Středa , 02. 07. 2025

Patricie

Podle studie stojí bitcoinová transakce tolik vody, jako bazén na zahradě

13. 12. 2023

13. 12. 2023

Podle nové studie Bitcoin spotřebovává nejen obrovské množství elektřiny, ale také hodně vody. Studie publikovaná v časopise Cell Reports Sustainability odhaduje, že těžba bitcoinů celosvětově spotřebuje přes 1 600 gigalitrů (GL) vody ročně, což je dost na naplnění 640 000 olympijských bazénů. Tato voda se používá především k chlazení počítačů, které provádějí složité výpočty pro generování nových bitcoinů.

Autor studie, Alex de Vries, finanční ekonom a doktorand na Vrije Universiteit Amsterdam, říká, že spotřeba vody při těžbě bitcoinů je vážným problémem, zejména v regionech, které již čelí nedostatku vody, jako je Střední Asie a USA.

Těžba kryptoměn a nedostatek sladké vody

Říká, že mnoho částí světa trpí suchem a sladká voda se stává stále vzácnějším zdrojem. Dodává, že je bolestivé vidět tento cenný zdroj plýtvat na zbytečné výpočty. Těžba bitcoinů je proces, kde těžaři soutěží o řešení matematických hádanek na internetu a vítězové jsou odměněni novými bitcoiny. Bitcoinová síť vyžaduje asi 350 kvintilionů odhadů každou sekundu, což spotřebovává mnoho výpočetního výkonu a elektřiny.

Aby nedocházelo k přehřívání, je potřeba počítače chladit vodou, ať už přímo nebo nepřímo, prostřednictvím elektráren, které k chlazení využívají i vodu. De Vries vypočítává, že každá bitcoinová transakce spotřebuje v průměru asi 16 000 litrů vody, což je 6,2 milionkrát více než při přejetí kreditní kartou. Předpokládá, že spotřeba vody při těžbě bitcoinů se v roce 2023 zvýší na 2 300 GL, protože cena a popularita bitcoinu poroste.

Ve Spojených státech spotřebuje těžba bitcoinů asi 93 GL až 120 GL vody ročně, což odpovídá průměrné spotřebě vody 300 000 domácností v USA. USA jsou po Číně, která nedávno zakázala tuto činnost kvůli jejímu dopadu na životní prostředí, druhou největší zemí těžící bitcoiny na světě.

K TÉMATU  Připravujeme: ničení disku, miniPC s Android TV i Kodi

Oblasti s nedostatkem vody

Ve střední Asii, kde je suché klima a nedostatek vody, těžba bitcoinů vážně ohrožuje zásoby vody. Podle de Vriese Kazachstán, hlavní centrum pro těžbu bitcoinů, spotřeboval 997,9 GL vody pro transakce bitcoinů v roce 2021. Země se již potýká s vodní krizí a těžba bitcoinů by mohla situaci zhoršit.

De Vries varuje, že pokud bude těžba bitcoinů nadále fungovat bez jakékoli regulace nebo dohledu, mohla by negativně ovlivnit dostupnost pitné vody, kvalitu, zemědělství a ekosystémy. Navrhuje také, že některá možná řešení, jak snížit spotřebu vody při těžbě bitcoinů, zahrnují úpravu softwaru tak, aby byl méně energeticky náročný, nebo používání obnovitelných zdrojů energie, které nezahrnují vodu, jako je vítr a slunce.

Zpochybňuje však proveditelnost a vhodnost těchto možností, protože mohou odklonit omezenou obnovitelnou energii od jiných využití a ponechat více fosilních paliv pro pohon zbytku ekonomiky. Říká, že nejbolestivější věcí na těžbě kryptoměn je to, že využívá tolik výpočetního výkonu a zdrojů. Přesto tyto zdroje jdou do něčeho jiného, než je vytváření modelu, jako je umělá inteligence, který pak může být použit pro něco jiného. Říká, že to jen dělá zbytečné výpočty.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Na novinku v portfoliu Verbatim jsme vás upozornili, nehonosí se žádnými armádními standardy, díky kompozitnímu matriálu KyronMAX má vydržet opravdu hodně drsné zacházení a ochránit data na flash disku. Je tomu tak? Pojďme na to.

Nepřehlédněte

Tisk na barevných inkoustových tiskárnách už dávno nemusí patřit k těm nejdražším. Naopak, díky nádržím na inkoust, který se jednou za čas jednoduše dotankuje, jde o tisk velmi levný. Srovnatelný s tiskem laserovým. Jak si vedla v našem testu tiskárna Epson L3060? A zmíníme se i o konkurenční rivalce Brother DCP-T500W.
Niceboy nás zahrnul novinkami na léto, které jistě byly možnými kandidáty na dárky za vysvědčení. Do této doby byla řada RAZE hlavně odolnými reproduktory bez dalšího pozlátka (levný RAZE mini nepočítejme) v podobě rádia apod. Právě ego to mění a přináší věci, které z něj činí plnohodnotný přehrávač hudby.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek