Neděle , 28. 05. 2023

Vilém

Šifrujte disk s VeraCrypt – nástupcem dynastie TrueCrypt

22. 11. 2016

22. 11. 2016

Známému open source programu pro šifrování celých diskových oddílů jsme se věnovali, když byl pohřben autory projektu – prý, protože už nebyl takový program potřeba. A to navzdory neustále se zvyšujícímu počtu hrozeb z internetu. Kódu se však po několika letech chopili jiní a vzkřísili jej do podoby VeraCryptu.

A protože šlo a jde o užitečný program, navíc zcela zdarma, zaslouží si naši pozornost. Objevili jsme ho vcelku nedávno a jde o duchovního nástupce TrueCryptu 7.1a (poslední verze) a velmi podobně i funguje. Šifruje systémový oddíl, jakékoliv jiné diskové oddíly (vč. paměťových karet či flash disků) a vytvoří i skrytý oddíl.

TIP: TrueCrypt zemřel – ať žije král!, Bezpečnost ve znamení (nejen) cloudu

Dle autorů přidal nějaké nové funkce, zejména propracovanější šifrovací algoritmy, které umí lépe odolat atakům hrubou výpočetní silou: „Kupříkladu u šifrování systémového oddílu využívá TrueCrypt metodu PBKDF2-RIPEMD160 s 1 000 iterací, zatímco my ve VeraCrypt jich používáme 327 661. Pro standardní šifrované datové kontejnery a ostatní diskové oddíly TrueCrypt používá ve většině 2 000 iterací, ale VeraCrypt používá 655 331 pro RIPEMD160 a 500 000 iterací pro SHA-2 a Whirlpool.“ Kdo tomu rozumí, tleská, ostatní nechť smeknou před těmi vysokými čísly.

TIP: Kde můžete nakazit jadernou elektrárnu USB diskem? V Rusku!

Nyní stručně popišme, jak program funguje. Běžně běží na pozadí systému (existuje i ve verzi pro USB disky) a po spuštění si najdete písmeno, kterému přiřadíte jeden ze zašifrovaných oddílů, zadáte dříve definované heslo při jeho šifrování a disk se připojí. V průzkumníkovi vidíte původní disk jako řekněme třeba D: (ten se jeví jako nenaformátovaný), po přihlášení se šifrovaný disk zobrazí jako např. E:. S tímto diskem pracujete naprosto běžně a vše, co sem uložíte, je zašifrováno.

Sám autor upozorňuje, že připojení šifrovaného oddílu může trvat trošku déle. A trvá…

Pro běžné (trochu zkušenější) uživatele budiž užitečnou informací, že program existuje v češtině, podporuje řadu operačních systémů (32 i 64bitových). Vybrat si můžete z řady metod šifrování, přičemž každá znamená jiné zatížení procesoru a sami si to můžete programem vyzkoušet v testu výkonu (viz obr. výše). Kladem jistě bude, pokud váš procesor hardwarově podporuje šifrování AES, což zvládá například i Intel Atom.

Zdroje: VeraCrypt homepage, SourceForge.net

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Sluchátka Niceboy nejsou pro naše čtenáře žádnou novinkou, za poslední dobu jsme se mohli seznámit s HIVE podsie či HIVE bones. Dnes recenzovaným sluchátkům se nevíce blíží HIVE XL. HIVE 2 joy vás nebudou stát tolik peněz, jsou horší nebo nikoliv?
Nejsem fanoušek sluchátek v uších, nerad ztrácím kontrolu, přijít o sluch například na ulici vidím jako nechtěnou věc. Jako fanouška nových technologií mě naopak lákalo vyzkoušet sluchátka HIVE pods, přinášející budoucnost do současnosti. Čítají dva špunty s vlastní baterií a příjmem, dokonce nepotřebují kabel ani pro komunikaci mezi sebou.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek