcelku povedenými a levnými přenosnými přehrávači PDX-950 a stolním “dospělým“ modelem s HDMI označeným XE-320 pro. Nový levný typ XS-250A jsme si krátce představili v nedávném preview.


Nenápadný vzhled

Velmi nenápadný přístroj v černém case s dosti střídmým designem. Po dřívějších “lunaparkových“ eskapádách konečně začínají čínští designéři držet svou kýčovitou kreativitu na uzdě a tak nás nezaskočí žádná cingrlátka ani oslňující modré podsvícení čehokoliv. Na čelním panelu se kromě síťového vypínače, mechaniky a oranžového, velice dobře čitelného displeje, nachází jen sdružená trojice základních ovládacích tlačítek. Výrobce nedodržel ani klasickou 43cm Hi-Fi šířku a s pouhými 32cm je DVD velice kompaktní.

DVD mechanika je klasická low-profile s obtížnějším odebíráním disku za střed. Zakládání média není také úplně nejoptimálnější, šuplík vyjíždí jen ze tří čtvrtin. Velmi dobrou kvalitou čtení všech běžných médií i velmi nízkou provozní hlučností zapadá do již naštěstí nastoleného standardu čínské produkce. Koneckonců základní díly mechanik všech těchto přehrávačů jsou velmi podobné, ne-li zcela totožné, takže rozdíly jsou minimální.


Skromná konektorová výbava

Biostek se svým větším kolegům nesnaží konkurovat ani konektorovou výbavou. Pro obraz najdeme ty nejpoužívanější, tedy SCART, S-Video, kompozitní, ale také YUV s progressive scanem. Přístroj není určen jako základ domácího kina, takže zcela chybí 5.1 analogový zvukový výstup a budete si muset vystačit se stereem. Jediný způsob, jak dostat z přehrávače prostorový zvuk je přes přítomný digitální koaxiální výstup.


Asi největší slabina přístroje

Dálkový ovladač je žel zcela poplatný nejnižší cenové kategorii. Stejný model Číňané tvrdošíjně vyrábějí v drobných obměnách snad už víc jak pět let a už má na svědomí úhyn spousty nervových buněk lidí po celém světě. Jeho tlačítka jsou z většiny titěrná, v tomto provedení dokonce ani nijak barevně rozlišená a je nutno si na něj zvyknout. Jeho citlivost a vyzařovací výkon jsou problematické a je s ním třeba trpělivě mířit přímo na přehrávač. Svůj účel nakonec jakž takž splní. Zcela však chybí možnost přepnout přehrávač do Stand-by, takže stejně budete muset vylézt z postele a jít ho vypnout, což naštve.

K TÉMATU  HD DVD se loučí, zatleskejme

Krásná neznámá

Viděl jsem již nespočet přehrávačů a podle OSD menu zpravidla poznám, jaký obsahuje čipset, ale zde jsem narazil. Podobné menu jsem zatím neviděl a výrobce čipu se mi ani posléze nepodařilo zjistit. Jisté je jen, že to není žádný ze čtveřice převážně osazovaných (Zoran, Mediatek, SunPlus a Ess Vibrato). Měl jsem proto obavy, zda se volba okrajového čipu nepodepíše na možnostech přehrávání, ale ty se ukázaly částečně liché.


Plná čeština v menu

OSD menu je v českém jazyce, nastavit jdou vyloženě základní věci, moc podařená není zrovna možnost korekce jasu a kontrastu v několika krocích, kdy po chvíli zjistíte, že jediné snesitelné jsou stejně střední hodnoty. I když je zde předpoklad použití těch nejlevnějších D/A převodníků, obraz je kupodivu klidný, barevně vyvážený a pěkně prokreslený (mluvím o SCARTu s RGB). Zaznamenal jsem jen drobný, sotva patrný šum ve velmi tmavých plochách. Jako zdroj signálu pro CRT televizor do úhlopříčky 68-72cm postačuje. Poněkud nešťastně je nastavena lupa, kdy jsou k dispozici pouze dvě zvětšení, která jsou příliš skoková a až nepoužitelně velká (zvláště v DivX). S výřezem lze alespoň posouvat.

Osmý Div X světa

Pro přehrávání multimédií je k dispozici strohý filebrowser. Ten ale umožňuje svobodné procházení adresářů a obsahuje i filtr na soubory určitých přípon. Nikoho nepřekvapí podpora MP3 včetně VBR až do 320kbps, stejně tak WMA a Audio-CD. Ogg Vorbis a id3 tagy po něm přece jen chtít nemůžeme. S obrázky formátu JPEG si poradí také, a to i s velkými “sousty“ typu 3MB souboru. U takového je však třeba počítat s delší dobou načítání (cca 10sekund).


Jednoduchý filebrowser

Jako vždy nejvíce každého zajímají možnosti přehrávání DivX a Xvid videa. Zde přístroj příjemně překvapil a až na výjimky zvládl skoro všechny testovací formáty, viz tabulka na konci článku. Integrovaný dekodér videa DivX a Xvid nemá však valnou kvalitu a obraz se často rozpadá do větších fragmentů, není nijak vyhlazený a dobře je vidět každý nešvar značné komprese. Stejný video soubor dokáže klasický plnohodnotný stolní přehrávač s Mediatek nebo Zoran čipsetem přehrát mnohem čistěji a kvalitněji.


Font titulků stačí, ale větší by neuškodil

Čeština v podporovaných titulcích SUB, SRT a TXT nezlobí, jejich font by mohl být ale o chlup větší a výše položený v obraze. Biosteku zato nevadí jiné názvy souborů s titulky a načte ty, které najde v adresáři s videem. Na čelním panelu je avízovaná podpora pro MP4. Tak jsou označeny koncovky videa Nero Digital, ale přehrávač tento formát neumí a je to jen zmatení označení a zkratek, kdy je tím zřejmě myšlen MPEG4.

K TÉMATU  Recenze Hemmer Iron 3 LTE – tři písmena mění vše

Závěr

Biostek i s neznámým čipem uvnitř udělal celkem dobrý dojem. Ten kazí především dálkový ovladač. S tím však nutno v této cenové kategorii počítat. Kompletní česká lokalizace maximálně usnadní obsluhu a ani obrazově neurazí. Najde si místo v dětských pokojích nebo na chalupě. Pro použití v ložnici tristně postrádám Stand-by mód. Prostě šikovný, malý přehrávač s drobnými muškami za necelých 1200Kč.

+ čeština
+ zvládne hodně kodeků AVI videí
+ střídmý design a rozměry
+ příjemný obraz
– dálkový ovladač
– absence Stand-by
– příliš skokový zoom

Tabulka kompatibility DivX:
1_divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps: ANO
2_divx3_low_motion_mp3_25fps: ANO
3_divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps: ANO
4_divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO
5_divx651_htp_bvop_nvop_ac3_23976fps. ANO 6_divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO 7_divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps: ANO
Tabulka kompatibility Xvid:
1_xvid_ac3_23976: NE
2_xvid_ac3_bvop_23976fps: ANO
3_xvid_bvop_nvop_ac3_29fps: ANO
4_xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps: ANO
5_xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_2: ANO
6_xvid_gmc_ac3_23976fps: ANO
7_xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps: ANO
8_xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO
9_xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps: ANO
10_xvid_PB_ac3__bvop_23976fps: NE
11_xvid_qpel_ac3_23976ps: NE
12_xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps: ANO
13_xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO
14_xvid_qpel_mp3_vbr_25fps: ANO
15_xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps: ANO

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doplněno o fotky a postřehy: Vega 6 star obohatila flotilu produktů značky Niceboy nedávno jako poslední ze dvou. Kromě nativního 2K videa se snaží zaujmout schopnostmi běžného fotoaparátu v nastavení parametrů včetně aktivní stabilizace obrazu. Samozřejmě čekejte dostatek (možná až nadbytek) příslušenství v luxusním balení. Stačí to na přesvědčení zákazníků, aby kameru koupili?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek