Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Pevné disky – jak dlouho žijí?

15. 11. 2013

15. 11. 2013

Odpověď nám nyní dává kalifornská společnost Backblaze, provozovatel on-line či cloudového (chcete-li) zálohovacího systému. Firma udržuje již 4 roky v nepřetržitém provozu 25 000 pevných disků, prý těch určených na běžné použití.

A jak to tedy vypadá s poruchovostí během prvních 4 let jejich života? První obrázek popisuje, jak disky „havarují“ během prvních 4 let.

Vyplývá z něj, že 3 roky přežije asi 90 % disků. V prvním 1,5 roku mají pevné disky poruchovost asi 5,1 % ročně. Než dosáhnou na dvojnásobek času, selže dalších 1,4 % disků za rok. Po třech letech však jejich roční poruchovost rapidně vzroste až na 11,8 %, což znamená, že první 4 roky života nepřežije celá jedna pětina pevných disků. Druhý obrázek ukazuje poruchovost rozepsanou na jednotlivá čtvrtletí.

Velmi zajímavé by byly jistě byla hodnota za pátý rok. Backblaze bohužel zatím nedisponuje relevantními čísly, ale jeho význačný inženýr Brian Beach spekuluje, že se poruchovost bude pravděpodobně držet zhruba na 12 % ročně. Z čehož vyplývá, že polovina pevných disků přežije šesté narozeniny, nebo se jich nedožije. Jak je libo.

Jaké jsou hlavní důvody „úmrtí“?

  • První rok – výrobní vady.
  • 18 až 36 měsíců – malé náhodné závady.
  • Čtvrtý rok – opotřebení.

Zdroj: ExtremeTech

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
I v dnešní době je hodně lidí, kteří telefonování za volantem řeší po staru – buď nevolají, nebo zvednou telefon k uchu, bezpečnost nebezpečnost, pokuta ne pokuta. Já jsem nějakou dobu toto řešil telefonem v držáku a hlasitým odposlechem. Levné, ale nepohodlné. Do doby, než na mě vykoukl testovaný produkt od BML doslova za pár korun…
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek