Pondělí , 15. 04. 2024

Anastázie

Výměna displeje u mobilu: Zvládne ji každý kutil

23. 11. 2011

Určitě jste zažili, že vám mobilní telefon nešťastnou náhodou vyklouzl z ruky a spadl na zem. V lepším případě se telefon poškrábe. Jenže, co když telefon dopadne displejem dolů a krycí sklíčko nebo displej samotný se rozbije? Máte dvě možnosti. Zanést telefon do servisu, ve kterém si za výměnu řeknou tisíce korun, nebo si koupit nové náhradní díly za 100 – 800 Kč, a potom se opatrně pustit do výměny.

Úspora peněz gigantická, ale nikoli na počkání

Výměna displeje mobilního telefonu není nic složitého a díky nějaké hodince práce ušetříte klidně i několik tisíc korun. Co je k tomu potřeba? V prvé řadě si musíte umět
objednat náhradní díl ze zahraničí, ideálně na ebay.com. Případně o to můžete někoho požádat. Ceny jsou přímo u zdroje (v Číně) výrazně levnější a nákupu v zahraničí se naprosto není nutné obávat. Doba dodání bývá běžně kolem 14 dnů. Dalším předpokladem potom je manuální zručnost. Na internetu najdete foto nebo video návody typu krok za krokem pro takřka jakýkoli model. Například na
výměna digitizeru na YouTube


 

Česko versus svět aneb 522 korun za pouhý displej, nebo raději 280 korun za displej, digitizer s krytem a poštovným zdarma? Přitom zrovna u Samsungu S5230 je výměna dílem 20 minut

 

S internetem zvládnete cokoli

V našem případě to odnesl telefon od HTC, konkrétně se jednalo o model Desire, na kterém si proces výměny displeje ukážeme.

Je třeba též rozlišovat, zda jste rozbili pouze vrchní sklíčko, nebo i displej. Nicméně obchodníci často nabízejí oboje v jednom balení. Na stránkách ebay.com jsme tedy objednali nové sklíčko s digitizérem (ten slouží k převodu dotyku na elektrické signály). Balíček z Číny dorazil překvapivě rychle, a to za 12 dní. Obsahoval nejen dotykové sklo, ale i plastovou pomůcku na odkrytování a šroubováček TORX T6. Později se ukázalo, že HTC použilo šroubky T5. Tudíž jsme museli sáhnout po šroubováčku vlastním.

K TÉMATU  Recenze Sony NEX-7 – ještě lepší bezzrcadlovka, než jste vůbec doufali

Na internetu lze nalézt spousty foto- či video-návodů, jak při výměně postupovat. My jsme použili tento: http://tjworld.net/blog/htc-desire-tear-down. Každý krok je zde zcela zřejmý z fotografií. Pokud by vám náhodou nebylo jasné, co v dané situaci dělat, je u každé fotografie také anglický popis. Mnoho dalších návodů najdete přímo na 
YouTube

Po zhruba 30ti krocích, ve kterých jsme telefon rozšroubovali, oddělili zadní kryt, odpojili anténu, vyjmuli tlačítka a odpojili konektory displeje, kláves a digitizéru, jsme se dostali do fáze, kterou vidíte na přiložené fotografii.


V levé části je AMOLED displej s hardwarovými tlačítky, uprostřed rozbité sklíčko s digitizérem a v pravé části základní deska telefonu s fotoaparátem, slotem pro SIM a MicroSD kartu. Procesor se nachází na spodní straně této desky.


V této fázi jsme již hrubou silou oddělili sklíčko od přední konstrukce telefonu, kterou jsme lihem očistili od starého lepidla. Páskou, zakoupenou také na ebay.com, jsme přilepili nové sklíčko, a pak jsme se už pomalu dali do opětovného skládání. Někdy ale stačí položit sklíčko na lepidlo původní, nebo u některých dílů je nové sklíčko lepidlem opatřeno. A v nejlepším případě koupíte sklíčko s digitizérem rovnou zasazené do nového předního krytu mobilu.

Někdy na půl hodiny, jindy na dvě

Po necelých třech hodinách je telefon opět složený a nám nezbývá nic jiného, než otestovat jeho funkčnost. Chvilka napětí, a poté se displej rozsvěcuje a nabíhá Android. Jak již vidíte na následující fotografii, výměna proběhla úspěšně. Digitizér funguje na jedničku.  


Po tomto úspěchu majitel telefonu jen zalitoval, že si současně s displejem neobjednal i pádem značně poškozené tělo, které vykazuje navíc i dost škrábanců z dřívějška. Pokud je na tom váš telefon se svým vzezřením podobně, můžete si jej, za relativně nízkou cenu, obléci do nového kabátku. Na ebay.com prodejci nabízejí celá těla telefonů včetně tlačítek. Taková investice vás vyjde zhruba na 600 Kč. Dohromady s krycím sklem tak můžete mít za nějakých jedenáct stovek celý telefon jako nový.

K TÉMATU  Jde to i bez konverze DivX: recenze Doonio Naut

Náročnost zásahu se liší podle konkrétního modelu telefonu. Někdy nemáte za 20 minut co dělat, jindy to zabere času více. Než se do operace pustíte, zkuste si najít konkrétní návod a posoudit jeho náročnost.

Pokud nechcete objednávat náhradní díly levněji ze zahraničí, nemusíte. Zkuste například Aukro, nebo Heureka.cz – porovnání cen a srovnání produktů

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Když se řekne pojem „domácí tiskárna“, většina z nás si představí kompaktní inkoustovou tiskárnu. Ty jsou totiž, na rozdíl od laserových tiskáren, univerzálnější a v domácnosti využitelnější – vytisknete s nimi jak texty, tak i vysoce kvalitní obrázky a fotografie. U českých spotřebitelů jsou pak nejpopulárnější inkoustové tiskárny značek Canon, Epson a HP. V tomto článku vám nabízíme srovnání nákladů na tisk vybraných TOP modelů tiskáren od zmíněných výrobců.
Do kompletace portfolia akčních kamer od Niceboy nám chyběl poslední a nejnovější model mířící na nenáročného zákazníka, klidně dítě či teenagera, který touží ovládat ji přes mobilní telefon. Niceboy obohatil svůj základní typ VEGA o podporu Wi-Fi právě pro účel komunikace s majitelem a jeho telefonem. My vám model VEGA wifi nyní představíme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek