Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Recenze Umax VisonBooku 11Wa – horká hlava

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

28. 08. 2018

28. 08. 2018

VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Není to zadarmo.

Před nedávnem jsme vám nabídli trochu amatérské video z rozbalování notebooku (prý se na tom někteří dost dobře živí), kde vidíte šedou barvu šasi. Co nevidíte, je matná úprava povrchu, jejíž vzhled si vtiskněte při rozbalení do paměti. Takto krásný již laptop nebude, povrch zůstává velmi citlivým na otisky prstů. Umývejte si ruce a zvyknete si.

Tu dali, tu vzali

Když se věnujeme popisu zevnějšku, jistě jste si všimli několika drobností, které znamenají, alespoň na první pohled, přidanou hodnotu oproti konkurentům: zadní kamera (pouze 5Mpixelová), dvířka pro SSD disk o kapacitě až 512 GB typu M.2 – pouze pro modely se SATA sběrnicí, což jsme rozebírali v recenzi Umax 13Wa Pro. Milé, že zůstala zachována čtečka micro SD karet (stále podporuje 128 GB).

Pozor na výběr správného SSD disku, musíte volit typy s řadičem SATA, existují totiž PCI-E, které v tomto notebooku nerozjedete. Výrobce na webu uvádí přímo doporučené modely od konkrétních výrobců.

TIP: Umax VisionBook 13Wa Pro – hliníkový profík

Abychom se z počátečního nadšení zchladili, všimněme si, že na klávesnici ubyl jeden USB port. Spokojit se musíte pouze se dvěma. Přeci jen trochu málo, i když Bluetooth zvládne obsloužit myš. Jinak nepostrádáme nic.

Pokud bych srovnával reproduktory s podobně laděným TrekStorem, rozhodně by vyhrál. 11Wa trpí až symptomatickým nedostatkem všech Umaxů – slabými reproduktory. Alespoň nemíří do země, jsou po bocích.

Druhým symptomem, kterého se nedočkáte u málokterého levného notebooku, jsou hlasité klávesy a prohýbající se klávesnice (více než u TrekStoru), když jste zvyklí psát, řekněme, důrazně. Lidově řečeno: „Pokud do kláves mlátíte jako hluchý do vrat.“ Opět, nejde o nic dramatického či fatálního, ale všimnete si. Alespoň tu máme regulaci jasu na klávesnici, sice se bez přidržení tlačítka Fn neobejdete (raději vidíme variantu bez něj), ale je tu. Podobně jako hlasitost apod.

TIP: Umax VisionBook 14Wa – zpět ke kořenům

O kvalitě výstupu obou kamer (první dva obrázky pořídila zadní, poslední přední), nechť promluví samotné obrázky. V porovnání s tablety 2 v 1, které jsme drželi v rukou, vypadají relativně povedeně. Ve srovnání i s levnějšími fotoaparáty působí až žalostně nedokonale neostře.

K TÉMATU  HTPC pro odvážné: procesor, akcelerace videa a spotřeba

Na video jsem rezignoval úplně, v tomto kontextu vlastně nevidím v zadní kamerce smysl.

Zatopme pod kotlem

Výkon procesoru Celeron N3350 oproti stařičkému Atomu x5-Z8350 v Umaxu 10Wi-S či TrekStoru a mnohých podobných opravdu narostl, znatelně.

Výsledky testů Umax 11Wa Umax 10Wi-S Srovnání
3DMark Professional
Ice Storm Extreme 17 235 10 543 163%
Cloud Gate 2 323 1 454 160%
Sky Diver 1 246 735 170%
GFXBench 4
High Level testy
Car Chase 525 Frames 648 Frames 81%
T-Rex 1 932 Frames 1 652 Frames 117%
Low Level testy
ALU 2 1 024 Frames 862 Frames 119%
Výdrž akumulátoru
Sledování filmu (1080p)* 5 h 37 min. 7 h 22 min. *Jas 25 %, zvuk 20 %, bez Wi-Fi, použit program Filmy a TV pořady, video nVidia
GFXBench 4 (T-Rex) 141 min. 233 min.

Grafické jádro zvládá až 650 MHz oproti 500 MHz při zachování počtu renderovacích jader. Procesor zvládá vyšší frekvence. Tím vyvažuje pouze poloviční počet výpočetních jader. Jistě pomohou 4 GB RAM, po kterých jsme si opakovaně stýskali u podobných zařízení. Zde nám 11Wa nezavdává žádný důvod k nespokojenosti.

Umax VisioBook 11Wa
LCD displej 11,6 palců, 1 920 × 1 080 IPS, dotykový
Procesor Intel Celeron Processor N3350
1,1 GHz / 2,4 GHz, 2 MB L2
2 jádra, 14 nm, SDP 4 W, TDP 6W
RAM 4 GB LPDDR3
Integrované grafické jádro Intel HD Graphics 500
až 650 MHZ
12 execution units
Pevný disk eMMC NCard 32 GB
M.2 SATA SSD 2242/2280 slot (max. kapacita 512GB)
Čtečka paměťových karet mikro SDXC (až 128 GB)
Konektivita Wi-Fi Intel 3165 802.11ac/a/b/g/n, Intel Bluetooth 4.0
Porty 1× USB 2.0 (na klávesnici), 1× USB 3.0, mini HDMI, audio, nabíjecí konektor
Akumulátor Li-Ion, 3 600 mAh / 7,8V
Další výbava Čelní 2Mpix a zadní 5Mpix kamera, 2× mikrofon, stereo repro, zdroj 12 V / 2 A
Hmotnost s klávesnicí 1 kg (dle výrobce)
Hmotnost bez klávesnice 0,6 kg (dle výrobce)
Hmotnost adaptéru N/A
OS Windows 10 Home (64 bit)
Doporučená cena (s DPH) 5 990 Kč
Záruka 2 roky

Dokonce si na něm zahrajete (pravda s miniem detailů, ale bez trhání) nový Asphalt 9: Legends, který oficiálně požaduje 4 GB RAM a procesor Core i3 s HD Graphics 4000, tedy silnější „železo“. Pravda, rozchodíte ho na Atomu s 2 GHz RAM, ale vše trvá o poznání déle a hratelné to úplně není, občas se hra „kousne“.

K TÉMATU  Samsung HT-Z110: all-in-one kino z chudobince

Stinnou stránkou rychlejšího procesoru je SDP 4 W, resp. TDP 6 W. Ano, není to mnoho, oproti běžným mobilním procesorům jde o úctyhodnou cifru. Atom si vede lépe se svými 2 W SDP. V praxi se projevuje, že při maximálním zatížení (např. při hraní 3D her) sice TrekStor s Atomem hřeje v místě procesoru (je vlažný), ale Umax vyloženě topí (ne, že byste na něm neudrželi ruku, ale horký je). Napadá nás pouze otázka, jaký vliv to může mít na trvanlivost jiných komponent v okolí. Polovodičům a jinému „bazmeku“ teplo nesvědčí, jak je obecně známo. Vyšší spotřeba se projevila na výdrži akumulátoru.

Hůře si po stránce výkonu vede eMMC úložiště a to citelně, řekneme, že v testu vyšlo o 1/3 pomalejší než u TrekStoru. Rychlejším disponuje dokonce levný model Umax 10Wi-S. Na běžném provozu (filmy, internet a office) to asi nepoznáte, ale výsledky hovoří jasně. Zde se šetřilo, výrobce evidentně sází na to, že si uživatelé zvládnou koupit, zapojit a na SSD nainstalovat operační systém. My jsme výkon s touto konfigurací nezkoušeli.

Měření (zleva): Umax 11Wa, TrekStor SurfTab twin 11.6, Umax 10Wi-S

Není dokonalý, špatný vůbec ne

Pokud jsme se dost nevěnovali kladům notebooku, zkusme to napravit. Oceňujeme kvalitní Full HD dotekový IPS displej s dobrým jasem (možná se studenějšími barvami), rozhodně navýšení operační paměti na 4 GB a samozřejmě pozici na SSD disk (spolu s micro SD slotem), což z Umaxu činí velmi konkurenceschopný stroj s cenovkou pod 6 000 Kč. Oproti starším modelům s Atomem x5 narostl výkon znatelně. Musíte však počítat, že se bude zadní strana tabletu zahřívat a zároveň klesne výdrž baterie. Jde o logické důsledky nasazení výkonnějšího Celeronu. Kde se výrobce „chytl za nos“, je zdroj. Už nevypadá jako nabíječka k mobilu s kablíkem síly nylonu. Již je dostatečně dimenzován. Pomáhá dále vyšší napětí, aby notebook nabil za asi 2,5 hodiny. A je příjemné, že při tom netopí jako u starších modelů, ani nedělá žádné piskavé zvuky.

Malou perličkou budiž skutečnost, že BIOS při bootování píše Evaluation Copy. Nastavení BIOSu jsou velmi chudá. Očekávali bychom, že to časem výrobce napraví nějakou aktualizací.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jako má Renault svoji Dacii, podobně má Lamax značku BML (sdílí stejného majitele) - tedy produkt, který vždy bude o něco levnější za cenu kompromisů. U akčních kamer to dříve fungovalo, i když BML již dlouho nevyrukovalo s ničím novým. Proč by tomu mělo být jinak u reproduktorů? Říkám si. Rovnou kupuji nový reproduktor BML S6, nechce se mi totiž čekat. A lidi na srovnávači cen jej chválí...

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Pro mnoho lidí neexistuje nic horšího, než když musí trávit nekonečné chvíle čekáním až skončí reklamy na YouTube. Když se poprvé objevila možnost předplatného bez reklam, pro řadu lidí to byla spása. Je ale neuvěřitelné, kolik lidé je ochotných platit za to, aby se nemuseli s reklamami trápit. YouTube dosáhl tento měsíc důležitého milníku pro své úrovně placené hudby a videa, když celosvětově překonal hranici 100 milionů odběratelů.

Nepřehlédněte

Tato věc patří do trochu jiného soudku, než běžně testujeme. Značka TrueLife patří do portfolia české společnosti elem6, které čítá také značku Lamax. Zaměřuje se na elektroniku určenou k péči o zdraví či tělo jako elektrické kartáčky, chytré váhy či teploměry, tlakoměry. S jednou takovou novinkou vás zkusíme v rychlosti seznámit.
Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek