Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Replikátory TP-Link a Transcend pro USB 3.0 v testu

08. 07. 2015

08. 07. 2015

Dnešní test bude neobvyklý. V době, kdy pomalu nastupuje standard USB 3.1, jsme si na paškál vzali rovnou dva huby USB 3.0. Jeden patří do ranku luxusních periferií nejen cenou, druhý cílí na běžného uživatele. Jaký je mezi nimi rozdíl a vyplatí se do nich vůbec investovat, když vlastníte starší replikátor portů pro USB 2.0?

TIP: USB 3.1 bude mít nový konektor, Patriot pracuje na flash disku s konektorem USB typu C

 

Nechť kilobajty tečou

Rozhraní USB (Universal Serial Bus) existuje od poloviny 90. let (oficiálně bylo představeno roku 1996 po několika zkušebních verzích) a je opravdu univerzální – slouží k připojování myší, klávesnic, tiskáren, paměťových médií i k propojování a dobíjení rozličných elektronických hraček. Rozebírání typů konektorů či srovnání jednotlivých standardů jsme se již věnovali několikrát, proto pouze stručně ocituji, jaké jsou praktické rozdíly mez jednotlivými typy USB sběrnic:

Pro přehled si uveďme pár faktů:

  • USB 1.x – leden 1996, teoretická přenosová rychlost až 12 Mbit/s;
  • USB 2.0 (High–Speed) – duben 2000, teoretická přenosová rychlost až 480 Mbit/s;
  • USB 3.0 (Super-Speed) – listopad 2008, teoretická rychlost až 5 Gbit/s;
  • USB 3.1 (Super-Speed+) – oznámeno červenec 2013, teoretická rychlost až 10 Gbit/s.

Konektor se dlouhá léta nezměnil a stále je nejužívanější USB typu A. Letos pomalu nastupuje ještě univerzálnější konektor typu C jak po stránce tvaru, tak možnostmi napájení (zvládne vyšší proud).

Na obrázku vidíte oba typy konektorů vlevo typ C, vedle něj starší typ A.

Hlavním důvodem pro změny je navyšování přenosových rychlostí, které je mezi každou verzí opravdu razantní. Přechod z USB 1.1 na USB 2.0 si živě pamatuji z mládí, kdy to byl opravdový boom rychlosti, až nám padala brada. Vystačili jsme si s ním také mnoho let, mnozí (jako třeba já) do dnes.

Rychlejší a novější USB 3.0 z mého pohledu stále patří spíše do rukou nadšenců a profesionálů, pracujících s velkými datovými objemy. Rozhodně to pro většinu z nás není důvodem ke změnám notebooků či externích disků apod. Neřešit nicméně při plánované koupi nového počítače, jestli má porty USB 3.0 (u běžných notebooků jde prakticky o standard, jen pozor u tabletů i s Windows a různých velmi levných hybridů), bych ale považoval za bláhovost až hloupost. Rozhodně jej vyžadujte.

 

TP-Link UH720 – promyšlená kvalita

První produkt pochází z dílen TP-Linku a pod modelovým značením UH720 čekejte hned sedm běžných modrých portů USB 3.0 a dva žluté nabíjecí s nemalým proudem 2,4 A.

Leskle černá krabička působí promyšleně, aby si kabely moc nezavazely. Já osobně bych dal dozadu napájení a vstupní tlustý USB kabel bych připojoval zleva pro případ, když chcete mít rozbočovač někde u stěny.

K TÉMATU  Využívejte program Defender ve Windows 8.1 naplno

Rozhodně bych jej nepořizoval coby parťáka pro často přenášený malý notebook, pokud jej plánujete přenášet s ním – např. pokud máte jen jeden USB port a chcete k myši připojovat ještě USB disky apod. Pro tento způsob užití není dobrý – potřebuje stále vlastní napájení a samotný adaptér se rozměry vyrovná nejednomu zdroji pro notebook a to včetně zástrčky. Zkrátka těch 7 drobků plus dva už spotřebuje nějakou „šťávu“. Proto není praktickým společníkem na cesty.

Patří spíše na stoly profesionálů jako grafiků nebo fotografů. Ti ke svému PC potřebují kromě běžných věcí připojovat jistě hromadu zařízení jako četeček karet, fotoaparátů, externích disků, tabletů apod. Nechtějí-li stále zalézat pod stůl k počítači samotnému, anebo jejich notebook zkrátka nemá tolik „úesbéček“ a rozhodně ne těch rychlých, koupě podobné věci se přímo nabízí. Navíc má vlastní vypínač, kterým jej můžete při odchodu z kanceláře či ateliéru jednoduše vypnout jako počítač. Hezké. Na pracovním stole se bude jistě vyjímat.

 

Aktuální cena TP-Link UH720 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Velký napájecí zdroj + 7 USB a 2 nabíjecí porty s proudem 2,4 A
– Vyšší cena + Promyšlený design a vypínač napájení

 

Transcend TS–HUB3K – skromně i prakticky

Skromněji neznamená, že byste se museli držet  zcela při zemi. Trascend se více snaží zohlednit cenu a výbavu, proto tu máte standardní USB porty jen tři a jediný nabíjecí port zvládá proud 2 A, což řadím mezi lepší standard.

Rozvržení nelze nic vytýkat, hlavní porty v čele, nabíjecí ze strany a vstupní kabely se připojují vzadu, z mého pohledu pro takto malou krabičku optimální řešení.

Pokud jde o napájení, zdroj připomíná klasický malý adaptér, jaký známe z tabletů, nebo větší
nabíječku mobilních telefonů, což mi přijde k tomuto zařízení více adekvátní i mnohem
praktičtější, než co vidíme u soupeře. Škoda jen, že tu není žádný vypínač, takže jej buď budete
muset vytahovat ze zásuvky, nebo jej nechat, tak říkajíc, „pod proudem“.

Vedle toho se ale dokáže obejít bez externího napájení. Při připojení do USB 2.0 portu na mém
GoCleveru fungoval bez problémů, na notebooku MSI s USB 3.0 ale hlásil potřebu externího
napájení. Podrobněji jsem to ale nezkoumal, protože soudím, že pro využití maximální přenosové rychlosti se bez přídavného zdroje energie neobejdete.

 

Aktuální cena Transcend TS-HUB3K v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zápory Klady
– Méně portů + Kompaktní rozměry HUBu i napájení
– Nemá vypínač + Nabíjecí proud 2 A

 

Fotogalerie

 

Jak jsme měřili, plus výsledky

Čísel nečekejte mnoho, coby referenční kus pro srovnání mi posloužil USB 2.0 HUB Lexon LD 106, který mimo jiné integruje i čtečku CF a SD karet. Pro měření jsem použil obyčejný letitý 2GB flash disk USB 2.0 a Transcend JetFlash 780 (USB 3.0, 16 GB). Měřil jsem na notebooku GoClever Insignia 1010 WIN.

K TÉMATU  Recenze reproduktoru Lamax Vibe1 - sympatický hudební prcek

Měření na portu USB 2.0 na GoCleveru (zleva): obyčejný UB 2.0 flash disk a Transcend JetFlash 780.

Takže jakési základní hodnoty tu máme a nyní k samotným testovaným HUBům. Pro ty jsem si již musel půjčit jiný stroj s USB 3.0. Nechtěl jsem být ani nepatrně brzděn hardwarem počítače, zvolil jsem výkonný notebook řady MSI GE72 Apache, vybavený procesorem Intel Core i7, grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 960M, 8 GB RAM i rychlým SSD diskem a v neposlední řadě i třemi USB 3.0 porty.

Aktuální cena MSI GE72 2QD-029CZ v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

CrystalDiskMark 3.0.4 (x64) – měrení TP–Link

Výsledky měření replikátoru TP-Link UH720.

 

CrystalDiskMark 3.0.4 (x64) – Transcend TS–HUB3K

Výsledky měření replikátoru Transcend TS–HUB3K.

 

Když dva dělají totéž

Co tedy z výše napsaného vyplývá? Rozhodně má USB 3.0 smysl. Pokud jej v počítači máte, nebo budete kupovat nový stoj s touto sběrnicí. V tom případě se může hodit HUB podporující moderní standard, abyste zejména své paměťové periferie využili do plné míry.

Flash disk Trancend JetFlash 780 běžel očekávaně rychleji na USB 2.0 HUBu oproti staršímu typu paměťového zařízení pro USB 2.0 jen nepatrně, pokud byl rozbočovač připojen k USB 2.0 portu v počítači. Pokud jsem Lexon LD 106 připojil k USB 3.0 v počítači, dokázal JetFlash vytěžit o poznání víc. Přes to je to řádově méně, než u testovaných produktů nativně podporujících USB 3.0.

Měření na USB 2.0 HUBu Lexon připojenému k portu USB 3.0 na MSI (zleva): obyčejný USB 2.0 flash disk a Transcend JetFlash 780.

Jak sami čtete výše, rozdíly v přenosových rychlostech jsou mezi oběma testovanými modely minimální, takže se budete muset rozhodnout podle výbavy a ceny. Škoda, že ani jeden z HUBů nedisponuje (na rozdíl od mého starého) čtečkou SD karet. Za to nepřijdete o nabíjecí porty s vysokým napájecím proudem.

Stojíte o luxusní provedení TP-Linku se sedmi porty a dvěma napájecími s maximálním proudem 2,4 A? Který lze navíc vypnout vlastním vypínačem, aby tak nebyl on ani připojené periferie stále pod napětím? Musíte se tak vzdát snadného přemisťování na cestách, protože vyžaduje rozměrově nikolikv nepatrný zdroj, který si v ničem nezadá s těmi pro netbooky.

Anebo zvolíte levnější, kompaktnější řešení od Transcendu s méně porty? Se třemi datovými a jedním napájecím se 2 A? Zároveň s mnohem menším napájecím adaptérem bez možnosti vypínání
přímo někde na černé krabičce? Na přenosové rychlosti tratit nebudete a na cestách se HUB dokáže
obejít bez externího napájení.

 

Za zapůjčemí hardwaru děkujeme společnostem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek