Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 2.

22. 02. 2009

22. 02. 2009

 

Až bude navrhovaný počítač hotový, bude nutné zvolit Media Center. Když jsem procházel internet, zjistil jsem, že je jich docela hodně – jak pro Windows, tak i pro Linux. Prozatím jsem zkusil iMON iMEDIAN HD, XBMC, Pinnacle PCTV MediaCenter a MediaPortal.

 

 

Článek je pokračování seriálu o stavbě HTPC jednoho z našich čtenářů. První díl najdete zde.

 

V mém HTPC jsem použil ovladač iMON UltraBay. Důvodem k této volbě byla tlačítka pro výběr módu na čelním panelu – ne vždy je ovladač po ruce, většinou je zahrabaný někde na stole, takže možnost ovládat počítač ze dvou míst považuji za výhodu. Nevýhodou je, že zabere dvě 5,25″ pozice, takže těžko seženete vhodnou HTPC skříň. Alespoň mě se to tedy nepovedlo. Proto jsem se rozhodl postavit si vlastní case na míru (o stavbě casu bude další díl).

 

 

Ovladač iMON se v systému prezentuje jako hardwarová klávesnice (HID). Takže jestliže chcete MCE zcela přizpůsobit k obrazu svému, je nutné proniknout do systému klávesových zkratek. Ten je u každého MCE jiný, ale lze ho (většinou) na Internetu dohledat.

V podstatě to funguje tak, že spustíte iMON Manažer a tlačítku na dálkovém ovladači přiřadíte klávesovou zkratku z klávesnice. Přesný popis za mě už udělal Domenico z Itálie, (zde je originál jeho návodu pro ovládání XBMC).

Pro tento ovladač existují již v instalačním balíčku hotové „sady“ pro ovládání různých programů, takže pokud je používáte, máte usnadněnou práci. Další přednastavené konfigurační soubory je ještě možné získat na http://www.soundgraph.com/Eng_/Supports/DownloadList.aspx?topMenu=4&subMenu=1&leftMenu=3

 

Jestli vás ještě něco ohledně ovladače iMON zajímá, zeptejte v diskuzi.

 

Media Center – co jsem zatím vyzkoušel

Protože HTPC ještě není dostavěný, testoval jsem MCE na starém počítači bez TV karty. Proto nemohu (a nebudu)  hodnotit kvalitu záznamu, EPG a dalších věcí týkajících se sledování televize. Všechna Centra bez problémů pracovala s češtinou.

 

iMON iMEDIAN HD

 

První systém na ráně, protože je přiložen k ovladači. S ovladačem je nejlépe provázaný, ale bohužel pro mě nevhodný. Neukazuje stromovou strukturu, takže když zabloudíte do podrobnějších nastavení, snadno se ztratíte, protože nevíte kde jste. Často jsem nevěděl, jestli mám nastavovat adresář s obrázky nebo videem.

K TÉMATU  YouTube má nyní více než 100 milionů Premium odběratelů

 

 

XBMC

Systém odvozený z Xbox. Velmi pěkné provedení, na ovládání velice intuitivní. Pro mě má jeden podstatný nedostatek – nelze v něm sledovat televizi. Videa přehrává bez problémů, včetně titulků. Slideshow fotografií je geniální – fotografie se pomalu pohybuje, což jí dodává dynamiku. Nikde jinde jsem to neviděl, ale vypadá to opravdu moc hezky. Jestli bude někdy dodána podpora sledování TV, určitě ho vyzkouším ještě jednou.

Pinnacle PCTV MediaCenter

Systém dodaný k TV kartě. Zaměřen na ovládání pomocí myši. Pro použití s dálkovým ovladačem se jeví jako nevhodný. Seznam klávesových zkratek se mi nepodařilo sehnat.

MediaPortal

Zatím favorit pro můj MCE. Vzhled a ovládání se velmi podobá Windows MediaCenter 2005. Podporuje mou TV kartu, nastavení výchozích adresářů s videem, obrázky a hudbou bez problémů. Vlastní instalace není zrovna jednoduchá, ale po „seřízení“ zatím vše funguje bez problémů.

 

Další alternativy

Ještě jsem uvažoval o „Originál“ Windows MediaCenter 2005, ale je za peníze, takže pro mě poslední možnost. Pro ty, co se nebojí tučňáka je asi nejlepší variantou MythTV nebo MythUbuntu. Chtěl jsem je vyzkoušet, ale nepodporují mojí TV kartu. V budoucnu se jim ale vyhýbat nehodlám.

Pokračování příště

Tento článek berte jako návnadu na další díl, ve kterém ukážu fotografie ze stavby svého HTPC. V současnosti (22.2.09) už mám všechny díly potřebné pro stavbu. Teď už to jen nějak poskládat dohromady a vyřešit přenos obrazu z PC do CRT obrazovky přes SCART.

EraserHead

Související články

Čtenářská inspirace: HPTC podle EraserHead díl 1.
Windows 7: první zkušenosti s Media Center
Vista Media Center: co umí a neumí (video)
HTPC pro odvážné: skříň, zdroj, deska a testovací oživení – díl 1
Stavíme HTPC: Díl první

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...
Sluchátka Niceboy HIVE bones využívají technologii vedení zvuku přes lícní kosti. Váš zvukovod zůstává stále otevřený, takže slyšíte zvuky okolí. Pro mne je toto nesporná výhoda, například při jízdě na kole nebo při běhání. Ten, kdo se naopak chce od okolních zvuků oprostit, tomu bychom je nedoporučovali.
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.

Nepřehlédněte

Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek