Pondělí , 05. 06. 2023

Dobroslav

Recenze USB hubu TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

26. 01. 2016

26. 01. 2016

Srovnání USB 3.0 hubů jste na našem webu mohli číst před půl rokem. Šlo o napájené modely s nabíjením poměrně vysokým proudem až 2 zařízení. Dnešní kus je jiný, jde o praktický základ na cesty či domů, když zkrátka potřebujete navýšit počet (nejen) rychlých „USBéček“.

TIP: Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

Ano, USB 3.0 se stalo běžnou součástí levných notebooků i tzv. „netbooků“, ale často nabídnou jeden port, další jsou USB 2.0. Ten bohatě stačí pro myš či tiskárnu. Co si počít, když chcete třeba rychle kopírovat z externího disku na jiný nebo máte zkrátka více kabelů? Kupte testovaný hub TP-Link. Cenově je přijatelný, rozměrově praktický.

 

Nechť kilobajty tečou

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje od poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Konektor se dlouhá léta nezměnil a stále je nejužívanější USB typu A. Letos pomalu nastupuje ještě univerzálnější konektor typu C jak po stránce tvaru, tak možnostmi napájení (zvládne vyšší proud).

Na obrázku vidíte oba typy konektorů vlevo typ C, vedle něj starší typ A.

 

Snadno a lehce

Nepůjde o dlouhý článek, nejde o složité zařízení. Stočený kablík se krásně uschová těle krabičky, ale je dost krátký. Logicky, dvě strany zabírají porty, takže se musel vejít jen do zbylého místa, proto delší být nemůže. K notebooku jistě stačí a u stolního PC byste stejně potřebovali „prodlužku“.

K TÉMATU  Zdatný obojživelník: Panasonic DMR-EX77 160GB

Parametry HUBu – je malý a lehký, hmotnost činí jen 55 g.

 

Praktický i levný

Výsledky měření – flash disk SanDisk Ultra Fit 32 GB (zleva: bez a s hubem).

Výsledky měření – externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 (zleva: bez a s hubem).

Po stránce výkonu se mi to těžko hodnotí, protože mám jiný flash disk (potažmo pevný disk) i notebook než dříve, takže těžko soudit, zda-li je oněch chybějících 50 MB/s dílem řadiče VIA VL812 v rozbočovači samotném, či vinu hledat na straně méně výkonného notebooku. Rozhodně je to přínos oproti USB 2.0, navíc jeho použití neznamenalo pokles rychlosti.

Z hlediska praktického je skladný, lehký. Dokázal „utáhnout“ čtyři zařízení – dva 2,5palcové externí disky, jeden flash disk a myš. Bez problémů. U zapojeného portu se rozsvítí bílá dioda. Zpracování nelze nic vytknout – plasty jsou kvalitní, přesně „slícované“ do elegantního a kompaktního celku. Samozřejmě se obejde bez ovladačů. Toť vše.

 

Aktuální cena TP-Link UH400 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Kratší USB kabel + Kabel uschován v těle
  + Hmotnost i velikost

Za zapůjčemí USB hubu TP-Link UH400 děkujeme společnosti

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek.
Externí reproduktor jsme v testu dlouho neměli. Námi dnes testovaný kousek navíc prošel snad všechny redakce v republice a na srovnávacích webech je populární. Asi bude dobrý, říkáme si, zkusíme jej tedy i my. Jak si povede ve zkoušce odolnosti? Pojďte se kouknout, asi se budete divit...
Po odolném reproduktoru, který jsem pořádně potrápil, si dnes představíme další kousek, který sice autem přejíždět nehodláme, ale pod vodu se koukne – nabízí krytí IPx7. Zaujmout chce jinými zbraněmi – kvalitním prostorovým zvukem, dobrými basy, výkonem 12 W a výdrží akumulátoru přes 7 hodin.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek