Pátek , 26. 07. 2024

Anna

Recenze USB hubu TP-Link UH400 – čtyři do mariáše

26. 01. 2016

26. 01. 2016

Srovnání USB 3.0 hubů jste na našem webu mohli číst před půl rokem. Šlo o napájené modely s nabíjením poměrně vysokým proudem až 2 zařízení. Dnešní kus je jiný, jde o praktický základ na cesty či domů, když zkrátka potřebujete navýšit počet (nejen) rychlých „USBéček“.

TIP: Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

Ano, USB 3.0 se stalo běžnou součástí levných notebooků i tzv. „netbooků“, ale často nabídnou jeden port, další jsou USB 2.0. Ten bohatě stačí pro myš či tiskárnu. Co si počít, když chcete třeba rychle kopírovat z externího disku na jiný nebo máte zkrátka více kabelů? Kupte testovaný hub TP-Link. Cenově je přijatelný, rozměrově praktický.

 

Nechť kilobajty tečou

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje od poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček.

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Konektor se dlouhá léta nezměnil a stále je nejužívanější USB typu A. Letos pomalu nastupuje ještě univerzálnější konektor typu C jak po stránce tvaru, tak možnostmi napájení (zvládne vyšší proud).

Na obrázku vidíte oba typy konektorů vlevo typ C, vedle něj starší typ A.

 

Snadno a lehce

Nepůjde o dlouhý článek, nejde o složité zařízení. Stočený kablík se krásně uschová těle krabičky, ale je dost krátký. Logicky, dvě strany zabírají porty, takže se musel vejít jen do zbylého místa, proto delší být nemůže. K notebooku jistě stačí a u stolního PC byste stejně potřebovali „prodlužku“.

K TÉMATU  xAI Elona Muska oficiálně oznamuje svého chatbota Grok AI

Parametry HUBu – je malý a lehký, hmotnost činí jen 55 g.

 

Praktický i levný

Výsledky měření – flash disk SanDisk Ultra Fit 32 GB (zleva: bez a s hubem).

Výsledky měření – externí disk Verbatim 250 GB USB 3.0 (zleva: bez a s hubem).

Po stránce výkonu se mi to těžko hodnotí, protože mám jiný flash disk (potažmo pevný disk) i notebook než dříve, takže těžko soudit, zda-li je oněch chybějících 50 MB/s dílem řadiče VIA VL812 v rozbočovači samotném, či vinu hledat na straně méně výkonného notebooku. Rozhodně je to přínos oproti USB 2.0, navíc jeho použití neznamenalo pokles rychlosti.

Z hlediska praktického je skladný, lehký. Dokázal „utáhnout“ čtyři zařízení – dva 2,5palcové externí disky, jeden flash disk a myš. Bez problémů. U zapojeného portu se rozsvítí bílá dioda. Zpracování nelze nic vytknout – plasty jsou kvalitní, přesně „slícované“ do elegantního a kompaktního celku. Samozřejmě se obejde bez ovladačů. Toť vše.

 

Aktuální cena TP-Link UH400 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Kratší USB kabel + Kabel uschován v těle
  + Hmotnost i velikost

Za zapůjčemí USB hubu TP-Link UH400 děkujeme společnosti

 

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Je pozdě, ale pokud byste chtěli ještě pořídit pár užitečných věcí na poslední chvíli (nebo na další pandemii). Věcí, které se v dnešní době pandemické mohou hodit a jsou současně výhodnou koupí.
Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.

Nepřehlédněte

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek