Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Kritická zranitelnost na Wikipedia.org a dalších „Wiki“ stránkách

11. 02. 2014

11. 02. 2014

Check Point Software Technologies Ltd. informoval o odhalení kritické zranitelnosti v populární webové open-source platformě MediaWiki, která je používána k vytváření a správě „wiki“ stránek. Platforma MediaWiki zahrnuje i Wikipedia.org, šestou nejnavštěvovanější webovou stránku na světě1 s více než 94 miliony unikátních návštěvníků za měsíc.

Tato kritická zranitelnost v MediaWiki (verze 1.8 a vyšší) umožňovala vzdálené spuštění škodlivého kódu a útočníci mohli získat plnou kontrolu nad zranitelným webovým serverem. Check Point okamžitě upozornil WikiMedia Foundation a informoval o zranitelnosti a po jejím ověření vydala WikiMedia Foundation potřebné aktualizace a opravy softwaru MediaWiki.

Pokud by zranitelnost nebyla odhalena, mohli útočníci ovládat webový server Wikipedia.org nebo jakoukoli jinou „wiki“ stránku fungující na platformě MediaWiki a potenciálně mohli infikovat škodlivým kódem uživatelská zařízení návštěvníků stránek.

WikiMedia Foundation vydala po odhalení zranitelnosti společností Check Point bezpečnostní aktualizaci svého softwaru a vyzvala všechny zákazníky MediaWiki, aby co nejdříve aplikovali bezpečnostní záplaty.

Je to teprve třetí zranitelnost od roku 2006 spojená se vzdáleným spuštěním kódu, která byla nalezena v platformě MediaWiki.

Zdroj: Tisková zpráva

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sluchátka Genesis Oxygen 400 jsou vcelku netradičně mezi herními periferiemi v provedení do uší, tedy tzv. „špunty“. Přes to, aby mohla být herní, nabízí možnost připojit mikrofon. Vedle toho nás při vcelku nízké ceně překvapila bohatá výbava.
Japonská vláda používá peníze daňových poplatníků na seznamovací aplikaci s názvem Tapple, která spojuje lidi na základě společných koníčků a zájmů. Proč? Země čelí bezprecedentnímu poklesu populace a vláda pravděpodobně chce, aby se lidé množili. „Proč si taky nenajdeš milého milence?“ říká webová stránka Tapple ve volném překladu z japonštiny.
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Pravděpodobně jste narazili na problém, kdy film, televizní pořad nebo jiné video může být v některých částech příliš tiché a v jiných příliš hlasité. Google zavádí novou funkci v aplikaci YouTube pro televizory (nikoli YouTube TV), která má tento problém na televizorech vyřešit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek