Neděle , 17. 11. 2024

Mahulena

AR brýle a soukromí: Co potřebujete vědět?

15. 11. 2024

15. 11. 2024

Když byly Google Glass poprvé uvedeny na trh, byly předmětem posměchu. Byly příliš drahé a omezené, následně rychle zmizely spolu se znepokojivými obavami o soukromí. Nyní jsou brýle pro AR zpět, tentokrát se skutečnou přitažlivostí a mnohem rozumnější cenou. To znamená, že je mnohem pravděpodobnější, že na veřejnosti narazíte na někoho, kdo je nosí Tak co s tím?

Nošení fotoaparátů na obličeji přináší rizika

I když jsou brýle AR nepopiratelně skvělé, vždy bude existovat problém s ochranou soukromí. Přinejmenším vnímání kamer v brýlích bylo historicky kontroverzní. Bude tomu tak i dnes? Když Google Glass poprvé vyšly, neměli jsme na veřejnosti takovou saturaci fotoaparátů. Nyní existují zvonky na dveřích s kamerami, drony s fotoaparáty, lidé s fotoaparáty telefonů, policie s kamerami na těle a mnohem, mnohem více. Je těžké vykročit do ulic, aniž by vás nezachytila nějaká kamera.

Ať už lidé cítí, že jde o problém s ochranou soukromí nebo ne, brýle AR se poněkud liší od typických civilních fotoaparátů. Jsou to spíše policejní kamery a bude nutné, aby je lidé aktivovali a deaktivovali pomocí zdravého rozumu. Je pravděpodobně také dobrý nápad, aby tyto brýle měly automatizované systémy, které jim zabrání nahrávat v určitých oblastech nebo v určitých situacích.

Už víme, že velké společnosti chtějí data

Stejně jako u mnoha gadgetů nejsou skutečné peníze v prodeji hardwaru nebo dokonce služby, která je s ním spojena. Jsou to data, která tato zařízení generují. To se již děje s našimi telefony a aplikacemi, jako jsou sociální média, ale brýle AR nabízejí novou a jedinečnou cestu. Díky pokročilé analýze dat budou AR brýle pravděpodobně nabízet nové typy náhledů. Zejména vzhledem k tomu, že nyní máme technologii, která dokáže spolehlivě analyzovat obrázky nebo video a „porozumět“ tomu, co je na obrázku.

K TÉMATU  25 seminářů o digitalizaci pro laické Pražany

Pro některé by hlavním přínosem bylo, že AR brýle budou žít a umírat podle svých zásad ochrany osobních údajů a toho, že umožňují uživatelům přihlásit se nebo odhlásit. Kolik dat opouští vaše zařízení? K jakému druhu prodeje dat třetím stranám může dojít? Než kdokoli z nás vydá peníze za pár brýlí pro AR, měli bychom nejprve vytáhnout lupu a prozkoumat ten drobný tiskopis.

K únikům dat pro chytrá zařízení docházelo již dříve

Nejde o to, zda uniknou soukromá data z AR brýlí, ale spíše kdy uniknou. Dokonalé zabezpečení neexistuje, a pokud je zapojeno dostatečné množství uživatelů a společností, v určitém okamžiku dojde k úniku dat prostřednictvím narušení. V práci zařízení IoT existuje precedens, jako je například nechvalně známé prolomení zvonku s kamerou Ring. Zaměstnanci zde nelegálně špehovali uživatele a nedokázali zabránit hackerům v převzetí kontroly nad kamerami zákazníků. Stejně tak soukromé snímky z testerů robotických vysavačů Roomba skončily na sociálních sítích. Představte si tedy, co by se mohlo stát s AR brýlemi.

Jak žít s AR brýlemi na veřejnosti

Pokud se s vývojem AR brýlí nestane něco, co by je učinilo velmi nepravděpodobnými, máme podezření, že se během příštího desetiletí stanou poměrně běžnými. Což znamená, že ať se nám to líbí nebo ne, všichni se s nimi budeme muset naučit žít. Samozřejmě se můžeme všichni rozhodnout, že na to nebudeme myslet a předstírat, že o nic nejde, ale dává větší smysl jednoduše předpokládat, že jste natáčeni na veřejnosti nebo kdekoli, kde nemáte rozumné očekávání soukromí. Také již existuje několik technologií, které zabraňují rozpoznání obličeje a je možná rozumné si myslet, že budou existovat podobná protiopatření proti AR brýlím, a není to příliš brzy vzhledem k tomu, že AR sledovací brýle již existují.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.
Budoucnost technologií přináší nekonečné možnosti a inovace, a rok 2024 slibuje být naplněný revolučními změnami. V našem článku se podíváme na Top 10 trendů, které budou formovat technologickou krajinu. Od umělé inteligence až po pokročilé ekologické technologie – představíme vám klíčové směry, které definují budoucnost a ovlivní způsob, jakým interagujeme s technologiemi ve světě, který se neustále vyvíjí
Opět se dostáváme k novince z dílen Umaxu (řečeno s nadhledem). Prostě tu máme nový cloudbook, který se pyšní 13,3palovým IPS displejem s plným HD rozlišením. V době masové propagace 4K u čehokoliv působí vlastně velmi adekvátně. Je na čase posunout rozlišení u levných notebooků kupředu, což VisionBook 13Wa dělá. Na takto levný stroj to není málo, dokáže vás motivovat ke koupi?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek