Středa , 18. 12. 2024

Miloslav

5 zajímavých věcí, na které můžete použít svůj starý stolní počítač

18. 11. 2024

18. 11. 2024

Pokud jste si nedávno koupili nový počítač, myšlenka na vyhození starého počítače vás může frustrovat. Pokud je plně funkční, nemusíte ho nutně vyhazovat, existuje celá řada nápadů, jak ho využít a některé z nich si představíme.

Proměňte jej v AI Image Generator

Ano, na internetu již existuje spousta generátorů obrázků AI. Proč byste tomu měli věnovat staré PC? Tyto generátory obrázků mají ve svých online formulářích často omezenou funkčnost. Například můžete mít omezené využití za den nebo nemáte přístup k jejich plné kapacitě. Většinu generátorů obrázků AI lze spustit lokálně na vašem počítači pomocí vámi vybraných kódů a modelů. To je výhodné, pokud máte pochybnosti o tom, jaká data může online verze modelu používat k trénování, protože často používají obrázky bez povolení. Pokud k tomu chcete použít svůj starý počítač, grafická karta je nejdůležitější součástí. Generování obrazu AI využívá hodně paměti VRAM a mnoho modelů funguje lépe s GPU NVIDIA. To neznamená, že to nemůžete udělat se starším GPU nebo jiným než NVIDIA. Pokud máte k dispozici alespoň 4 GB paměti VRAM, určitě můžete lokálně spustit generátor obrazu AI, i když to nemusí být nijak zvlášť rychlé.

Vytvořte si svůj vlastní cloudový server

Na OneDrive nebo Google Drive není nic špatného. Jsou to spolehlivé cloudové servery, za které v některých případech nemusíte ani platit. I tak je něco uklidňujícího mít svá drahocenná data ve vlastních rukou, nemyslíte? Místo vyhazování starého počítače jej můžete použít k vytvoření vlastního cloudového serveru prostřednictvím služeb jako Nextcloud. Jedním z důvodů, proč je tato forma opětovného použití tak skvělá, je skutečnost, že váš starý počítač nemusí být vůbec dobrý. To by zvládla i zastaralá cihla. Navíc jedinou potenciálně nákladnou součástí tohoto nápadu jsou samotné úložné jednotky, a i to může být docela levné, pokud nemáte tolik dat k ukládání.

K TÉMATU  Proč byste se neměli přihlašovat přes Google nebo Facebook

Nastavení toho všeho může být trochu komplikované, ale během toho se naučíte spoustu cenných znalostí, a pokud máte zájem jednou provozovat NAS nebo svůj vlastní domácí server, tento projekt vám pomůže pochopit, co je k tomu potřeba.

Vytvořte emulační stroj

Pokud jste hráči s příjemnými vzpomínkami na staré tituly z dětství, pravděpodobně jste zavzpomínali na staré dobré časy a přáli si, abyste si tyto hry mohli zahrát znovu. Naštěstí pro všechny takové hráče může emulace tyto sny splnit. Pokud opravdu nechcete hrát na originálním hardwaru, nemusíte si kupovat Nintendo 64, GameCube, originální Xbox atd. Můžete ze svého starého PC udělat emulační stroj. Koneckonců, pokud je váš starý počítač v pořádku a skutečně starý, je pravděpodobné, že dokáže bez problémů spustit jakoukoli hru z jakékoli konzole před Xbox One a PlayStation 3. Pokud je váš starý počítač o něco novější, pravděpodobně bude fungovat také dobře. Pokud stále chcete získat tu starou nostalgii, používání starého počítače k tomu znamená, že si můžete koupit klasické ovladače (nebo ovladače podle jejich vzoru) z původního hardwaru a připojit je k vaší nové retro herní platformě, i když potřebujete adaptéry, aby originály fungovaly. Emulace je poněkud komplikovaný proces, ale pokud se do toho opravdu chcete dostat co nejrychleji a s minimálním úsilím, možnosti jako EmuDeck a EmulationStation vás zbaví většiny potíží s nastavením všeho.

Spusťte Homelab

Je pravda, že většina lidí není ten typ, který by potřeboval Homelab, kde můžete experimentovat s virtuálními stroji, OS aj. Pokud jste typ člověka, který vždy chtěl experimentovat na svém počítači, ale bál se způsobit nenapravitelné škody, tato možnost by vás mohla oslovit. Pokud by váš starý počítač byl jinak prostě vyhozen, není důvod se s ním vyhýbat zábavě, učení nebo osobním projektům. Pokud se stane něco, co způsobí jeho nefunkčnost, stále máte svůj nový počítač, který můžete mezitím používat.Ani přeměna vašeho starého počítače na zařízení Homelab není nijak zvlášť náročná. Operační systém jako Proxmox vám umožňuje spouštět virtuální stroje na hardwaru PC, čímž eliminuje složitost virtualizace založené na grafickém uživatelském rozhraní.

K TÉMATU  7 chyb, kterým je třeba se vyhnout při nákupu nového notebooku

Udělejte z něj Windows Server

Se serverem můžete dělat spoustu věcí. Převod počítače na nový operační systém, aby se mohl stát domácím serverem, je obtížný, ale ve skutečnosti to nemusíte dělat vůbec: již nainstalovaný operační systém Windows může s trochou úprav dobře posloužit. Ve skutečnosti i spotřebitelské verze moderního operačního systému Windows zvládnou tuto práci s malým úsilím. Skutečnost, že operační systém je něco, co již znáte, bude skvělým bonusem, který usnadní přechod, než se snažit učit Linux nebo tak něco, pokud jste to ještě neznali. S vlastním Windows serverem budete mít snadný čas provádět nejrůznější úkoly, od sdílení složek úložiště po instalaci serveru Plex Media Server a mnoho dalšího. Samozřejmě můžete nakonec použít jakýkoli operační systém, který chcete, aby se váš starý počítač stal domácím serverem, pokud chcete.

Bez ohledu na to, co se svým starým počítačem uděláte, bude mít v této roli mnohem větší hodnotu, než když bude na smetišti nebo dokonce v rukou někoho jiného.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bezdrátová komunikace je výsadou našeho propojeného světa, od útulných koutů sousedských knihoven, kde studenti připojují své notebooky k síti Wi-Fi, až po vzdálené základny v Antarktidě, kde vědci monitorují počasí. Zatímco žasneme nad rychlostí našich současných sítí, výzkumní pracovníci po celém světě se již dívají za hranice 5G, aby utvářeli budoucnost komunikace v sítích 6G. Dokážete si představit svět, kde okamžitá komunikace pohání zážitky z virtuální reality nebo umožňuje chirurgům ovládat roboty na míle daleko?

V oblasti digitálních A/V propojení dochází pořád k dramatickému vývoji. Objevují se nové standardy, typu DisplayPort, ale také dochází k vývoji těch dosavadních. DVI-I, DVI-D, HDMI verze 1.2 a 1.3, různá kabeláž a konektory. Pokusíme se v tom udělat trochu jasno v následujícím přehledu.

Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek