Sobota , 11. 01. 2025

Bohdana

Proč byste se neměli přihlašovat přes Google nebo Facebook

05. 12. 2024

05. 12. 2024

Když si u nějaké webové služby vytvoříte nový účet online, budete mít obvykle možnost se zaregistrovat u Googlu, Facebooku nebo jiné služby. Jakkoli je to lákavé, pravděpodobně byste se tomu měli vyhnout a místo toho si vytvořit účet na základě své vlastní e-mailové adresy nebo uživatelského jména. Abychom vysvětlili proč, podívejme se na něco, co se nazývá SSO.

Co je jednotné přihlášení?

Jednotné přihlašování, lépe známé pod zkratkou SSO, je technologie, která vám umožňuje přihlásit se k více službám pomocí jediné sady přihlašovacích údajů. Jednotné přihlášení se v zákulisí trochu komplikuje, ale stručná verze je taková, že když si vytvoříte účet se službou mimo Google prostřednictvím Googlu, místo získání normální sady přihlašovacích údajů se místo toho vytvoří token. Tento token je malý soubor spravovaný společností Google, který vám umožňuje bezproblémové přihlášení do nového účtu. Dokud jste přihlášeni do Googlu, můžete přistupovat ke všem webům, na kterých má tokeny. Je to docela šikovná technologie a ušetří spoustu času a starostí s hesly.

Proč byste neměli používat jednotné přihlašování

Toto pohodlí však má svou cenu a možná nebudete chtít platit. Silné heslo je účinným bezpečnostním nástrojem, který odrazuje útočníky a brání přístupu. Platí také, že čím více, tím lépe: je lepší mít každý svůj účet zabezpečený samostatně. I když dojde k porušení jednoho, ostatní budou v bezpečí. Při použití jednotného přihlašování snižujete všechny tyto menší ochrany na jediný bod selhání. Pokud je nějakým způsobem narušen váš hlavní účet, všechny tyto tokeny jsou nyní ovládány útočníkem a nemůžete to snadno změnit. Budou mít volnou ruku nad všemi přidruženými účty. Je to bezpečnostní noční můra.

Když už mluvíme o kontrole, i bez hrozby masivního narušení možná budete chtít znovu zvážit, zda se za vás přihlásí Big Tech. Za prvé, předáváte kontrolu nad svými účty službě, která se může rozhodnout vás zablokovat. Existuje mnoho hororových příběhů o lidech, kteří byli uzamčeni ze svých účtů na Facebooku a Gmailu, bez možnosti se vrátit zpět. Pokud používáte jednotné přihlašování, ztratíte také přístup ke svým dalším účtům.

K TÉMATU  Bluetooth funguje oficiálně už i ve vesmíru

Jak vás může Big Tech sledovat pomocí jednotného přihlášení

Zadruhé, možná budete chtít zvážit, zda opravdu chcete, aby tato monstra věděla všude jinde, kde se přihlásíte. Jejich podnikání spočívá především ve shromažďování dat pro inzerenty a zdá se, že jejich používání k přihlášení k vašim účtům jim jen usnadňuje práci.

Například Google kontroluje, co vidíte ve výsledcích vyhledávání, zatímco podle WIRED Facebook sleduje vaše návyky při procházení. Dát jim přesně vědět, které online služby používáte, je jen další datový bod, který mohou prodat. Pokud jste orientováni na soukromí, existují alternativy, které se používají stejně jednoduše.

Neoslabujte svou vlastní bezpečnost

Odpřísahat SSO však neznamená rozloučit se s pohodlím. Místo toho můžete jednoduše použít správce hesel, program, který ukládá a automaticky vyplňuje hesla za vás. Ty se používají stejně snadno jako SSO, ale nemají negativní dopady na bezpečnost. I když byl váš správce hesel nějak prolomený, vždy můžete své účty resetovat sami, protože stále budete mít kontrolu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Wikipedia spustila tmavý režim pro svůj web pro stolní počítače. Tmavý režim byl již k dispozici v mobilních aplikacích, ale dosud chyběl na webu pro počítače. Pokud vás večer z bílého pozadí pálí oči, může to být pro vás příjemná změna.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.
Po takřka nezničitelné AData D16750 se dnes podívejme na méně odolný a levnější model powerbanky od stejného výrobce, který nabídne krytí „pouze“ IP54 a kapacitu 8 000 mAh. Čím naopak vyčnívá, je 18 diod se čtyřmi módy svícení. Na táboření tak může být velmi užitečným pomocníkem.

Nepřehlédněte

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Záludná otázka – víte, kdy vznikl první chytrý telefon? Applu je z velké části přisuzováno to, že v roce 2007 zahájil boom chytrých telefonů s původním iPhonem. Samozřejmě, že iPhone nebyl první smartphone – ten přišel o mnoho let dříve a překvapivě nenesl jméno BlackBerry nebo Nokia. Pojďme se trochu vzdělat v historii smartphonů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek