Neděle , 28. 04. 2024

Vlastislav

Raspberry Pi: Postavíte si vlastní MMC za pár stovek?

01. 03. 2012

01. 03. 2012

Znáte všechny ty multimediální síťové přehrávače typu Xtreamer, IAMM, eGreat a mnohé další? Nejsou nejlevnější. Raspberry Pi je přitom hardware velmi podobný těmto produktům a stojí pár stokorun. Co vlastně má umět a bude to dobrá platforma pro případné vlastní MMC?

Raspberry Pi jsme otestovali jako HTPC – přečtěte si recenzi

 

Raspberry Pi je kompletní miniaturní počítač velikosti blízký kreditní kartě. Je postavený kolem Broadcom BCM2835 – integrovaného systému na jednom čipu (SoC), který tvoří procesor ARM1176JZF-S na frekvenci 700 MHz, grafické jádro VideoCore IV GPU s podporou přehrávání FullHD videa (1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decoder) a celkových 256 MB RAM.

Počítač velikosti kreditky, co přehraje FullHD video a spotřebuje maximálně 3,5 W se již začal prodávat za 35 dolarů (700 korun). Bohužel byl okamžitě vyprodán…

Mimořádně zajímavá je cena. 25 nebo 35 dolarů, podle modelu, který si zvolíte. To je v případě lépe vybaveného modelu necelých 700 korun! Pokročilejší model B má na rozdíl od modelu A navíc jeden USB konektor (celkově 2) a disponuje integrovanou LAN. Oba pak mají HDMI grafický a zvukový výstup a slot pro SD karty. Maximální spotřeba má činit 3,5 Wattu.

Pokud si tuto platformu zavřeme do pěkné krabičky, připojíme dálkový ovladač, mohlo by jít díky schopnosti přehrávat širokou škálu multimédií o zajímavé řešení pro geeky. Samozřejmě za předpokladu, že pro něj vznikne nějaký zajímavý software. Sice již nyní můžeme zvolit Linux, ale bude na komfort plnotučného systému Raspberry Pi stačit? Asi ne, proto přijdou vhod upravené distribuce zaměřené právě na MMC činnost. Pokud budou, máme se na co těšit. Jakože XBMC již bylo portováno, takže je napůl vyhráno…

 

Ukázka přehrávání videa na Raspberry Pi

Start systému XBMC a práce s médii

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Poměrně dlouhou dobu jsem neměl možnost vzít do rukou telefon z jiné země původu, než asijské. Až nyní jsem dostal možnost podívat se na smartphone od polského výrobce myPhone. Ten zatím zcela neprorazil (alespoň na tuzemském trhu), nicméně vyrazil do boje s nejlevnějším smartphonem na trhu – myPhone 6 FUN Lite. Telefon se dá pořídit za doporučených 1 490 Kč, nebo levněji. Otázka zní, co za oněch 15 stovek dostaneme?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek