Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Větší svačina sebou: Sigmatek PDX-4200

27. 02. 2008

Nejrůznější přenosné DVD přehrávače se staly už dávno hitem. Navzájem si jsou dost podobné, v poslední době nám však začínají utěšeně růst. Běžná sedmipalcová obrazovka jednomu divákovi sice jakžtakž stačí, ale co takhle si dopřát přes 10’’ s pořádným rozlišením? Vyzkoušeli jsme, jestli se takový kus elektroniky ještě do terénu vůbec hodí.

Sigmatek není určitě v oboru přenosných zařízení žádným nováčkem. Model PDX-4200 je ale každopádně zatím největším z nich. Začíná již spíše připomínat subnotebook. Rozměry a design samozřejmě determinuje použitý TFT displej s příjemnou úhlopříčkou 26,2cm. Disponuje jemným rastrem s rozlišením 800×480 bodů, věrným podáním barev i dobrými bočními úhly pohledu. Tradičně s výjimkou pohledu zespodu, kde se čitelnost obrazu rychle ztrácí. Použitý 12bit/108MHz D/A video převodník dělá co může a dodává do displeje stabilní ostrý obraz bez ruchů nebo šumu. K dispozici je základní nastavení jasu, kontrastu, barev a dokonce přepínání mezi 16:9 a 4:3 režimem.


Otočit, přiklopit a jít..

Dvojice reproduktorů pod displejem podává solidní, nezkreslený zvukový projev v rámci možností své velikosti. K typickému drnčení ani zkreslování nemají ani dostatek výkonu, jejich hlasitost postačuje jen pro poslech v dostatečně klidné lokalitě. Lepší je použít sluchátka. Jedny špunty s uspokojivým zvukem jsou součástí balení, připojit jdou ale ještě jedny.


Po překlopení displeje vznikne úhledný monoblok

Základní koncepce přístroje je “notebooková“, tedy rozvírací, ale otevřený displej je otočný o 180° a posléze jde opět přiklopit k tělu přístroje. Takže dostaneme kompaktní monoblok. Se stejným nápadem jsme se setkali už u Sencoru SPV-7903T, kde na nás tento systém působil poněkud bytelněji, ale budeme věřit, že se při troše opatrnosti displej jen tak neukroutí. Pocit větší křehkosti na nás udělalo koneckonců celé tělo přístroje z mírně vrzajícího černého plastu včetně stříbrných ovládacích prvků. Při rozumném slušném zacházení by ale neměl nastat problém.


Přítomna je čtečka i USB, ale chybí A/V vstup

Základní funkce lze lehce ovládnout pomocí sady tlačítek na přístroji vedle dvířek krytu mechaniky s dostatečným úhlem výklopu pro pohodlné zakládání disků. Mechanika malinko cvrká a při seekování po disku o sobě dává dost vědět. Při plynulém přehrávání se relativně umravní. Velice dobře si přitom poradí se všemi běžnými disky i horší kvality.

Pravý bok má Sigmatek vyhrazen pro všechny konektory. Potěšující je jak přítomnost USB 1.1 portu, tak čtečky karet SD/MMC a MS. USB by mělo podporovat i externí HDD, vyzkoušeli jsme pouze několik flashdisků a ty se bez problémů chytly všechny. Vzhledem k povedenému a hlavně velkému displeji trochu zamrzí, že k dispozici je pouze AV výstup a nikoliv vstup a tedy možnost použít displej jako kvalitní náhledový monitor třeba pro kameru. Český návod se o možnosti vstupu na stejném konektoru zmiňuje, ale originální manuály tuto pasáž nemají a nám se též nepodařilo na vstup přepnout. Na boku najdeme i potenciometr hlasitosti, tu lze ale regulovat samostatně i přes dálkový ovladač (pokud není potenciometr na minimu). Ten není příliš elegantní, ale funkčně i po stránce citlivosti je na tom dobře.


Škaredé, ale funkční kačátko

Celý přístroj je velmi kompaktní, poměrně tenký a na svoje rozměry překvapivě lehký (1376g) a tedy i snadno přenosný. O nízkou hmotnost se zasluhuje především lehká Li-ion baterie, která je součásti těla přístroje a vyjímá se zespodu. Její kapacitu tají jak samotná baterie, tak příručky. Měli jsme obavy, jak na tom Sigmatek bude s tak velkým a jistě energeticky náročným displejem po stránce výdrže. Naměřených 51 minut při plném “zápřehu“, tedy přehrávání DivX opravdu není pro celovečerní film zrovna ideální. Naštěstí se baterie po naformátování, tedy opakovaném nabití a vybití, umoudří a vydrží už použitelných 97 minut. Tak akorát pro kratší film. Při poslechu hudby lze displej vypnout a značně tím výdrž prodloužit.


Li-ion baterii je možno vyjmout a pracovat bez ní

Zajímala nás tedy také reálná spotřeba a naměřili jsme 13W při běhu, 9W s vypnutým displejem a 24W při dobíjení a současném provozu. Zvláště nás zarazila jen 4W spotřeba TFT displeje, protože 9W pro samotný přehrávač je dnes poměrně hodně, zvláště u přenosných zařízení.

K TÉMATU  DVD přehrávač s HDMI z TESCA za 499 korun, aneb Technika HDMAW07

Hned po startu je jasné, že uvnitř přístroje tepe starý a dobrý čip Mediatek 1394 (najdeme ho kupříkladu ve výborném Fergusonu D-770/780 atd.), což předurčuje přívětivost přehrávače k různým mediálním formátům, rychlému načítání obrázků a rychlému chodu obecně. Reprodukce DVD je výborná a plně těží z kvality displeje, který na nás opravdu udělal více než dobrý dojem.


Podpora dlouhých názvů a samozřejmě procházení adresářů

Naše testy všehochutě multimédií ukázaly, že Sigmatek sice nevyužívá všech schopností čipu Mediatek na maximum, ale paleta formátů postrádá jen okrajové typy jako OGG a FLAC. Zato je přítomna podpora Nero Digital. DivX Ultra nám rozpoznal, ale nepřehrál. Klasické DivX a Xvid formáty zvládá bravurně s obvyklou výjimkou GMC, které prostě MTK čipy neumí. Tradiční silnou stránkou přenosných Sigmateků je podpora DivX titulků. Dovozce do něj nahrává svůj upravený, kompletně počeštěný firmware s mnoha vychytávkami.


Nastavení DivX titulků…

… takže mohou vypadat takhle…

… nebo mohou vypadat třeba takhle.

Lze si vybrat hned ze šesti fontů různých velikostí, nastavit barvu, podbarvení a případně barvu podkresového rámečku, což by mu mohl kdejaký stolní přehrávač stále závidět. Vylepšený je také už tak dobrý MTK filebrowser. Podporuje dlouhé názvy souborů včetně české diakritiky. Velice zdařile vykresluje PDX-4200 také JPEG obrázky, které jsou velice ostré a i velká rozlišení jsou na fyzické rozlišení displeje přizpůsobena velice dobře. Pokud se nejedná o extrémně velký soubor, tak se s nimi i rychle pracuje.

Konec konců

Sigmatek vsadil na to, že kvalitní displej zastíní drobné nedostatky jak ve výbavě, tak v provedení a zdá se, že mu tahle hra vychází. Výborný obraz je silnou kartou. Kdyby ho výrobce podpořil masivnějším šasi a trochu hodnotnějším plastem, mohl by se směle popasovat i se značkovými přístroji vyšší cenové kategorie. Vhodně zvolený ovládací čip podpořený vylepšeným českým firmware potěší hlavně DivX nadšence. Velký displej dovolí pohodlně sledovat video dvěma (i více:)) cestujícím na zadních sedadlech, ale upevnění přístroje nechává výrobce zcela na fantazii a schopnostech majitele. Kratší výdrž baterie je pak daní za velký obraz a do divočiny bez elektřiny se moc nehodí. Tam ho zastoupí menší a méně nenasytní kolegové, kteří běžně zvládají hrát 150 a více minut..

K TÉMATU  Recenze kamery Rollei Actioncam 420 – mrňous k akci připraven

 

Plusy a mínusy
+ výborný obraz na dobrém displeji – nemá A/V vstup
+ displej je otočný – křehká konstrukce
+ čitelné DivX titulky -chybí brašna
+ USB a čtečka
Podpora MPEG 4
divx3_fast_motion_mp3_cbr_29fps_640x432 ano
divx3_low_motion_mp3_25fps_688x416 ano
divx3_low_motion_mp3_VBR_25fps_640x336 ano
divx651_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_hometheatreprofile_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
divx651_qpel_gmc_bvop_nvop_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_23976fps_640x272 ano
xvid_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_bvop_nvop_ac3_29fps_672x288 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_576x304 ano
xvid_bvop_nvop_mp3_VBR_23976fps_608x336 ano
xvid_gmc_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_gmc_qpel_ac3_23976fps_640x272 ne
xvid_PB_ac3__bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_23976ps_640x272 ano
xvid_qpel_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
xvid_qpel_gmc_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ne
xvid_qpel_mp3_vbr_25fps_672x272 ano
xvid_qpel_PB_ac3_bvop_23976fps_640x272 ano
DivX Ultra ne
Nero Digital ano
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte videokameru téměř bez kompromisů a jste ochotni za ni zaplatit vyšší částku, pak zbystřete, protože společnost Canon dodala již na podzim roku 2017 trh model Legria GX10. Konstruktérům se vše povedlo implementovat do stále ještě poměrně kompaktního těla, které padne do ruky přímo dokonale a vy s ním ihned po prvním uchopení jakoby srostete v jeden celek. Jsem si vědom toho, že úvod článku může někomu připadat spíše jako reklamní sdělení. Nejde to však popsat jinak nežli v superlativech, a to téměř bez výhrad. Jednu tu ale pro vás přece mám. Je to můj náhled na dle mého přemrštěnou cenu. O tom ale až později.

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

AV receiver je mimořádně užitečné zařízení, jehož význam rozhodně neklesá. Naopak je až s podivem, kolik audio-video-počítačových nadšenců by jej využilo, ale přesto jej ještě nemají. Přitom takovéto zařízení vám může sloužit 10 až 20 let. Zjistěte s námi, k čemu vám bude dobrý a jakým byste si mohli třeba udělat radost.

Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek