Sobota , 23. 11. 2024

Klement

Genius SW-HF 5.1. 6000: když pověst předchází realitu

19. 12. 2008

Byl to právě Genius, který se začal prosazovat s cenově dostupnými a povážlivě dobře hrajícími 5.1 bedýnkami. Celou svou řadou SW-HF si vybudoval poměrně dobrou pověst. Každý rok přichází s novým modelem, který slibuje zase vyšší kvalitu, lepší zvuk, zpracování i funkce. Je tomu ale opravdu tak? O tom se přesvědčíme u zatím poslední generace Genius SW-HF 6000.

Výkon jde nahoru, zpracování dolů

Geniusu se podařil nelehký úkol, nacpat o něco větší reproduktory do zase o něco menšího balení, takže prodejní krabice je o dost kompaktnější. Uvnitř najdeme čtyři satelity stejných rozměrů 140 x 233 x 151 mm, na těch zadních výrobce šetří a jsou z o milimetr tenčí překližky. Alespoň že nechybí oko na pověšení. Centrální repro má rozměr 332 x 163 x 151 mm a stowatový Subwoofer, namontovaný na pravém boku, s velkým výdechem bassreflefu vepředu 213 x 410 x 360 mm. Satelity s centrem jsou osazeny stejným typem čtyřpalcových širokospektrálních reproduktorů, kterým sekunduje malý jednopalcový „výškáč“. Oproti minulé generaci si satelity polepšili o 5W výkonu na 20W. Frekvenční rozsah celé sestavy výrobce udává na 40Hz až 20kHz.

Aktuální cena Genius SW-HF 6000 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )
 

V balení najdeme všechny potřebné propojovací kabely, na kterých se opět šetřilo, takže jsou obzvláště tenoučké. Všechny spoje jsou ale na pérové svorky, takže kabely lze lehce vyměnit. Plusem je přítomnost kabelové redukce z RCA na Jack konektor. Přibalený dálkový ovladač je větší a obsahuje více funkčních tlačítek. Jejich rozložení je však doslova náhodné, o nějaké ergonomii nemůže být vůbec řeč. Stejně jako na subwooferu přes něj můžete korigovat hlasitost přední, zadní i centrální soustavy včetně subwooferu. Pochvalu si odnáší alespoň za citlivost IR snímače a tedy solidní reakce na povely.

Na to, jak je modrý displej veliký, zeje celkem informačně prázdnotou

To správné nadělení nám Genius geniálně připravil na samotném subwooferu. Velký, ostře modře podsvícený, displej je od výrobce snad nepovedeným vtipem. Kromě minimální informační hodnoty, kterou by obsloužil i displej 1x1cm, je opravdu spíše k smíchu. Úsměv na tváři však zamrzne hned, jak zjistíme, že jeho jasné světlo se nevypíná ani ve Standby, takže pokud nechce mít uživatel v noci promodralý pokoj, musí repro vypnout síťovým vypínačem.

Kromě nelogického rozvržení ovladač slabozraké potrápí i špatně čitelnými popisky

Dílenské zpracování nových Geniusů nám již dopředu avizovalo nadcházející hospodářskou krizi a nutnost uspořit při výrobě, co se dá. Místo imitace dřevěné dýhy je použito něco, co by se dalo přirovnat spíše k lesklé tapetě bez náznaku plasticity, která nenechá nikoho na pochybách, že se jedná opravdu o nezdařilou parodii na napodobení dřeva. Ani se slícováním si Genius nedělá nějaké velké starosti, ale jakž takž ty hrany k sobě sedí. Mřížky na reproduktorech by dle obrázku na krabici měly být snímatelné, ale nám se je ani za použití značné síly sundat prostě nepovedlo.

K TÉMATU  O2 TV: První zkušenosti s digitální TV přes Internet

Zapomnětlivý subwoofer

Konektorová výbava řady SW-HF je tradičně bohatá a tak kromě jednoho 5.1 zdroje zvuku připojíme ještě trojici stereo zařízení. Reproduktory si stále ještě nedělají ambici jakkoliv signál upravovat, takže ani příchozí stereo zvuk neumí rozdělit do všech šesti reproduktorů (což je na druhou stranu dobře, protože takový pokus většinou skončí degradací zvuku) a hrají tedy jen ty přední se subwooferem.

S množstvím stereo vstupů má Genius oproti většině konkurence stále navrch

Žel použitá elektronika je primitivní až moc, takže nemá ani paměť na nastavení včetně hlasitosti, o které přijdeme již pouhým přepnutím do Standby. Dříve hodně vyčítaný brum trafa v subwooferu je redukovaný, ale zcela eliminovat se ho nepodařilo. Při běžném používání ale už až tak nevadí.

Zvuk k filmu, hrám i technu

Zvukový projev reproduktorů nás nijak zvlášť nepřekvapil. Je poměrně plochý, i přes velkou fyzickou snahu subwooferu vykouzlit pořádné basy, postrádá větší dynamiku. Basů je sice hodně, ale jaksi se jim nechce splynout s ostatním zvukem, takže pořád máme pocit, že z jednoho místa na nás reproduktory chrlí hlubší část spektra a ze zbytku místnosti dostáváte ten zbytek. A ten zbytek se omezuje spíše na střední pásmo, vyšší tóny trochu zanikají. Tato sestava není sice určená audiofilům, ale za tři tisíce jsme slyšeli hrát už lépe Logitech i Creative. Nenáročnému posluchači přijde zvuk celkem příjemný, zvláště při reprodukci filmů nebo třeba techna. Podání náročnější hudby už tak přesvědčivé není, ale nemůžeme ho považovat ani za katastrofu . Zvýšený výkon se kladně projevil na zkreslení, které nyní není patrné i při velkých hlasitostech.

Zaoblený vzhled letošního 5.1 setu SW-HF pěkně dokumentuje boční pohled na satelitní repro, žel mřížka nejde za žádnou cenu sundat

Závěr

Zakulacený set Genius SW-HF 6000 nám dává zase větší možnost si vybrat 5.1 reproduktory podle svých představ a potřeb. Solidní je zvuk i celkový výkon, pokulhává zpracování. Genius je bohužel poplatný trendu, se kterým se nesetkáváme už zdaleka jen u čínských výrobců. Nový model často nemá přinést ani tak inovaci, jako sražení výrobních nákladů za pomoci méně kvalitnějších materiálů a komponent. Papírově sice přidají nějaký ten watt nebo zbytečný displej, ale ve skutečnosti je mnohdy starší model lepší i kvalitnější. Netvrdíme, že to je přímo případ tohoto setu, přesto jsme na vážkách, zda sáhnout po novince nebo raději zvolit starší a levnější model SW-HF 5005. Minimálně nemá ten hrozný displej. Navíc Genius není v segmentu už zdaleka osamocen a za necelé tři tisíce korun se lze po něčem solidním poohlédnout i u konkurence. 

K TÉMATU  Natáčení videa zrcadlovkou aneb CANON EOS 7D

 

Aktuální cena Genius SW-HF 6000 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Plusy a mínusy
-modrý displej svítí i ve StandBy + vyšší výkon přináší menší zkreslení
– chybí paměť nastavení + zadní satelity lze zavěsit
– horší dílenské zpracování + hodně zvukových vstupů
– plošší podání náročnější hudby  
   

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tradiční americká firma Motorola se v roce 2011 rozdělila na dvě části. Divizi, která má na starost vývoj a výrobu mobilních zařízení (Motorola Mobility) v roce 2014 koupila firma Lenovo. Nyní, po cca 2 letech reorganizace, přichází na český trh značka Moto.

Od té doby, co se mainstreamové smartphony zbavily konektoru pro sluchátka, někteří nemohou přestat myslet na to, jak skvělé by bylo, kdyby jej nahradili druhým portem USB-C. Některé nové handheldy, jako je ASUS ROG Ally X, byly upgradovány na dva porty USB-C a telefony by měly následovat. Představíme si hlavní důvody, proč by telefony měly mít dva USB-C porty.
Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Google oznámil vydání tří nových funkcí v prohlížeči Chrome. Mezi nové funkce patří návrhy vyhledávání na základě toho, co hledají ostatní, více obrázků pro navrhovaná vyhledávání a možnost najít návrhy vyhledávání i při špatném připojení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek