Neděle , 19. 01. 2025

Doubravka

Diskuze k článku

17 Responses

  1. Elektroměr
    Díky za článek.
    Dovolím si jen dvě poznámky k větě „V případě, že televizor je zapnut pouze ve Stand-by režimu, elektroměr tento odběr ani nemusí zaznamenat, protože jde o hodnotu pod hranicí jeho citlivosti (cca 0,7W).“
    1) To asi platí pro klasické mechanické elektroměry, nové elektronické už to pravděpodobně zaznamenají. Ale to jen tipuji, třeba to někdo znalý upřesní.
    2) Pravděpodobnost, že jediný odběr celé domácnosti bude jen jediná TV ve Stand-By je minimální, takže těch 0,7W se většinou přičte ke stávajícímu odběru lednice atd. a toto navýšení se na cekové spotřebě již zcela jistě zaznamená.

    Také každodenní vypínání spotřebičů vytahováním vidlic ze zásuvek není moc pohodlné a s největší pravděpodobnosí by došlo k předčasnému opotřebení kontaktů v zásuvkách, zejména těch zakoupených v Traumax-X s kaolínovými kontakty místo měděných 🙂 Doporučuji nakoupit prodlužováky s vypínačem v Lidlu za akční cenu 79.99,- Kč za kus. Hi-Fisti samozřejmě použijí ty s vypínači s pozlacenými kontakty 🙂

    Odpojování spotřebičů od sítě jakýmkoli způsobem ale v každém případě doporučuji nejen pro snížení spotřeby, ale také kvůli snížení pravděpodobnosti poškození elektroniky napěťovou špičkou po síti např. za bouřky.

  2. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
    Harry Potter jako referenční film mi připadá docela tendeční – dyť je to skoro celý v temnotě.

    1. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
      To je pravda – při sledování TV vysílání bude spotřeba o dobrých 30-50 W vyšší.

  3. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
    Chci upozornit že plazma Panasonic odebíra proud i při vypnutem sítovém vypínači!! Proto určitě vypínat ze sítě!

    1. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
      Můžu potvrdit ,spotřeba i při vypnutém síťovém vypínači necelých 10W což nechápu,stejná jak v stand-bye ,asi tajná dohoda s ČEZ 🙂

  4. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
    Povídali že mu hráli. Moje zkušenost s plazmou Panasonic 37PX80EA (výrobce uvádí max. spotřebu 235W, stand-by méně než 1W. Mám Velice přesný Watmetr s výpočtem spotřeby energie tak jsem měřil a Max. zaznamenaná spotřeba 275W ve stand-by modu celých 12W. Že by nějáká závada…………… článek je dobrá reklama pro jednu firmu
    naschle

    1. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
      Samozřejmě, že je to reklama – přece nemyslíte, že by Panasonic napsal něco, co by jej poškozovalo. Ale na to před jejich textem upozorňuji a také je tu diskuse, kde lze sdělit připomínky.

  5. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
    PX80E bere při normálním filmu s normálním jasem asi 180w za hodinu. Vypnutá by měla mít pod 1w, ale nesmí být v menu zapnuto jakési propojení hdmi, nebo tak nějak. Je to popsáno v manuálu.

  6. Re: Panasonic boří mýty o spotřebě plazem
    Vím, je to dávno, co byl článek napsán, dnes je situace jiná. Přesto údaje v článků mi připadají zavádějící. Chybné uvádění jednotek (watt za hodinu místo správného watt * hodina). Watt je jednotka výkonu = energie, která proteče za jednu vteřinu. Energetika používá watthodiny (spíše tisíckrát nebo milionkrát větší násobky viz kWh nebo MWh). Watthodina je spotřebovaná energie, kterou spotřebuje zařízení mající stálý příkon 1W během jedné hodiny. Zarazil mě spor v článku, který nejprve uvádí, že rozdíly v desítkách wattů příkonu u televize na účtu skoro nepoznáte, ale doporučuje vypínat spotřebiče ve standby režimu. Moderní televize a i jiná zařízení mají v pohotovostním režimu velmi malou spotřebu – pod 1watt, ale přesto jsou zařízení, které ji mají značně vyšší. Paradoxně satelitní nebo DVB-T set top boxy mohou mít v pohotovostním režimu spotřebu mnohem vyšší (podle mé zkušenosti 10 – 20wattů). pokud máte v domácnosti dvě takové zařízení, pak ještě video, dvd recorder, mikrovlnku s hodinami atd, může se to nezanedbatelně na spotřebě projevit. Rozdíl v příkonu televize. Pokud budete mít televizi puštěnou 5 hodin denně, pak v tarifu D02d (běžný panelákový tarif bez „nočního proudu“ s cenou přibliženě 4,5kč za kWh.) bude každých 10 wattů rozdílu znamenat měsíčně asi 7Kč. Což je zanedbatelné částka. Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak dlouho jim vlastně doma televize běží. U někoho i 12hodin (tzv. na pozadí 🙂 ) a rozdíl mezi plazmou a lcd bude přes den mnohem více než 10W, spíš myslím, že to bude kolem 50W. Pak se dostáváme na měsíční rozdíl asi 80Kč. Což se také nezdá jako velká částka. U nových LCD televizí s LED podsvícením je spotřeba ještě nižší. Z principu by měla být nižší asi o 40% vůči LCD s podsvícením výbojkou. Pak bychom se dostali na rozdíl kolem 120Kč měsíčně. LCD LED ovšem zatím znevýhodňuje vysoká cena.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Dalším z videí z rozbalování budou multiplatformní sluchátka, která můžete používat s konzolemi PS4, Xbox One, Nintendo Switch, stolním počítačem a také nejnovějšími notebooky i telefony, od polské herní značky Genesis (založené roku 2013). Nabízí tkaninou chráněný audio kabel, zásuvný mikrofon a masivní náušníky, slibující dobrý zvuk...
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Testovaný reproduktor míří do vašich domovů spíše než na cesty, venkovní párty či grilovačky, které Češi milují. Výrobce to naznačuje názvem, který nás nenechá na pochybách, že nejde o klasický přenosný reproduktor, který budete denně s sebou nosit na hřiště, byť mobility se zcela vzdát nechce. Výkon 20 W již zavdává na kvalitní zážitek z (mobilní) domácí hudby.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek