Úterý , 26. 11. 2024

Kateřina

Recenze Pipo M8 HD – tablet par excellence

09. 01. 2014

09. 01. 2014

Pipo M8 HD nepatří mezi „ořezávátka“. Disponuje výkonem, výdrží, velkým displejem s vysokým rozlišením i dvěma fotoaparáty. Vyrovná se konkurentům jako iPad Mini či Google Nexus 7, které pořídíte za podobné peníze?

Hned po vybalení mě, kromě výbavy (ta čítá redukci mini USB/USB, propojovací kabel mini USB/USB i sluchátka, chybí jen redukce mini HDMI/HDMI), oslovila kvalita zpracování a kovové šasi na zadní straně. To mu dává i při větších rozměrech dostatečnou pevnost, takže bych se o něj ani v tašce či batohu v tlačenici v autobuse nebál. Také krycí sklo působí robustně, jeho pevnost jsem nicméně (myslím, že pochopitelně) nijak zevrubně experimentálně nezkoumal. Běžné užívání zvládlo bez šrámu i při úschově bez krycího obalu do batohu k dalším věcem.

Tablet Pipo M8 HD
LCD 10,1 palců, rozlišení 1920 × 1200, multidotykový
Procesor AMR Rockchip 3188 Cortex A9
4 jádra, až 1,6 GHz
Grafické jádro Mali-400 MP
4 jádra, až 600 MHz
RAM 2 GB DDR3
Pevný disk 16 GB flash
Čtečka paměťových karet Micro SD (až 32 GB)
Konektivita Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0
Zvuk 2 stereo reproduktory
Porty micro USB, mini HDMI, mikrofon a sluchátka
Další výbava Přední kamera 2 Mpix, zadní kamera s bleskem 5 Mpix (autofocus), e-compass, senzory: G-senzor, Gyro, světelný
Akumulátor 8 000 mAh, 3,7 V
Hmotnost tabletu 560 g
Hmotnost adaptéru 110 g
OS Android 4.2.2
Doporučená cena (s DPH) 6 790 Kč
Záruka 2 roky
   

Zbytek tabletu netřeba detailně popisovat, výrobce neexperimentoval (prostoru pro fantazii moc není):

  • tlačítko vypínání na pravé a konektor pro sluchátka na levé straně;

  • horní hranu obsadil (zprava): ovladač (Menu a Esc – místo nich bych ocenil ovládání hlasitosti), port napájení, mini HDMI, 2× mini USB, mikrofon a slot pro micro SD kartu;
  • nechybí vpředu 2 Mpix kamera, vzadu lepší fotoaparát s rozlišením 5 Mpix.

USB porty nejsou plně univerzální, každý má specifickou funkci:

  • první USB slouží k propojení „em osmičky“ s jiným zařízením, např. notebookem, ke kterému se umí připojit jako velkokapacitní paměťové zařízení s kapacitou 12 GB, tímto portem se M8 i nabíjí;
  • druhý USB host je klasickým USB portem, do kterého připojujete vaše USB periferie, např. flash disk.

Když roboti stávkují

Nainstalován je Android 4.2.2, který si můžete kdykoliv uvést do továrního nastavení s možností systém a datové úložiště kompletně „vyčistit“. Samozřejmě si lze zálohovat data aplikací, hesla na Wi-Fi apod. na účet Google a z něj vše posléze opět obnovit.

Při prvním spuštění po reinstalaci se nenechte překvapit čínštinou, jazyk lze snadno změnit, jen musíte vědět kde. Doporučuji naučit hledat jazyková nastavení před tím, než se poprvé pustíte do reinstalace operačního systému – v úvodním menu je to hned první položka, anebo lze jazyk nastavit i později. Případně se můžete podívat na stránky technické podpory, kde je celý postup znázorněn.

K TÉMATU  Blu ray i jiným krabičkám odzvoní

Dále můžete volit mezi dvěma variantami základního programu:

  • Launcherem s klasickým vzhledem,
  • anebo Pipo Family Launcherem, který mi připomíná Windows 8.

Launcher s klasickým "androidím" vzhledemPipo Family Launcher připomíná Windows 8

Bohužel obě verze mi zpočátku „padaly“ s otravným hlášením, že aplikace Pipo Launcher přestala pracovat. Výrobce naštěstí během recenze stihl nabídnout řešení v podobě softwarového updatu problémové aplikace, která nestabilitu opravila. Navíc se objevil i novější firmware.

Obraz potěší, fotoaparát méně

Čím Pipo M8 HD zaujme je velký displej, nabízející rozlišení než většina notebooků i tabletů. Obrazovka disponuje rozlišením WUXGA (Wide Ultra eXtended Graphics Array), což řečí čísel znamená 1920 × 1200. Reálně čekejte zobrazovací plochu 1920 × 1128, kousek vám totiž „ukousne“ ovládací lišta s nástroji (krok zpět, plocha, výběr aktivního okna, pořízení screen shotu a regulace hlasitosti). Líbila se mi kvalita obrazu, jeho ostrost i ken na jedné obrazovce.

Samozřejmou součástí tabletu s touto cenou jsou i dvě webové kamery. Já se soustředil na tu lepší na zadní straně s rozlišením 5 Mpix, která zvládá různá nastavení a pomáhá jí blesk v podobě výkonné LED diody. Čočka umí zaostřit na vámi zvolený bod na obrazovce. To není málo.

Nebudu vás nadále napínat, digitální fotoaparát pro zatím rozhodně nevyhazujte. Tablet sice jako nouzová náhrada posloužit může, má nicméně své rezervy. Za prvé je na nošení „po kapsách“ jednoduše moc velký. Za druhé zmiňme kvalitu výstupu. Za slunného dne vás výsledek nejspíše nepohorší, pokud by vyloženě neuspokojil. Čekejte ale, že s ubývajícím světlem bude klesat i míra vašeho nadšení nad kvalitou pořízené fotografie. V tmavější místnosti nebo za šera budou obrázky vyloženě špatné. 

Posuďte sami, pořídil jsem i video nahrávky.

Sympatickou funkcí je možnost pořizovat panoramatické fotografie.

Výkonem nešetří, výdrží ohromí

Prodejce tablet prezentuje coby výkonnou herní konzoly a nepřehání. Ve své cenové kategorii nemá po stránce výkonu moc konkurenci – čtyřjádrový procesor pracující na frekvenci 1,6 GHz s dobrým grafickým jádrem, 2 GB RAM a stereo reproduktory byl pro hraní her fakticky stvořený.

S každou ze stažených her si poradil hravě. Zkoušel jsem jich několik, nakonec jsem zůstal u 3D závodů Angry Birds Go! a Real Racing 3, které nepatří mezi nenáročné. Výjimečně se mi při načítání závodu se složitější scénou a hodně vozy druhá hra na vteřinku „kousla“, aby zas „frčela“ bez problémů.

Konstatovat, že s jakýmkoliv HD filmem se hardware moc nenadře, působí ve výše vyřčeném kontextu jako mlácení prázdné slámy – v současnosti to berme za samozřejmé.

3DMark
Ice Storm 3892
Ice Storm Extreme 3009
Ice Storm Unlimited 4289
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 19176
OpenGL ES 2.0 2196
OpenGL ES 3.0 nepodporuje
Ostatní testy
GFXBench 2.7.2 T–Rex HD 6,9 FPS
GFXBench 2.7.2 Egypt HD 21 FPS
SmartBench 2012 3937
Výdrž akumulátorů
Nezatížen s Wi-Fi (pouze zapnutý) 9 hodin 43 minut
Běžné užívání (Wi-Fi, internet, filmy, hry) 8 hodin 21 minut
Sledování HD filmů (1080p) 5 hodin 59 minut
   
K TÉMATU  Windows 7: první zkušenosti s Media Center

Fotografie tabletu Pipo M8 HD

Čím mě tablet nezaujal?

Vyloženě mě nezaujaly schopnosti fotoaparátu, který na jednu stranu práci odvede, na stranu druhou ne vždy dobře. Po stránce výbavy mi pak u recenzovaného výrobku chyběl pouze GPS senzor. Dokonalost neexistuje, i když i vám budou majitelé produktů Apple pravděpodobně i tvrdit i pravý opak a svým iPadem vám i zuřivě mávat i před obličejem. Ale vážně. Nerad někoho urazil, proto poslední větu beru zpět, dost humoru a nyní opět seriózně…

Pro zákazníky, kteří po něm ale opravdu touží je tu Pipo M7 Pro s prakticky stejnou konfigurací při menší úhlopříčce displeje a o pár stovek nižší cenou. Tento typ existuje i s podporou 3G, za což si naopak pár stovek připlatíte.

Čím mě tablet zaujal?

Testovaný tablet nabízí prakticky vše, co můžete od podobné věci očekávat a chtít. Velký, dobrý displej, solidní výkon i dlouhou výdrž akumulátoru, který se na druhou stranu vzhledem ke své kapacitě i déle nabíjí. Výdrž logicky závisí na zatížení, já jsem při nijak nestandardizovaném užívání – hraní her, pouštění benchmarků, instalace aplikací, focení, sledování filmů, surfování na internetu, někdy si tablet mohl i odpočinout –, se zapnutou Wi-Fi a vysoko nataveným jasem displeje překročil hranici 8 hodin. Bez zátěže dokázala baterie dodávat tabletu „šťávu“ ještě o 1 hodinu a 20 minut déle.

Solidně působí tělo tabletu, funkčně kombinující plast s kovem. Stereo reproduktory hrály dostatečně hlasitě, kvalita produkovaného stereo zvuku mě nijak nepobuřovala. Hodnotím ji jako dobrou.

Pořizovací cena nepatří mezi nejnižší. Spousta zákazníků si jistě dobře promyslí, zda-li tak drahý tablet opravdu potřebuje – navíc bez nádechu oné „prémiovosti“ produktu, jakou s sebou přináší značky typu iPad Mini či Nexus 7. Pipo je u nás zatím značka nová. Při výběru přes to mějte na paměti, že za své peníze dostanete více než u konkurence od Google – větší displej (10 palců vs. 7 palců; rozlišení stejné), výkonnější procesor (1,6 GHz vs. 1,5 GHz), bohužel bez GPS –, o Apple nemluvě.

A protože bych čtenářům nerad nezůstal dlužen odpověď na úvodní otázku, říkám: „Ano, Pipo M8 HD se svým konkurentům věhlasných značek v mých očích určitě vyrovnal! A možná nejen to…“

 

Aktuální cena Pipo M8HD v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Postrádá GPS + Celkový výkon tabletu
– Horší kvalita fotografií za šera + Displej s vysokým rozlišením
– Akumulátor se déle nabíjí + Kvalita zpracování
  + Výdrž akumulátoru

Za zapůjčení Pipo M8 HD děkujeme společnosti Satomar.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...
Závody v pokroku v oblasti umělé inteligence jsou v plném proudu. Jednotlivé společnosti dělají vše proto, aby mohli zákazníkům nabídnout lepší možnosti AI. Po dlouhé době je tu něco, v čem mohou technologičtí giganti skutečně soutěžit. Jedna z nejznámějších technologických společností, Huawei, se zaměří na zvýšení výroby svého AI čipu Ascend 910B na úkor výroby svých telefonů Mate 60, alespoň v jednom závodě.
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek