Sobota , 15. 06. 2024

Vít

Šifrujte disk s VeraCrypt – nástupcem dynastie TrueCrypt

22. 11. 2016

22. 11. 2016

Známému open source programu pro šifrování celých diskových oddílů jsme se věnovali, když byl pohřben autory projektu – prý, protože už nebyl takový program potřeba. A to navzdory neustále se zvyšujícímu počtu hrozeb z internetu. Kódu se však po několika letech chopili jiní a vzkřísili jej do podoby VeraCryptu.

A protože šlo a jde o užitečný program, navíc zcela zdarma, zaslouží si naši pozornost. Objevili jsme ho vcelku nedávno a jde o duchovního nástupce TrueCryptu 7.1a (poslední verze) a velmi podobně i funguje. Šifruje systémový oddíl, jakékoliv jiné diskové oddíly (vč. paměťových karet či flash disků) a vytvoří i skrytý oddíl.

TIP: TrueCrypt zemřel – ať žije král!, Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Dle autorů přidal nějaké nové funkce, zejména propracovanější šifrovací algoritmy, které umí lépe odolat atakům hrubou výpočetní silou: „Kupříkladu u šifrování systémového oddílu využívá TrueCrypt metodu PBKDF2-RIPEMD160 s 1 000 iterací, zatímco my ve VeraCrypt jich používáme 327 661. Pro standardní šifrované datové kontejnery a ostatní diskové oddíly TrueCrypt používá ve většině 2 000 iterací, ale VeraCrypt používá 655 331 pro RIPEMD160 a 500 000 iterací pro SHA-2 a Whirlpool.“ Kdo tomu rozumí, tleská, ostatní nechť smeknou před těmi vysokými čísly.

TIP: Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

Nyní stručně popišme, jak program funguje. Běžně běží na pozadí systému (existuje i ve verzi pro USB disky) a po spuštění si najdete písmeno, kterému přiřadíte jeden ze zašifrovaných oddílů, zadáte dříve definované heslo při jeho šifrování a disk se připojí. V průzkumníkovi vidíte původní disk jako řekněme třeba D: (ten se jeví jako nenaformátovaný), po přihlášení se šifrovaný disk zobrazí jako např. E:. S tímto diskem pracujete naprosto běžně a vše, co sem uložíte, je zašifrováno.

Sám autor upozorňuje, že připojení šifrovaného oddílu může trvat trošku déle. A trvá…

Pro běžné (trochu zkušenější) uživatele budiž užitečnou informací, že program existuje v češtině, podporuje řadu operačních systémů (32 i 64bitových). Vybrat si můžete z řady metod šifrování, přičemž každá znamená jiné zatížení procesoru a sami si to můžete programem vyzkoušet v testu výkonu (viz obr. výše). Kladem jistě bude, pokud váš procesor hardwarově podporuje šifrování AES, což zvládá například i Intel Atom.

Zdroje: VeraCrypt homepage, SourceForge.net

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Umax 12Wg Tab zasvěceným více či méně připomene zařízení od Microsoftu, tedy 2 v 1 jménem Surface. Tedy tablet spolupracující s klávesnicí, se kterou není vyloženě napevno spojen kloubem, proto potřebuje svůj stojánek...
První humanoidní robot s AI vyvinutý pro výuku v Indii přitahuje pozornost napříč platformami sociálních médií. Humanoidní žena v sárí zvaná „Iris“, vyvinutá firmou Makerlabs Edutech, začala učit v jižním státě Kerala. Iris je také součástí projektu Atal Tinkering Lab 2021 NITI Aayog (špičkový think tank indické vlády pro veřejnou politiku), jehož cílem je zvýšit mimoškolní aktivity ve škole.

Nepřehlédněte

Spolu s novým laptopem VisionBook 14Wa s volným slotem pro 2,5palcový disk jsme se rozhodli otestovat jeho možnosti i pomocí SSD disku Transcend SSD230S. S kapacitou 512 GB zaplatíte sice jen o tisícovku méně než za notebook, přesto ale zkusme ilustrovat možný přínos pro slabší stroje.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek