Neděle , 17. 11. 2024

Mahulena

SSD + HDD = WD Black2

26. 11. 2013

26. 11. 2013

Ptáte se, co tato rovnice znamená? Teoreticky vcelku banální věc: dvě datová úložiště umístěné do těla 2,5palcového disku. Prakticky už to tak jednoduché není…

Společnost Western Digital včera uvedla na trh zajímavý kousek hardwaru, zajímavý zejména pro uživatele notebooků, kteří mají v drtivé většině k dispozici pouze jedenu pozici pro pevný disk. WD Black2 (WD1001X06XDTL) kombinuje 120GB SSD disk s běžným 5400ot. mechanickým diskem s kapacitou 1 TB. Logika původu tohoto produktu velí dogma: SSD pro operační systém, HDD na data, což nezní nezajímavě.

Ze specifikací zmiňme výšku 9,5 mm, rozhraní SATA 6 Gb/s s jediným konektorem, udávanou přenosovou rychlost SSD 350 MB/s při čtení a 150 MB/s u zápisu, spotřebu při zátěži 1,9 W, bez zátěže 0,9 W.

Hned „v závěsu“ po oznámení se na internetu objevily i první testy. Představu, o čem tento disk vlastně je, si tak můžeme udělat i my. SSD patří v mainstreamové konkurenci mezi slabé (zápis není opravdu nic moc), což rozhodně ke koupi nemotivuje. Posuďte sami: čtení až 449 MB/S, zápis až 138 MB/s. Klasický 1TB disk obstál ve srovnání o poznání lépe: čtení až 106 MB/s, zápis až 107 MB/s. Zázraky se logicky nedějí u spotřeby energie (nezapomínejme, že uvnitř jsou disky dva). Ani instalce na OS Windows XP až 8.1, se kterými (a pouze s nimi) je WD Black2 kompatibilní, nebude vyloženě banální záležitostí, což dokazuje oficiální takřka 12 minutové video.

Doporučená koncová cena v USA činí 299 USD (asi 6 000 Kč), což je o více než „dáte“ za průměrné 120GB SSD a 1TB disk dohromady v ČR. Na oplátku výrobce slibuje záruku 5 let. Zůstává jen otázkou, zda-li zákazníci dokáží ocenit a zaplatit přidanou hodnotu tohoto produktu. Vy byste si jej byli ochotni koupit?

Zdroj: Western Digital, StorageReview.com

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní test se zaměří na dvě akční kamery Lamax a BML od českých značek, které své produkty navrhují samy s výrobou v Číně. Pokud jde o parametry, výbavu i samotný hardware, vcelku se podobají. Proto jsme je postavili tak říkajíc do ringu v jednom článku. Kdo si vedl lépe?
Není to až tak dávno, co jsem považoval pořízení notebooku za luxusní věc. Naštěstí vývoj v této oblasti je velmi rychlý a nyní se dají bez problému pořídit kvalitní stroje za velmi slušné ceny. Tuto strategii volí i výrobce Umax se svými notebooky, u nichž se nezaměřuje na ohromující výkony, ale spíše na praktičnost, mobilitu a v případě celokovového 13Wa Pro i odolnost a životnost.
Značka Umax do toho, lidově řečeno, šlape poslední dobou s nasazováním nových modelů hodně. Jako jedna z novinek se na náš trh až z Číny dostává 10palcový model, který se vrací ke koncepci přídavné klávesnice pevně spojené s ochranným pouzdrem. Jde tedy opravdu o pravověrný tablet s externí klávesnicí, nikoliv o imitaci notebooku jako takového. Na cesty může jít o praktické řešení – neváží moc, nabijete ho kdekoliv, je vybaven vlastním ochranným pouzdrem. A je levný.
Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek