Pondělí , 18. 11. 2024

Romana

Jak pečovat o baterii robotického vysavače, kdy je čas na výměnu?

03. 11. 2020

03. 11. 2020

Robotické vysavače se stávají běžnou součástí českých domácností. Mnozí majitelé, kteří tuto úklidovou vychytávku využívají déle než rok, znají jednu ze slabin těchto přístrojů – výdrž baterie. Jak péčí o akumulátor zlepšit výkon vysavače a kdy je čas na výměnu baterie?

Podle serveru Statista.com se trh s robotickými vysavači od roku 2017 více než zdvojnásobil. Tyto přístroje umí ušetřit velké množství času. Navíc, kdo by nechtěl každý den z práce přijít do uklizeného bytu? Část času, který ušetříte, byste ale měli věnovat péči o svého pomocníka. Krom odstraňování nečistot a výměny filtrů se často zapomíná na baterii. Správná péče o akumulátor se totiž vrátí především delší životností.

Baterie potřebují plné vybití

Většina robotických vysavačů je vybavena starším typem akumulátorů, a to nikl-metalhydridovými (Ni-Mh) články. Tyto baterie trpí takzvaným paměťovým efektem, který však lze potlačit díky správnému formátování akumulátoru. „Při prvním použití vysavače s Ni-Mh baterií doporučujeme provést prvních pět úplných nabíjecích cyklů. To znamená, že baterii v přístroji plně nabijeme a poté ji necháme zcela vybít. Tento proces je pak vhodné opakovat alespoň jednou za čtvrt roku. Díky formátování dosáhneme maximální kapacity akumulátoru. V případě robotického vysavače to znamená i větší plochu, kterou stihne uklidit,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí náhradní akumulátory české značky T6 Power do různých typů robotických vysavačů.

Chraňte baterii před teplem i chladem

Pro péči o baterie robotických vysavačů je důležité také samotné umístění nabíjecí základny. Nikdy ji nenechávejte u radiátorů nebo jiných přímých zdrojů tepla, nebo naopak v nevytápěných prostorách. Ideální teplota pro nabíjení baterií se totiž pohybuje v rozmezí od 10 do 30 stupňů Celsia. Pokud přístroj delší dobu nevyužíváte, je lepší plně nabitý akumulátor z robotického vysavače vyjmout a uskladnit zvlášť na suchém místě s teplotou od 15 do 20 stupňů Celsia. Následně každé 3 měsíce baterii opět plně vybijte a nabijte, aby při skladování nedošlo k podvybití akumulátoru.

Čas na výměnu baterie

Ani správná péče však Ni-Mh bateriím nezaručí nesmrtelnost. „Tento typ baterie ztrácí kapacitu zhruba po dvou letech, pokud přístroj používáme denně. Akumulátor totiž vydrží 500 až 700 nabíjecích cyklů, poté se začne jeho kapacita snižovat. Pokud chcete, aby váš vysavač pracoval stále stejně kvalitně, je nutné baterii jednou za čas vyměnit,“ říká Radim Tlapák. „Nejjednodušší je vybírat novou baterii dle značky a modelu robotického vysavače, do něhož je určena. Případně přímo na staré baterii najdete na štítku označení typu baterie. U nového akumulátoru je vždy nutné zachovat hodnotu výstupního napětí, které je udáváno ve voltech,“ popisuje Tlapák. Samotný proces výměny baterie je velmi snadný a každý ho zvládne doma sám, bez nutnosti návštěvy servisu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek