Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Diskuze k článku

152 komentářů

  1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    Hezký článek. Konečně někdo , kdo je naladěný na stejnou notu. Já tedy na PC moc neposlouchám, mám na to samostatný komponenty pod TV.
    Repro a zesík je opravdu velký skok dopředu.

    Jen by mě zajímalo, jestli je opravdu znát, rozdíl mezi integrovanou a samosatatnou zvukovou kartou.

    PS: začínal na SONY TA-F445R který má koncové tranzistory MosFet a stále na něho vzpomínám. Zvukově byl mnohem lepší než současný Receivery s integrovanými obvody na koncových stupních.

    1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      Díky za odezvu.

      Rozdíl ve zvukovkách je znát. poznal jsem dokonce rozdíl i po výměně OPAMPu ve zvukovce – např. basy se staly výraznější, což jsem vzhledem k menším bednám uvítal.

      1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
        Že já blbec čtu takový články.
        Zase budu utrácet, jdu na aukro hledat samostatnou zvukovku 😀

        1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
          Ono samozřejmě záleží, co k ní bude připojeno. K běžnějším PC bednám stačí cokoli staršího za 2-4 stovky. Jinak výrobce má stále v nabídce opticky mírně nedokonalé kousky Prodigy HD2 za 69 dolarů i s poštovným. Z Korei jsem ji měl doma za 3 dny! Akorát tedy nemá mikrofonní vstup, ale s tím se dá žít.

          http://cgi.ebay.com/AUDIOTRAK-PRODIGY-HD2-grades-B-Sound-Card-/110544293736?cmd=ViewItem&pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item19bcf40f68

          1. Audiotrak Prodigy HD2
            Ahoj

            Děkuji za krásný článek, který mě v podstatě inspiroval, bohužel jsem si ale neověřil podporu právě zmiňované karty Prodigy HD2, kupoval jsem jí jako poslední (jinak repro Mission a Yamaha zesik).

            HD2 hraje opravdu skvěle, operáky jsem měl už připravené LM49720. Ale pokud máte Windows 7 64bit (nebo vista 64bit) tuto kartu NEKUPUJTE !!!

            Popř. mi prosím poraďte, kde bych sehnal driver na VIA VT1721 chipset, který má v sobě Qsound instrukce (stereo efekty, ekvalizer), které pod win7 nejedou, údajně firma Qsound neposkytuje drivery, VIA od toho dává ruce pryč, a Audiotrak-ESI také.

            Jsem zoufalý, karta je super, ale budu muset utratit 3x více, abych měl stejný zvuk s korekcema pod Windows 7

            Tentokrát volím Auzentech nebo někoho, kdo nemá s ESI nebo Audiotrakem nic společného.

            Za jakoukoli pomoc děkuji (ale investoval jsem 4 dny, abych zjistil že drivery opravdu neexistují).

          2. Re: Audiotrak Prodigy HD2
            Můžu se zeptat, na co Qsound potřebujete? Já HD2 provozuji pod Win7 64bit bez potíží. Qsound tam možná nefunguje, to nevím, nebo to ještě ověřím, ale nějak mi nikdy nechyběl.

          3. Re: Audiotrak Prodigy HD2
            hraje HD2 líp než zvukovka creative XFI Fatality ?

          4. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Creative není a nikdy nebyl ukázkovým výrobce kvalitních zvukových karet. Na hry a filmy prosím, na hudbu tu jsou jiní. HD2 je již poněkud starší karta, ale například x-fi Titanium HD podle některých testů porazit stále dokáže…

          5. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            červa: jaké máš repra a zesik ?
            pokud nemáš fakt dobrá repra, ještě si v klidu X-Fi Fatality zatím nech.
            Měl jsem onu první revizi prodával jsem jí jako 5let starou, sloužila výborně, ale na dobrých reprech už začali vadit ostré výšky.
            Vzhledem k tomu že nyní nemám EQ a měl bych na stole tuto HD2 a mou starou X-Fi opravdu bych měl obrovské dilema, kterou kartu zapojit.

            Pokud vyřeším EQ tak nechám určitě HD2

          6. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Tak to vidím bohužel na X-Fi Titanium HD, aspoň trochu hudební X-FIna a dokonce má patice s OpAmpy.

            Nechcete někdo Prodigy HD2 ?
            Koupil jsem jí za 2200,- (Byla prý nepoužitá – rozbalená, já na ní jedu týden.)

          7. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            co říkáte na zvukovku RME HDSP9632 ? má někdo z Vás s ní zkušenost? shánim něco na high-end

          8. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            To je IMHO spíše profi karta pro mixáž a podobně… co třeba raději pro poslech hudby: Onkyo Wavio?

          9. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            to není špatnej nápat ale všiml jsem si že používá čip creative – a já bych už raději něco úplně jinýho -nechci žádný efekty nebo 5.1 chci nějakou hifi kartu – a jakej máte názor na karu asus xonar?

          10. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            použitý čip bych nepovažoval za limitující – ostatně HD2 má taky jen VIA procesor. Onkyo ani náhodu není herní zvukovka. Důležitý je ten „elektrický šrot“ kolem čipu – převodníky, operační zesilovače, kondíky atp.

          11. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            je někde novej srovnávací test zvukových karet?

          12. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            mám dotaz šlo by udělat z ze starého dvd přehrávače harmankardon (dvd 5) zvukovou kartu ? ( digitální výstup na základní desce mám- coax ) – myslel jsem něco nazpůsob využití D/A převodníku

          13. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            nešlo… ve všech směrech je lepší si koupit nebo postavit nový DAC

          14. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            proč by nešlo? mě jde jenom o to spracovat SPDI/F na analog pomocí cd přehrávače

          15. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Protože standardní CD přehrávače S/PDIF vstup nemají a ani tento signál nepoužívají interně, takže nelze S/PDIF vstup od někud triviálně vytáhnout. Kdyby to šlo, bylo by to samozřejmě super. Bazarových CD přehrávačů s kvalitními DACy a vadnými optikami je na trhu ojetin dost …

          16. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Samozřejmě že existují CD přehrávače, které digitální vstup mají už z výroby, a jsou jako externí DAC použitelné. Další je třeba Harman Kardon HD 990. Jenže já jsem odpovídal na vaši otázku, která zněla (cituji):
            „mám dotaz šlo by udělat z ze starého dvd přehrávače harmankardon (dvd 5) zvukovou kartu“

          17. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            a zkoušel už někdo tady zapojit takhle cd přehrávač se zvukovkou ?

          18. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            dneska jsem dal do kupy po dlouhý době kazetovej magnetofon sony TC-U2 a v porovnání proti zvukový kartě creative x-fi xtreme fidelity zní fantasticky! u tý mí zvukovky prostě něco chybí na zvukovýmu projevu není to ono

          19. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Analog je analog a přitom to hraje tak do 14kHz maximálně ne ?
            (Mám jeden takový starý německý gramec RFT – po dlouhou dobu jsem s ním porovnával ty digivýtvory).

          20. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Měl jsem 2 dny na poslech stařičkou Xonar DX/2 – v porovnání s X-Fi FPS, krásné uhlazené výšky, dobré stereo, zvuk přítomný, zklamání na basech – málo rozlišení, vrátil jsem si do PC X-FI FPS i na tu hudbu zněla prostě lépe.
            Provedení skvělé, supr kvalitní součástky, nic nešumělo (ovšem s mým polopasiv zdrojem v ceně dobrého netbooku, mi nešumí téměř žádná karta, SSD také znatelně pomohlo, když se v PC nic nehýbe, je to znát.)

          21. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Fatal1ty Pro series, hraje výborně proti ostatním neHI-FI kartám, právě její možnosti deformace zvuku, dokážou hodně věcí dohonit, nebo zakrýt (crystalizer je z principu hnus, ale funguje! a to lépe a lépe čím horší je zdroj zvuku), já jsem na Fatal1ty vyzkoušel mnoho různých reprobeden, a téměř vždy jsem z toho dostal „poslouchatelný, líbivý“ zvuk.
            Ale při delším poslechu chybí detaily, výšky jsou ostré až trochu agresivní (nebo chybí uplně), basy jsou trochu v bahně, nejsou tak ohraničené, ale jelikož X-Fi jde krásně do hloubky, tak mají objem.

            Nyní mohu porovnat proti HD2 nebo proti den staré Titanium HD, obě jsou na tom velice podobně (dneska se chystám prohodit OpAmpy), nemohu říct, která hraje lépe, možná už na to nestačí moje repro.

            HD2 i Titanium HD mi zní velice dobře, konečně prokreslené jemné výšky, které i něco říkají, už nejsou „jen přítomny“, tedy proti Fatal1ty určitě obrovský skok, rozdíl mezi X-Fi HD a ESI HD2 vidím velice malý, X-Fi je zase trochu agresivnější.
            V basech je to jiné, Titanium HD má basy až moc silné, moc objemné, moc úderné, ale né lépe ohraničené, je to spíše cítit než slyšet, přišlo mi to jako „MOVIE“ efekt, jakobych připojil Subwoofer, naopak u HD2 mi přišli přirozenější (hučení silnější, dunění slabší) akustická kytara zněla lépe na HD2 (Acoustiqe Alchemy FLAC), metal-DnB lépe na Titanium HD. X-Fi HD nezapře že je dělaná opět pro masy – ale tím jen otevírá otázku co je lepší- přirozenost nebo krása.
            Podání sterea jsem neměl čas naposlouchat, oproti X-Fi Fatal1ty, která je „skoro mono“ 🙂 je to určitě mnohem lepší, ale rozdíl v HD a HD2 je, ale zatím ho nejsem schopen popsat. (Zkusil jsem hrát Counter Strike 1.6 (source má zvuky udělané hodně špatně) a i přes HI HI herní výkon X-FI FPS, se mi lokalizovali zvuky na mapě mnohem lépe (CS hraju 6let), tedy podání sterea také velký rozdíl.
            Detailů je na HD i HD2 opravdu požehnaně, až sem měl trochu špatnej pocit co to v té hudbě šramotí, chrastí a lupe nebo cinká, velký rozdíl oproti X-FI FPS.

            Ještě pro zajímavost, myslel jsem si že mám korekce na X-Fi FPS hodně na doraz, a že díky tomuto ekvalizování (na levných bednách) už nedokážu ocenit přirozeně kvalitně reprodukovanou hudbu, ale hodně mě překvapilo, když sem zapojil HD2, že vše jak kdyby bylo nastaveno přímo pro mě, hrálo to prostě skvěle, u X-Fi se toto nestalo, jelikož ono obrovské množství různých přikrášlovátek mi nedovolilo se zaposlouchat a hlavně ta silná basa…

            (HD2 prodávám cca za 2000,-)

          22. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            Ještě doplnění
            B&W bohužel nemám rád, slyšel jsem nejvyšší i minaturní modely v posluchárnách, a musim říct že to pro mě bylo obrovské sklamání, např. české AQ za třetinu ceny, které stály hned vedle, zněly nesrovnatelně „lépe“. Jediné co si z poslechu B&W pamatuji byly ostré detaily, v tom asi excelují, ale pokud si přečtete nějaké porovnání např. Wharfedalů vs B&W nebo třeba i levnější bedny HECO, četl jsem i srovnání s muzeiními kousky Videoton (maďarsko), dozvíte se, že Anglické nebo Dánské repra jsou 3x levnější než vychvalovaný B&W ve stejné třídě. Mě u nich chyběla aspoň minimální známka po muzikálnosti, nějaké harmonii. (Možná nebyly ani jedny rozehrané – těžko říct).

          23. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            záleží taky na zesilovači to co vyhovuje AQ nebo HECO nemusí vyhovovat B&W mimoto jsem slyšel onkya D-TK10 spolu s B&W 685 na zesilovači pioneer a hrály líp B&W – a to nebyl jenom můj názor
            B&W – měli jemný výšky – je fakt že středy byly „tlumenější“ ale basy byly stejné jako u zmíněného onkya – vítěz jasný byl B&W 685 i když jsou to jednz z nejnišší řady dokázali porazit o řády vyšší onkya -pokud chcete někde poslouchat B&W tak je dobrý je mít napojený na hodně silný zesilovače( kvůli nižšímu zkreslení) a taky nemají rády malý místnosti – u těch mých je doporučováno minimum 20m2 v malých místnostech hrajou děsně ale jak je dáte do pořádnýho prostoru tak hrajou čistě, přesně „rychle“ mají odlišný vlastnosti od ostatních značek – je to dáno konstrukcí bedny a meničů někomu se ten hudební projev nemusí vyhovovat ale mě to padlo přímo do mího vkusu a jsem s nima vísostně spokojenej jenom zesilovač budu dávat jinej- časem – ještě se rozhoduju mezi značkou maranz,denon, harnman kradon

          24. Re: Audiotrak Prodigy HD2 vs x-Fi Titanium
            jak by jste hodnotil zvukovku Creative SOUND BLASTER X-Fi Titanium Fatal1ty Pro ?

          25. Re: Audiotrak Prodigy HD2
            Děkuji za rychlou reakci

            No Prosím podívejte se, zda máte přístupné nějaké Qsound efekty, mě chybí hlavně ekvalizér. Jelikož poslouchám hudbu, hraju občas nějakou hru, a dost koukám na TV – je ekvalizér nepostradatelný, příliš mnoho zdrojů zvuku dnes hučí, duní, nepřirozeně zbytečně, zvuky jsou na první poslech hlučné až potom něco sdělující.

            Měl jsem právě X-Fi Fatality Pro (Xram), zde byly korekce zvuku opravdu úžasné, bylo možné posunovat fázi v malých krocích pro každý kanál, ekvalizér byl doplněn dalším „posunvíkem“ který mohl přidat dalších 20db na kmitočtech od 10 do 200Hz (6db/okt). toto mi také chybí, jelikož moje repra (mission m73i) na 20HZ už trochu ztrácejí, zde jsem si 20Hz o 4db posílil, tohoto prostě nemohu na HD2 dosáhnout.

            Hraje to vyrovnaně, do hloubky to jde, výšky jsou krásné sametové, a proti X-Fi mě nejvíce potěšil prostor, který HD2 vytváří.

            Ale nezbavím se nijak všudypřítomného hučení a dunění (okolo 60Hz), kterých jsou dnešní nahrávky plné, TV hučí, hry hučej.. potřeboval bych si 60-230Hz znatelně potlumit, na X-Fi jsem je nikdy nevrátil na nulu.

            Soft EQ trochu pomohl, ale pouze na hudbu ve FLAC (mp3 už nepouštím od té doby co jsem zapojil mission).

            Navíc Qsound je přední firma, která vyrábí efekty či algoritmy, pro zkreslení zvuku, docela je mi líto že to neuvyužiji, jako hudebního nadšence mě korekce opravdu zajímají, baví mě, rád experimentuji, né vždy je Hi-Fi sterilita „příjemná“.

          26. Mission m73i a 20 Hz
            Mission m73i na frekvenci 20 Hz „trošku“ ztrácejí? Papírový rozsah mají 48Hz až 20kHz v pásmu ±3dB a i to se mi zdá vzhledem k průměru středobasového reproduktorku 160 mm jako trošku vylhané. Žádná nezávislá měření těchto beden jsem bohužel nenašel. Prakticky stejné parametry se ale firma Mission nestydí udávat i u naprosto katastrofálních modelů 701 a 702 a to už se mi zdá na „značkového“ výrobce jako opravdu velká drzost – modely 701 i 702 bohužel znám. Nakonec je to jedno – kdyby ten papírový rozsah nakrásně platil i ve skutečnosti, tak u bassreflexové ozvučnice je pod rezonanční frekvencí bassreflexu rychlost poklesu frekvenční charakteristiky 24dB na oktávu, a to už se okecat fakt nedá. Rezonanční frekvence bassreflexu se ladí plusmínus na spodní konec papírového rozsahu. Tož tak.

            Pro srovnání – já mám o dost dražší bedny se středobasáky o průměru 200 mm. Ty mají „papírový“ rozsah 50Hz až 20kHz v pásmu ±3dB a podle nezávislého měření to „na spodku“ opravdu sedí. Na frekvenci 20 Hz mají oproti nominální citlivosti pokles cca 25 dB. To fakt není „trošku“.

          27. Re: Mission m73i a 20 Hz
            Ano není to trošku, psal jsem to v závislosti k tomu kolik jsem si na této frekvenci přidal (abych teor. nahradil subwoofer – který sem po letech přestal používat právě díky těmto schopnostem missionů), musím za missiony postavit, tyto repra jdou opravdu neuvěřitelně do hloubky, celou diskusi o papírových hodnotách bych pominul, měl jsem na srovnání mnohem dražší repro B&W a světe div se, do hloubky takto nešly, ani náhodou nešly, papírově šly o 10Hz níže – nešly. V mém případě jsou ještě vysypány 15Kg písku, jak doporučuje výrobce, basa se zpevnila, více ohraničila a určitě zesílila.

          28. Re: Mission m73i a 20 Hz
            Pravděpodobně si nerozumíme. Já jsem nijak nehodnotil kvalitu vašich reprobeden v pásmu 48Hz až 20kHz – nepochybuji o tom, že v tomto pásmu hrají lépe, než levné 701 a 702. Pouze jsem zpochybnil jejich zázračnou schopnost hrát výrazně mimo frekvenční rozsah udávaný výrobcem. Kdyby to dokázaly, už dávno by se na to přišlo a byly by masově používány jako zázračné subwoofery. Sám píšete, že jste si na 20Hz přidal +4dB – tím propad -25dB fakt nevyrovnáte. Navíc se mi zdá docela zvláštní, že schopnost jejich reprodukce na frekvenci 20Hz „měříte uchometricky“ poslechem nástrojů, které začínají hrát od 40Hz výše:
            http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-clanky/Frekvence-panorama-a-hloubka-Tema-mesice~21~srpen~2007/

          29. Re: Mission m73i a 20 Hz
            m701 m 702 jsou levné bedýnky, prosím nesrovnávejte to s reprama za 20 000 SK (papíry mám z roku 1998 ze slovenska – to sme byly kurzem ještě blízko)

          30. Re: Audiotrak Prodigy HD2 ovladač

            Equalizer i nějaká ty efekty v nastavení HD2 mám, viz obrázek: 

            ovladače mám přímo od VIA, protože AudioTrack poskytuje starší verzi, než VIA…

          31. Re: Audiotrak Prodigy HD2 ovladač
            Mohl byste mi prosím popsat jaké ? nebo uložit někam na web ?
            Já mám zcela jiné, soft vypadá jinak, logo Qsound všude ne-svítí, u vás jej ani nevidím.
            Velice mě zajímá co je to za drivery…

          32. Re: Audiotrak Prodigy HD2 ovladač
            Ještě detail, mám novější VIA chip VT1721.

          33. Re: Audiotrak Prodigy HD2 ovladač
            Dd

            Ano, to je to co se dá sehnat velmi snadno, na starší (hranatý klasický čip) funguje, na můj novější (zalitý silikonem s barevným logem) nejede.

            Dotazoval jsem se u zmíněných výrobců… ani alternativní ovladače z korejských stránek nejely, (Creative taky u X-Fi FPS osekal funkčnost do Win7 64b, proto šla pryč, a HD2 už je taky pryč).

            X-Fi Titanium HD : (

          34. Re: Audiotrak Prodigy HD2 ovladač
            Ten můj obrázek vložený výše jsou ovladače provozované na tom zalitém novějším čipu. Ale teď nevím, možná mám jiné ovladače, než ty poslední odkazované

    2. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      Integrovaná je opravdu odpad, ať je to jakákoli, dokonce i X-Fi Supreme dodávaná k lepším deskám Asus, je na tom velice špatně.

      Nechceš zmíněnou Audiotrak HD2 ?
      Možná jí prodám – protože pod Win7 mi nejedou efekty – což mi chybí.

      Asi zainvestuji ještě více, až najdu kartu s paticema pro OpAmpy.

  2. integrovaná zvuková karta a D/A převodník
    Nějaký čas jsem řešil podobný problém – jak na dobrý zvuk z PC. Po mnoha variantách a několika omylech (elektronkový zesilovač 🙂 jsem skončil u stavu integrovaný čip, digitální výstup, D/A převodník se zesilovačem pro výstup a samostatným obvodem pro sluchátka (viz níže). Jako repro jsem zvolil poslechové monitory.

    TIANYUN ZERO 24/192 DAC
    foto: http://www.flickr.com/photos/lars-schenk/sets/72157607758531016/
    na eBay i s poštovným od 3500

    Zero má výměnné operační zesilovače a existuje spousta návodů na ideální sadu čipů pro ten který hudební žánr. Nicméně, i v základní verzi hraje skvěle. Z povahy věci neexistuje zvuková karta, která by převáděla digitální na analogový signál v takové kvalitě, jako zmíněné Zero. Odpadá rušení, zastarání HW a starosti s ovladači… jediné potřebné je digi výstup na základní desce (dnes už u většiny je).

    Zmíněný typ na zesilovač z bazaru… nedávno jsem zkoušel zapojit svůj starší (sony) a až jsem se lekl, jak se vývoj a vnímání přednesu hudby změnilo. Docela živě si pamatuji, jak nadšený jsem tehdy (1999) z nového zesilovače byl. Dnes… škoda slov.

    K integrované zvukové „kartě“ bych jen dodal – to špatné, tedy miniaturní obvod D/A převodníku je z celého řetězce vyjmuto, to co zůstává je kvalitní čip, který do samotného zvuku zasahuje jen minimálně. Z PC tak odchází zvuk co nejméně „vylepšen“.
    Žel, nevzpomínám si na server, ale v recenzi různých zvukových karet vyhrály integrované čipy právě při měření míry zkreslení jimi průchozího signálu.

    Než tedy vyhodit peníze za nějakou zvukovou kartu, investujte je do kvalitního převodu na analog a do koncové reprodukce – v případě preferencí sluchátek je zásadní volba takového řešení, které obsahuje samostatný sluchátkový zesilovač, tedy něco, co zvuk upraví „pro“ sluchátka, ne jen „do“ sluchátek.

    1. Integrované kodeky, externí DAC a USB DAC s asynchronním režimem
      ZERO DAC je v jeho cenové kategorii určitě na špici. Pro zde probíranou cenovou kategorii cca 10 tisíc Kč za zesilovač + reprosoustavy je toto řešení možná až moc dobré.
      Dovolím si ale upozornit na dvě teoretické nevýhody plynoucí z použití integrované zvukové karty jako transportu – neberte to, prosím, jako kritiku vašeho řešení:

      1) Vše je řízeno hodinami integrované zvukové karty

      2) Při řešení transport + externí DAC je „charakter“ zvuku daný transportem. Zde je transportem integrovaná zvuková karta

      Jako transport je doporučován například převodník USB -> digital M2Tech hiFace RCA:
      http://www.headphones.cz/inshop/sluchatkove-zesilovace/jine-prevodniky/m2tech-hiface-rca.htm

      Dovolím si také poznamenat, že integrované zvukové karty jsou podle mého názoru už takových 5 let jako zdroj zvuku pro stereo sestavy z nových komponent do 10-ti tisíc Kč naprosto dostačující. Doba bídných AC97 kodeků (VIA, C-Media a spol.) a rušení šířící se po sběrnici je už dávno pryč. Jsme tři, kdo máme stereo sestavy z druhé ruky, které v cenách nových komponent atakovaly 100 tisíc Kč, a přestože výstupy z integrovaných zvukových karet samozřejmě nepoužíváme jako hlavní zdroje zvuku, nikoho z nás zvuk současných integrovaných Realteků neuráží. Domnívám se, že u levných sestav se dosáhne lepšího výsledku tím, že se neutratí například 3 tisíce Kč za externí zvukovou kartu, ale koupí se o 3 tisíce dražší reprosoustavy. Předpokladem samozřejmě je správně navržené PC. Pokud se do sestavy použije nekvalitní zdroj s velkým zvlněním, nebo se dá do Low-Cost základní desky „žravý“ procesor a napájecí obvody na základní desce jedou na hraně, může být samozřejmě zvuk z integrované zvukové karty zarušený a tudíž mizerný.

      V kategorii dostupných řešení by ASI! měla být asi nejlepším řešením externí zvuková karta alias USB DAC s ASYNCHRONNÍM! režimem přenosu dat.

      Vysvětlení asynchronního režimu je převzaté z fóra http://hifi.slovanet.sk/ :

      Z USB taktu si hodiny přímo nebere žádná zvukovka. Levné s režimem adaptivním (PCM27xx) mají přesný krystalový oscilátor, jehož signál jde do adaptivního generátoru hodin. Funguje to tak, že zvukovka má nějaký malý vstupní buffer a průběžně fázovou smyčkou dolaďuje hodiny (tedy tempo čtení dat z bufferu), aby ten buffer nepřetekl/nepodtekl. Takže ty hodiny se stále mírně dolaďují.

      U asynchronního režimu (M-audio, EMU) se místo dolaďování hodin udržuje optimální naplnění bufferu tak, že zvukovka průběžně posílá informace zpět do PC, aby posílal více/méně dat. Hodiny tedy mohou být přímo navázané na přesný krystalový oscilátor s pevným dělicím poměrem – E-MU, nebo přes fázovou smyčku – M-Audio (ale již nedolaďovanou dle míry naplnění vstupní bufferu).

  3. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    Hezky se to čte, hůř provozuje. Uvažoval jsem nad tím samozřejmě tisíckrát, ale je to moc peněz. Chtěl bych samozřejmě mít co nejlepší zvuk k filmům, když už mám u full hd ripů DTS streamy s větším bitrate než má běžný SD rip (video i zvuk). Bohužel zvuk je dost delikátní záležitost. Rozdíl mezi SD a HD videem poznám na první pohled. Ale říct ano teď hraje DTS-HD nebo 128kbps MP3, to bych si netrouf. Jsem už pár let spokojeným majitelem reprosoustavy Genius sw 5.1 5000 + integrovaná zvuková karta, ale pro nějaké to vylepšení bych byl. Ovšem rád bych 6 kanálový zvuk, když už mám u všech filmů 6 kanalový zvuk tak by byla škoda ho cpát do dvou repro. Uvažoval jsem o ONKYO HT-S3305, popř. pak Logitech Z-5500 Digital THX a s integrovanou zvukovkou jim to poslat přes optiku, ať si to zdekodují sami. Co vy na to?

    1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      Ono právě až s takovouto sestavou je sakra poznat rozdíl mezi 128 kbps MP3 a 2 Mbps PCM. Stejně tak je sakra poznat kvalita nahrávky. Ale multikanál je něco jiného – samozřejmě, když se přitlačí na peněženku, bude to hrát líp, ale určitě to nebude takový rozdíl, jako u muziky…

    2. Ani ONKYO HT-S3305 a ani Logitech Z-5500
      ONKYO HT-S3305 ani Logitech Z-5500 nejsou oproti Genius 5.1 žádným zásadním pokrokem vzhůru, nýbrž spíš úkrokem stranou v podobné cenové i kvalitativní kategorii. Oba zvolené sety mají 5 minisatelitků, které jsou vhodné maximálně pro nenáročný zvukový doprovod pro sledování filmů. Pro stereo jsou ale naprosto nevhodné.

      Zkusím doporučit řešení, které jsem aplikoval na mého kamaráda – též majitele Genius 5.1:

      1) Kupte si nějaký klasický 5.1 AV Receiver. Například základní Yamaha HTR-6030 nebo HTR-6130 stojí pod 5 tisíc Kč. Nebo kupte použitý.

      2) Dále si kupte dvě slušné reprosoustavy, které budou vzhledově podobné reprosoustavám Genius. Klidně opět použité. Ty použijte jako hlavní přední pár reprosoustav a připojte je k AV Receiveru.

      3) Od 5.1 sestavy Genius použijte center jako center a původní přední pár větších reprosoustav Genius použijte jako zadní surroundy. Obojí zapojte přímo k reprosvorkám AV Receiveru.

      4) Propojte kabelem CINCH-CINCH výstup pro subwoofer na AV Receiveru a vstup pro subwoofer na 5.1 vstupu centrální jednotky (subwooferu) Genius. Centrální jednotku Genius tedy budete využívat jen a pouze jako klasický aktivní subwoofer.

      Poznámky:
      Pokud zvolíte jako přední pár reprosoustav větší slušné sloupy, můžou basovat lépe, než subwoofer Genius, který není žádný zázrak.
      Když koupíte 7.1 AV Receiver a dvě reprosoustavy, můžete použít všechny reprosoustavy Genius jako satelity a získáte tak plnohodnotnou 7.1 sestavu. Osobně bych ale doporučil investovat spíš do lepších reprosoustav a 5.1 AV Receiveru – zvuk pro stereo bude lepší.

      1. Sloupy YAMAHA NS-45 v akci za méně než polovinu
        http://www.studioline.cz/?eshop_menu=category&sec=item_detail&lang=cz&vyprodej=true&id=8138&e_cat=1173

        Pokud máte světlé provedení setu Genius 5.1, tak tyto sloupy by mohly vzhledově vyhovovat a s novým AV Receiverem se vejdete do 9 tisíc Kč. Zvukově samozřejmě nepůjde o žádné audiofilské řešení, ale v dané cenové kategorii podle mého názoru určitě lepší než vámi zvažované sety.

        Sloupy YAMAHA NS-45 jsem neslyšel, ale slyšel jsem sloupy YAMAHA NS-7900 a hrály na zběžný poslech celkem rozumně a nic vyložené špatného jsem v reprodukci nezaznamenal. NS-45 byly před slevou dražší než NS-7900, tak by mohly být i o chlup lepší:
        http://www.tivis.cz/audio-video/reprosoustavy/sloupove/ns-7900-dark-cherry/

          1. Re: Sloupy YAMAHA NS-45 v akci za méně než polovinu
            Tak jsem nějaký čas bloudil po netu a nezbude mi asi než rezignovat (stejně většina mých úvah o domácím kinu je zatím z finanční stránky v teoretické rovině). Můj požadavek – co nejlepší zvuk pro moje hd ripy – proto odpadnou starší recievery, které neumí dts-hd + vyhlídka do budoucna na 3d tv -> hdmi 1.4 (abych zase nemusel za 3 roky kupovat nový reciever) odtud jsem vyselektoval 2 adepty
            http://www.pioneer.eu/eur/products/42/98/405/VSX-820-K/specs.html
            http://www.eu.onkyo.com/products/TX-SR508.html
            (pioneer zní v uších líp 😀 )
            Teď ale co do nich napíchat za prostorovou sestavičku?
            s http://www.eu.onkyo.com/products/SKS-HT728.html by to vycházelo na 18000kč což by v případě, že by mi to sloužilo dalších 20 let 🙂 , nebylo až zas tak nerealné. Nebo mě napadlo si nechat postavit vlastní. Jenomže ono to dalších 20 let fungovat nebude, kvalitou mě to na zadek asi taky neposadí, takže repro, na který se zmůžu budou maximálně Genius SW-HF 5.1 5050 za 2000kč. Chtěl bych umět ocenit kvality zvuku – přijít k někomu domu si poslechnout hifi a říct: „hm krásně čistý vejšky a pěkně ohraničený basy.“ ale jediný co dokážu vstřebat je, že jsem slyšel jakoby „plný – bohatší“ zvuk a to je pak pro mě asi něco dražšího než geniusky škoda.

          2. Onkyo SKS-HT728
            Podívejte se do záložky „Features“ v tom vašem odkazu na 5.1 set SKS-HT728. Ty plastové sloupečky a bedničky o velikosti krabiček od mýdla mají repráčky o průměru 8 cm. Reproduktor tohoto průměru může sloužit maximálně jako středotónový u třípásmové reprosoustavy, ale v žádném případě ne jako středobasový u dvoupásmové reprosoustavy. Znovu opakuji – z žádného podobně konstruovaného setu miniaturních plastoškvrků nikdy nezískáte ani přijatelný zvuk – to prostě při použití doposud známých tradičních magnetodynamických měničů konstrukčně není možné. Pokud sestavu zazdíte nákupem něčeho podobného, bude vaše investice do drahého AV Receiveru naprosto zbytečná.

            Pokud zvažujete set reprosoustav 5.1 a ne 7.1, tak podle mého názoru ani nepotřebujete 7.1 AV Receiver, protože ho nevyužijete. Pokud se mýlím, prosím někoho zkušenějšího o opravu:

            1) Na Bluray discích jsou ve většině případů kromě 7.1 stop Dolby True HD a DTS HD MA kvůli zpětné kompatibilitě se staršími AV Receivery i standardní stopy v 5.1 Dolby Digital nebo 5.1 DTS. Ty běžný 5.1 AV receiver přehraje.

            2) Většina Bluray přehrávačů obsahuje dekodéry Dolby True HD a DTS HD MA a umí tyto stopy převést na 5.1/7.1 LPCM, se kterým si 5.1 AV Receiver poradí.

            3) Obraz pošlete z Bluray přehrávače do TV po HDMI a zvuk z Blura přehrávače do AV Receiveru po koaxiálu nebo optice.

            Za nejlevnější 5.0 set reprosoustav považuji Heco Victa set 500 nebo 700
            http://www.hifipartner.cz/items/heco-victa-set-500.aspx
            Pokud člověk nemá potřebu trápit sousedy ohlušujícími výbuchy, obejde se i bez subwooferu.

            Jestli nemáte averzi vůči použitému zboží, tak například zde je za 6.600,- Kč:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/6235904/HECO-VICTA-set-500-skoro-nove-temer-nepouzivane.php

            Já jsem například pořídil 4.0 set KEF mx4-M + mx1-M za 4.500,- Kč ve stavu jako nový. Cena tohoto setu byla před 5-ti lety 40.000,- Kč. A zvukově původní ceně odpovídá. Center ani subwoofer nepotřebuji. V případě potřeby by nebyl problém je dokoupit.

            Životnost průměrně kvalitních reprosoustav je při standardním zacházení minimálně 20 let a poruchovost je minimální. Navíc jsou reprosoustavy většinou i rozumně servisovatelné. Použitý AV Receiver je samozřejmě riziko daleko vyšší a životnost levnějších modelů přesáhne 10 let jen výjimečně.

          3. Re: Onkyo SKS-HT728
            Pravda. Zní to dobře. Tak jsem si alepspoň udělal představu o audio systému, který bych chtěl ke kinu. Až za nějaký ten pátek budu kupovat repro a reciever, tak se ještě optám, ale jinak díky za rady 😉

  4. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    No, já se, při čtení podobných článků jen usmívám. Jednak hudbu poslouchám již nějakých 36 let, tedy od svých 14-ti, dennodenně a tak vím dobře, že požitek z poslechu nedělají ani reprosoustavy ani žádný jiný článek audiořetězu, ale jen a jen zvyk. Ano. Zvyknete-li si na zvuk svého sterea, nemám na mysli nějaké plasťáky, tak i když dostanete lepší sestavu, není to ono. Zvykáte si děsně dlouho a dost možná, že pokud jste na zvůk konkrétní desky zvyklí častým poslechcem, tak si nezvyknete nikdy. To je jedna věc. A druhá je nabubřelost audiofilů, že právě oni mají dobré uši. Je tomu tak málokdy. Vím to naprosto přesně. Moje maminka pracovala ve špitálu jako audio sestra a dělala lidem vyšetření sluchu. To probíhá tak, že zkoušený dostane na uši kvalitní sluchátka a na krční kosti zezadu další. Pak se pouští náhodně zvuky o různých frekvencích a když ho dotyčný uslyší nebo ucítí, zmáčkne tlačítko. On ale nikdy neví, kdy to příjde a jaký kmitočet to bude. A můžu vám říct, že nad 15 kilo slyšeli dva lidé, co si já pamatuju. O nízkých kmitočtech radši ani nemluvím. Spousta lidí měla v kmitočtovém průběhu vyložené díry, chybělo třeba pásmo mezi 6 a 8 KHz. Poznalo se to podle toho, že se kmitočty pouštěly o různé intenzitě v decibelech. A tak, největší hifisté, odmítající naprosto grafické equalizéry, protože oni přece mají takové stroječky doma, že ty mají vyrovnaný průběh i bez něj. Což je sice pravda, ale právě equalizer slouží k vyrovnání charakteristiky pro vjem zvuku uchem. Takže například ten, kdo má na 10 KHz pokles o 20DB, by si měl tento kmitočet o 20DB zesílit, aby slyšel, jak slyšet má. Takže od té doby se na všechny tyhle kecy o zařízeních k reprodukci hudby dívám s úsměvem. Utrácejte, co možná nejvíc, ale nechejte si udělat test, jak slyšíte. Dost možná, že dojdete k závěru, že vám jsou ty bedny za 100 papírů na nic a že by vám udělaly stejnou službu soustavy za papírů 10. Hlavně si nezapomeňte koupit pozlacené konektory a šňůry o průměru aspoň cenťák. Bo jinak to nejde.

    1. Posluchači hudby versus posluchači zvuku
      Já zase znám dělení na posluchače hudby a posluchače zvuku. Nebo hlášku, že na kvalitní aparatuře se dá poslouchat i žabí kvákání. Je pravda, že pokud si člověk vypěstuje nezdravou závislost na hledání „dokonalého“ zvuku, tak po čase hudbu nedokáže vnímat „pocitově“ jako celek a jako „nehmotné umělecké“ dílo. Poslouchat hudbu jako shluk zvuků a „mikrodetailů“ je něco jako zkoumat na obraze materiál plátna a typ barev. Na druhou stranu vyloženě „hnusný“ zvuk se spoustou nepatřičných ruchů, šumů, škvrků a spol. může působit rušivě a bránit v „hlubokém uměleckém zážitku“. Jde jen o to najít tu hranici, což je asi opravdu obtížné. Na druhou stranu „Hi-Fismus“ není nijak závažná úchylka, která by byla pro okolí nebezpečná.

      Ohledně „měření“ uší: To, že uši mají značně nevyrovnanou frekvenční charakteristiku je pravda a že zejména s rostoucím věkem klesá maximální frekvence, kterou člověk slyší, taky. Ovšem mozek provádí vlastní ekvalizaci a tyto odchylky vyrovnává. Pokud se nepletu, tak měření sluchu probíhá hlavně při velmi malých hlasitostech. Takže pokud se měří při hlasitosti plácnu 20dB nad hranicí slyšitelnosti 0dB a „pacient“ má v pásmu mezi 6 a 8 kHz díru -20dB, tak v pásmu 6 až 8 kHz jakoby neslyší, ale při poslechu hlasitostí 75dB toto pásmo slyší na úrovni 55dB, což si ucho „v mozku“ dorovná. Není to ideální, ale funguje to. Pokud by si tento „pacient“ na své aparatuře zesílil pásmo 6 až 8 kHz o 20dB, tak s tím bude mít zásadní problém, protože je celý život zvyklý poslouchat řeč, hudbu a jakékoli zvuky se svojí vnitřní ekvalizací, takže by toto zesílení sice bylo správně z pohledu jeho ucha, ale „obraz zvuku v mozku“ by vnímal jako zdeformovaný.

      „Ušní ekvalizaci“ si každý může otestovat sám. Poslouchejte 1 až 2 minuty nějakou skladbu a pak třeba přidejte výšky o +3dB. Chvíli to budete vnímat jako „moc výšek“, ale za minutu dvě už vám to bude připadat v pořádku. Vraťte výšky do původní polohy a chvilku to budete vnímat jako „málo výšek“ 🙂

      Ale je pravda, že honba za extrémně vyrovnanou frekvenční charakteristikou audiořetězce je podle mě zbytečná. Největší problém se zvlněním frekvenční charakteristiky mívají reprosoustavy. U levných se to neřeší vůbec. U drahých asi kvalitou měničů a precizní konstrukcí – to nevím, protože do této kategorie finančně nedosáhnu, tak to neřeším. U nižší střední a střední třídy se tento problém asi řeší hlavně kompenzacemi ve výhybkách – to ale mívá negativní vliv na zvuk z jiné stránky. Alespoň pro mě a i pro Hi-Fisty v mém okolí je přijatelnější například zvuk reprosoustav Tannoy, které mívají jednoduché výhybky bez kompenzací a nijak zázračně vyrovnané frekvenční charakteristiky, než například zvuk reprosoustav KEF, které naopak mívají výhybky se spoustou kompenzací, ale zvuk postrádá tu „rychlost, vzdušnost a uvolněnost“ reprosoustav Tannoy.

      S tím zvykem si nejsem úplně jistý. Je pravda, že pokud se člověk o zvuk moc nezajímá a zvykne si na atypický zvuk své „podivné“ sestavy, pak může mít s „normálně“ hrající sestavou potíž. Pokud má ale člověk zájem, chuť, čas a možnost poslechnout si více různých sestav, získá nějakou představu o tom, jak by to asi tak mělo hrát. Moje zkušenost s krátkým poslechem několika opravdu drahých a uznávaných sestav je taková, že na první dojem vůbec neohromí, protože hrají přirozeně a jakoby samozřejmě. Stejným způsobem posuzuji a vybírám i „kompromisní“ sestavy za dostupné peníze – a opravdu se dají za dostupné peníze poskládat sestavy, které mají charakter drahých a kvalitních sestav. Nemyslím srovnatelnou kvalitu, ale směr, tedy že čím je sestava dražší, tím víc by se měla blížit „Hi-Endovému ideálu“, ale hlavně by neměla mířit jinam – tedy nesmí mít nějaký výrazně „svůj specifický“ zvuk – například „Německý“ zvuk – tedy zkreslení.

  5. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    Řešili jsme podobné dilema s pár přáteli. Udělali jsme poslechový test tak, že jsme se sešli u jednoho z nás, který má nejlepší sestavu a připojili co kdo přinesl. Závěr čím dražší přehrávač, tím lepší reprodukce. Pochopitelně bylo řešeno i cd s nahrávkou frekvencí. Zajímavé bilo, že skutečně jeden z přítomných tvrdil, že nesliší rozdíl. Ostatní nejprve hodnotili podle preferencí toho co nejčastěji poslouchají (čím starší posluchači, tím víše upřednostňovali brilantnost vyváženost nebo vižší fv pásma), nicméně zase moc detailní přehrávač CEC 5300 byl po nějaké době únavný. O komprimovaných formátech vůbec nemohla být řeč (až na jednu vyjímku-zůčastněného, který neustále mluvil o jedničkách a nulách :-)), protože na této sestavě ztráceli na prostoru a celkově vyznívali ploše.
    Asi bych se řídil celkově vyrovnaností systému a tím, jaký zvuk se mi líbí, jakou poslouchám hudbu. Vždyť z noťasu se slušnou zvukovkou se dnes hrají diskotéky a studiové monitory, předzesilovače, zesilovače, a ostatní vybavení jsou už dnes k dostání za slušné peníze. Možná být technokratem, který neposlouchá hudbu, ale řeší parametry a snaží se na nahrávce odhalit chyby, počkám na repro 20.1 🙂

  6. prosim o radu- spojeni PC s Onkyo HTX-22HDX
    Dobry den,
    prosim Vas o radu.
    Situacia je nasledovna, pocuvam hudbu hlavne z PC, kde jej mam velke mnozstvo. A taktiez filmy, hry vobec nehram. Rozhodol som sa kupit kvalitne reproduktory (v ramci moznosti) a nasledne pripojit k nim zdroj zvuku PC a neskor aj TV cez HDMI. Na zaklade tychto poziadavkov a ponuky trhu mi najlepsie vysla zostava Onkyo HTX-22HDX ( http://www.mall.cz/domaci-kino-bez-dvd/onkyo-htx-22hdx ). Hlavny problem je ako ju prepojit s PC, kedze mam iba integrovanu zvukovku ktora ma ako vystup iba 3x 3.5mm jack (predne, zadne, sub). Logicky ma napadaju dve riesenia, prve je ze kupim kvalitnu redukciu kabel 3.5mm jack <-> 2 x cinch a nasledne spojim 3.5mm jack predne repro (vysput zo zvukovky) do analogoveho vstupu onkya. Druhy pripad je ze kupim novu kvalitnu zvukovku s digitalnym vystupom a nasledne spojim optikou alebo koaxialom do onkya.
    1. Ktora z moznosti je vyhodnejsia, resp. co sa tyka kvality zvuku. Alebo je este nejaka ina moznost?
    2. Nedojde k strate kvality signalu v pripade pouzitia redukcie 3.5mm jack <-> 2x cinch ak pouzijem kvalitny kratky kabel?
    3. Oplati sa vobec investovat do novej zvukovky, kedze dane onkyo (je zaroven aj AV reciever, a tiez aj zesilovac) ma kvalitny chip a dalsie funkcie na zpracovanie zvuku? Myslim tym ze by zvuk siel analogovo von zo zvukovky, pak uz spominana redukcia a az pak by si zvuk onkyo samo spracovalo digitalne (namiesto novej zvukovky).
    Pripominam ze ide hlavne o pocuvanie hudby z PC a pozeranie filmov. Dakujem

    1. Re: prosim o radu- spojeni PC s Onkyo HTX-22HDX
      V prvé řadě si myslím, že stereo sestava podobná té z článku by udělala lepší službu. Osobně subwoofer pro hudbu opravdu nemusím, ale budiž tedy…

      Redukci z jacku na stereo cinche klidně použít můžete. Stálo by také za uvedení základní desky, kterou máte – mnoho desek má i s integrovanou ZK digitální audiovýstup – někdy je proveden také formou jacku a je nakombinovaný v některém analogovém výstupu, nebo je výstup uvnitř skříně na desce a stačí jej vyvést.

      Dále by tu mohla být možnost vyvést zvuk z PC pomocí HDMI – pokud máte grafickou kartu s tímto výstupem a s podporou audia.

      Jinak se domnívám, že kvalitní zvuková karta převede digitální zvuk na analog lépe, než vámi vybraná sestava Onkyo. Ale nemyslím si, že je nutné to ve vašem případě nutně řešit.

      1. Re: prosim o radu- spojeni PC s Onkyo HTX-22HDX
        Dakujem za odpoved, kazdopadne este par dotazov:
        – zostava z clanku by bola urcite lepsia, avsak aj ovela drahsia, navyse u mna sa repro budu spajat este aj s TV pomocov HDMI, preto volim dane onkyo
        – zakladna doska je GA-7VT600 1394 ( http://www.gigabyte.com/products/product-page.aspx?pid=1667#sp ), ktora podla uvedenych specifikacii neobsahuje digitalny vystup
        – graficka karta nemam vyvod HDMI, monitor je zapojeny cez DVI
        – este troska teorie, ak to spravne chapem, tak v pripade ze by som nepouzil novu ZK a pouzil iba spominanu redukciu 3.5mm jack-2x cinch, tak digitany zvuk v PC by bol prevedeny na analogovy uz na integrovanej ZK (predpokladam ze dost nekvalitne?) a dalej by siel uz iba ako analog a v onkyu by sa neuplatnil vobec DA prevodnik ani dalsia funkcionalita? Alebo tu sa este raz signal prevadza na digital a po spracovani zase spat na analog?
        – ak by som pouzil nejaku novsiu zvukovku s digitalnym vystupom, tak poslem signal von z PC v digitalnej podobe, a onkyo si ho spracuje kvalitne samo na analog ktory potom pusti do repro?
        – podla Vas bu bolo este lepsie kupit poriadnu zvukovku, ktora sama prevedie signal z digi na analog a pak ho pustit do onkya pomocov dvoch cinchov analogovo?

        1. Spojení PC s Onkyo HTX-22HDX
          1) Analogové propojení integrované zvukové karty a Onkya kabelem JACK-2xCINCH je ve vašem případě nejjednodušší, ale nejméně kvalitní. V PC dojde k DA převodu v mizerné zvukovce, pokud Onkyo nemá „Pure Direct“, tak si provede interní AD převod a zvuk si nějak digitálně upraví, pak zas provede interně DA převod a nakonec zesílí.

          2) Investice do grafické karty s HDMI rozhraním je pro váš hodně starý počítač nevýhodná.

          3) Pokud Onkyo, tak řešení s nejlepším poměrem cena/kvalita je podle mého názoru zakoupení nějaké bazarové zvukové karty do 20 Euro s koaxiálním nebo optickým digitálním výstupem.

          4) Ohledně „posílání“ zvuku z TV do Onkya po HDMI – zjistěte si, zda vaše TV a/nebo to Onkyo umožňuje nastavení zpoždění zvuku. Při přenosu zvuku přes HDMI často časově nesedí obraz a zvuk.

          5) Já osobně bych to taky řešil nákupem barazových reprobeden, bazarového stereo zesilovače a slušné bazarové zvukové karty. Za cenu Onkya získáte při správném výběru podstatně lepší zvuk a navíc vás nebude obtěžovat hluk ventilátoru v Onkyu. TV a stereo zesilovač můžete propojit analogově kabelem 2xCINCH-2xCINCH. Pro TV vysílání a filmy je analogové propojení kvalitativně naprosto dostačující.

          1. Re: Spojení PC s Onkyo HTX-22HDX
            Doplnění – vaše základní deska má skutečně digitální výstup a dokonce i vstup zvuku – viz strana 6 manuálu (SPDIF Out/SPDIF In)
            http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/motherboard_manual_7vt6001394_e.pdf

            Na straně 27 je popis zapojení. Takže vám stačí jen sehnat nebo vyrobit příslušný tzv. Bracket – tedy panýlek s konektory a kablíkem místo záslepky pro PCI karty:
            http://www.geeks.com/imageshare/D/150×150/D1675-CBL-box.gif

          2. Re: Spojení PC s Onkyo HTX-22HDX
            Velmi pekne dakujem za Vase rady, nakoniec po dlhsom uvazeni som sa rozhodol zmenit kompletne koncepciu, a sice poohliadnut sa po nieco podobnom co je opisane v clanku. Kedze mi pojde hlavne o pocuvanie hudby tak dufam ze to bude urcite lepsie riesenie ako spominane onkyo.
            Takze ako vystup z PC som si uz vybral zvukovku ESI MAYA 44(http://kytary.cz/esi-egosys-maya-44/HN096696/), ktora ma dva analogove vstupy a dva vystupy a tiez aj digitalny.
            Chcel by som este mozno poziadat Vas o radu aky stereo zesilovac a ake regalovky kupit, a kde najlepsie kupit? Cena by mala byt za oboje tak max 9000 tisic a malo by sa jednat o nove produkty. Viem ze to nie je vela, ale nie som ziadny audiofil, iba si chcem vychutnat krasu hudby. Zatial co som tak predbezne hladal tak ma napadlo nieco na sposob:
            zesilovac: DENON PMA-510AE B (http://www.mall.cz/zesilovace/denon-pma-510ae-b)
            repro: MAGNAT Monitor Supreme 200 (http://www.mall.cz/regalove-reprosoustavy/magnat-monitor-supreme-200?v=411759002)
            Dakujem pekne.

          3. Stereo do 9 tisíc Kč
            V téhle ceně nových komponent je to opravdu hodně těžké a při správném výběru každá přidaná tisícovka znamená dost znatelný posun v kvalitě. Ještě bych to bral u zesilovače, protože u něj je vyšší riziko poruchy. U 5 až 10 let starých zachovalých reprobeden je ale riziko poruchy velice malé. Ale jak myslíte.
            Tenhle konkrétní Denon neznám, ale z nejlevnějších zesilovačů by měl patřit mezi ty lepší. Někde jsem nedávno zahlédl ve výprodeji Marantz PM4001, ale bohužel nevím kde. Rozumná by mohla být Yamaha AX-397 (AX-497 je vzhledem k ceně hodně dobrá). Pioneer A-109 a A-209 bych vynechal.
            Z reprobeden bych vynechal Jamo i Magnat a bedny výrobců elektroniky, pro které jsou jen doplňkovým sortimentem (Sony, Pioneer, atd.). Napadají mě jedině Heco řady Victa a Behringer B2030P. Lepší by byly větší Behringer B2031P, ty už se ale cenově nevejdou.
            Nadhodím něco málo z bazaru – ze zajímavých zánovních jsem na Slovensku narychlo našel jen tyto:
            http://elektro.bazos.sk/inzerat/6052308/Bowers–Wilkins-B–W-DM602.php
            Ale nevím, zda žijete na Slovesnku nebo v Čechách.
            Kdyby vám nevadily starší bedny a retro vzhled, tak za 60 Euro nic lepšího neseženete:
            http://elektro.bazos.sk/inzerat/5872704/3-pasmova-reprosustava-2x150W-alebo-vymena.php
            Jsou to staré ruské bedny Radiotehnika nejspíš z řady S-50 nebo S-90. Dělalo se víc podmodelů a já mám S-90B a kamarád S-50B.
            Tyhle malé mám taky. Hrají parádně, ale taky vypadají nemoderně:
            http://elektro.bazos.sk/inzerat/6064555/Predam-reprobedne-Radiotechnika-S-30B.php

          4. Heco Victa 301 vs. BEHRINGER B2030P TRUTH
            Este sa mozno spytam ktore by ste mi odporucili z danych dvoch, resp. ktore by ste doporucili viac do mojej koncepcie:), cena je priblizne rovnaka, parametre podobne, oba maju svoje mierne vyhody a nevyhody.
            A aky mozno ocakavat rozdiel vo vyslednej reprodukcii, povedzme ze by mali rovnaky zdroj (prevdepodobne bude presne zalezat od pocuvanej skladby a konkretneho zesilovaca a este od vela faktorov, ale tak keby sa to malo nejako globalne zhrnut)?
            Diky

          5. Re: Heco Victa 301 vs. BEHRINGER B2030P TRUTH
            Žádné takovéto konkrétní doporučení dát nemůžu – to by bylo neseriózní. To si musí každý rozhodnout sám. Já nejsem ani obchodník s Hi-Fi, ani zaslepenec, který své osobní názory prezentuje jako univerzální pravdu. Jak už jsem psal, špatná rada je horší než žádná. Já můžu maximálně napsat, které komponenty podle mého názoru stojí za to zařadit do výběru – a už i toto lze považovat za manipulaci.
            Takže moje doporučení je jediné – vyberte si vlastníma ušima a do výběru pokud možno zařaďte i jiné než zde probírané komponenty. Pokud na výběr vlastníma ušima nemáte čas, chuť nebo možnost, tak hold něco „vylosujte“ ať už z toho, co se zde probíralo, nebo i z něčeho jiného.

          6. Re: Heco Victa 301 vs. BEHRINGER B2030P TRUTH
            A keby ste si Vy vyberali repro v danej situacii, ktore by ste zvolili, keby nebola moznost vypocutia:) ?

          7. Re: Heco Victa 301 vs. BEHRINGER B2030P TRUTH
            To upřímně opravdu nevím. Asi bych si zkusil „vyGooglit“ další diskuzní fóra a zkusil se zorientovat podle ohlasů majitelů.

          8. MARANTZ PM5003
            MARANTZ PM5003 jsem taky neslyšel, ale měl jsem na test vyšší PM7003 a s dvoustovkovým Luxmanem to byla plusmínus remíza, takže bomba. Předpokládám, že za 6 tisíc Kč se těžko najde něco výrazně lepšího než PM5003. Jenom upozorním, že do 8-mi Ohmů dává jen 2 x 40 W, takže bych doporučil spíš 4 nebo 6-ti Ohmové bedny a nějaké s vyšší citlivostí – od 89 dB výš. Do 4 Ohmů dává PM5003 2 x 80 W a to je na regálovky z nejnižší kategorie až až. Navíc u Marantzu jsou Watty skutečně elektrické Watty a ne jen papírový údaj.
            Drobná nevýhoda je atypický tvar nové řady Marantzů, takže ve věži s komponenty jiných výrobců to nevypadá úplně dobře. Ale pokud má člověk skříňku s více poličkami a každý komponent leží na své polici, tak to takový problém není. Navíc době čínských krabiček všemožných patvarů (Media Playerů, satelitů, Set-Top-Boxů a spol.) to stejně člověk nesladí.
            Zmíněné Heco Victa mají 4 Ohmy a 90 dB, takže by to z tohoto ohledu byla ideální kombinace.

          9. Re: MARANTZ PM5003
            jj, ten Marantz by měl být nejspíše určitě lepší, než zmiňovaný Denon. Ona i jeho původní cena před slevou je řekněme dvojnásobná.

            Nicméně si myslím, že jsme se dostali do stavu, že zesilovač bude výrazně lepší, než repro, což lze doporučit jen v případě, že se časem bude uvažovat o lepších repro. Heco Victa jsou podle mě repro vhodné k bazarovému zesilovači za 2500 korun. K tomu Marantzi nebo Denonu bych se snažil sehnat repro starší v původní ceně aspoň 7-8 tisíc korun. Tzn. nyní bazarové tak za 4000,-

            Jako zvukovku potom doporučuji Audiotrak HD2, která je na stereo dělaná. Jen ji nelze sehnat v ČR: http://cgi.ebay.com/AUDIOTRAK-PRODIGY-HD2-grades-B-Sound-Card_W0QQitemZ110629199433QQcategoryZ3701QQcmdZViewItemQQ_trksidZp5197.m7QQ_trkparmsZalgo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D6242328696675994767#ht_7158wt_905

            Nicméně i ta vybraná ESI je v pohodě…

          10. Re: MARANTZ PM5003
            O něco lepší bedny by to samozřejmě chtělo, ale to se dá říct vždycky o všem. Za danou cenu to zkrátka bez kompromisu nejde. Na druhou stranu když se koupí slušný nový Marantz a k němu zánovní lehce kompromisní bedny za 2.200 Kč, tak je otevřená cesta pro upgrade beden a zesilovač to nebude limitovat. A navíc je tu slušná pravděpodobnost, že i tahle kombinace bude pro tazatele dostačující, protože to rozhodně bude o level výš než různé 2.1 systémy, minivěžičky a podobně.
            Koupit horší zesilovač a o chloupek lepší bedny by při případném upgradu znamenalo vyměnit oba kompromisní komponenty a tedy nepěknou finanční ztrátu, kdežto při téhle kombinaci by Marantz zůstal, Heco Victa 300 by se prodaly za podobnou cenu nebo i třeba se ztrátou pětistovky a koupily by se lepší bedny. Aktuálně bych při daných požadavcích asi opravdu nedokázal doporučit nic výrazně lepšího než tuto kombinaci nového zesilovače a zánovních beden:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/8364988/HECO-Victa-300-beech-2ks.php
            http://hifibazar.cz/seznam.asp?kategorie=11

          11. Re: Spojení PC s Onkyo HTX-22HDX
            Nad tymto Marantzom rozmyslam, akurat ma napada asi taka blbost ale, ked pozrem oznacenie vstupov tak vidim 6 analogovych vstupov: phono tuner cd aux(dvd) recorder1 (cd-r) recorder2 (md-tape)
            Kam by som zapojil analog vystup z TV a PC? Ide to vobec mat obe tieto zariadenia pripojene do tohto zesilovaca?
            Diky.

          12. Linkové vstupy zesilovače
            Všechny analogové vstupy zesilovače kromě vstupu PHONO jsou elektricky naprosto stejné a počítají se standardním tzv. linkovým signálem. Jejich označení tuner cd aux(dvd) recorder1 (cd-r) recorder2 (md-tape) atd. je jen pro přehlednost. Do vstupu tuner klidně můžete zapojit třeba výstup ze satelitu, do CD z herní konzole, do aux z PC atd.

            Můžete se podívat na typickou vstupní část stereo zesilovače:
            http://img714.imageshack.us/img714/2486/ampin.jpg
            Na všech vstupech kromě PHONO jsou stejné odpory a kondenzátory a všechny jdou rovnou na mechanický přepínač vstupů (uprostřed). Teprve z přepínače jde signál do „vlastní elektroniky“ předzesilovače (zde vpravo přes propojku Adaptor Out/Adaptor In).

          13. Regálovky versus 2.1
            Zapomněl jsem upozornit na jednu důležitou věc, a to je zásadní rozdíl mezi projevem regálovek a systémů se subwooferem. Od regálovek nelze očekávat „mohutnost a dunivost“ subwooferových basů nebo sloupových reprobeden. Taky je důležitá velikost ozvučované místnosti – menší regálovky typu Heco Victa 300 se nehodí do místností výrazně přes 20 metrů čtverečních. Další aspekt je oblíbená hudba a například pro techno a podobně je lepší řešení se subwooferem nebo sloupovými bednami. Důležité jsou i osobní preference uživatele. Někdo ocení přesnější zvuk regálovek a oželí objem basů, někdo zase udělá kompromis v přesnosti a lokalizaci zvuku a vymění je za mohutnější basy. Takže to zvažte i z těchto aspektů – třeba bude pro vás Onkyo HTX-22HDX lepší volba. Podle ohlasů je ve své cenové kategorii hodně slušné. Rozhodně nedejte na „chytré řeči netopýrů“, že jediná správná volba je „suchý analytický“ zvuk regálovek. To je volba „netopýrů“. Pro „běžného posluchače“ (a to opravdu nemyslím hanlivě) může být slušně hrající 2.1 systém s nedunícím subwooferem dobrá volba. Papundeklové příšernosti typu 5.1 Genius nebo Logitech jsou samozřejmě jiná kategorie …

          14. Re: Regálovky versus 2.1
            Dakujem, velmi si cenim vsetkych rad na tomto „fore“.
            V podstate mne ide iba o jedno a to uzit si hudbu, mat z nej opat radost, lebo popravde uz som si sam uvedomil ze na mojich stavajucich reprakoch to nejde. Doteraz som mal asi 5 rokov nejake genius 5.1, ale momentalne uz sam vidim ze to je katastrofa a nejde to takto. V minulosti som si to moc asi nevsimal alebo to nejako nevedome prehliadal. Kazdopadne je cas na zmenu:), povodne som chcel dane onkyo hlavne kvoli vacsiu vyuzitiu (vstupy, vystupy), DTS zvuku atd, ale pak som si uvedomil ze mi ide vyhradne o pocuvanie hudby (mp3 320kbps) z PC a pak o pozeranie full HD filmov s dobrym zvukom. A na obe cinnosti kludne vyuzijem aj system zvukovka-stereo zesilovac-repro, navyse po Vasich radach to bude v rovnakej cenovej kategorii kvalitnejsie ako nejake systemy 2.1 atd. Satelity mi chybat urcite nebudu, boli s nimi len problemy, a co sa tyka subwoferu, popravde ten moj terajsi mi hudbu akurat tak zneprijemnuje, a myslim ze ked budem mat kvalitne repro tak nebudem citit vyrazne jeho nepritomnost. Od novych regaloviek neocakavam „mohutnost a dunivost“ subwooferových basů, skor mi ide o verne a ciste podanie. Co sa tyka ozvucenej miesnosti, tak ta je v mojom pripade variabilna, momentalne mam asi 22m2 ale onedlho sa mam stahovat do cca 11m2, a to tiez nebude posledna zmena, takze z tohto uhla pohladu skor hladam univerzalnost. Co sa tyka pocuvanej hudby tak najviac preferujem eletroniku (breakbeat, dnb, disco, dubstep…atd rozne odnoze), ale velmi casto pocuvam aj jazz, popik, chillout, a rozne, da sa povedat vsetko okrem nejakeho sialeneho metalu, trashu atd.
            Takze ked to mam zhrnut tak asi budem citit maly rozdiel prechodu od zostavy zo subwoferom ku cistemu stereu, ale popravde asi chcem taku zmenu a urcite nebudem lutovat, kedze sa mi jedna hlavne o verne a presne zobrazenie zvuku:). A myslim ze aj hudbu co pocuvam tak si uzijem na dobre kombinaci zvukovka-zosik-repro.
            Po celkovom prehlade momentalne mam vytipovanu kombinaciu, uz spominana karta ESI MAYA 44, nakoniec asi zesilovac DENON PMA-510AE B (predsalen ten Marantz je uz o level vyssie, aj ked este zvazujem, cena je super), a repro, neviem preco chcem nove, asi uz odporucane Behringer B2030P (http://www.muzikant.cz/zvuk-a-nahravani-4/nahravani-81/studiove-monitory-pasivni-580/behringer-b2030p-19770.php ).
            Diky

          15. Re: Regálovky versus 2.1
            OK, snad jsme probrali všechno důležité. Až budete mít sestavu doma, tak dejte vědět, jak jste spokojen.

            Je fakt, že Onkyo HTX-22HD má v subwooferu basáček o průměru 16 cm a i menší z Behringerů B2030P mají středobasáky o průměru 17 cm, takže Onkyo HTX-22HD „hrát hlouběji“ než Behringery reálně nemůže. Ale projev subwooferu stojícího na zemi zkrátka působí mohutněji.

            Ta mohutnost samozřejmě znamená nepřesnost neboli zkreslení. Třeba když je v nahrávce krátký úder na buben „kopák“, kdy bubeník zastaví blánu bubnu tak, že po úderu nechá paličku na bláně (nechá sešlápnutý pedál), tak většina levných subwooferů to nereprodukuje jako krátké bum, ale jako bhůůůůů. U nejhlubších tónů klavíru taky nerozeznáte, zda má klavírista sešlápnutý pedál nebo ne (pokud už máte to štěstí, že vůbec poznáte zvuk klavíru). A odtud pramení ta falešná mohutnost. Levné subwoofery nehrají skutečně hluboké basy, ale vytvářejí hučení na vyšších basech. Například imitace subwooferu od zmíněných 5.1 Genius má podle měření velký hrb v pásmu 80 až 120 Hz (zde hraje nejsilněji), od 80 Hz dolů je velký pokles a od 65 Hz níž nehraje vůbec.

            Nezkušený posluchač, který má naposlouchanou nějakou skladbu na něčem s levným subwooferem, má zafixovaný nějaký objem basů. Jenže ty basy nejsou součástí nahrávky, ale vymýšlí si je jeho „krabice na hučení“. Když pak tu samou skladbu slyší na sestavě, která si nic nevymýšlí, tak se mu zdá, že „to nebasuje“. Takže při výběru sestavy je potřeba si vybrat, zda chci být obelháván subwooferem a užívat si basy i tam, kde být nemají, a nebo muziku poslouchat v rámci možností a cenové kategorie co nejvěrněji.

            Tímto nijak neodsuzuji majitele levných řešení se subwooferem. Zde diskutujeme jako jedinci „posedlí Hi-Fismem“, ať už je míra posedlosti jakákoli. Pokud je majitel se zvukem své sestavy spokojený a poslech hudby mu přináší libé pocity, relax nebo jen příjemnou kulisu, tak je vše v naprostém pořádku. To by bylo to samé, jako kdyby mi fanda na filmy vyčítal, že mám CRT televizor. Nebo kdyby se mi posmíval Frikulín, že mám 5 let starý mobil …

          16. Re: Regálovky versus 2.1
            Já jen doplním, že ty Behringery mají výhodu v tom, že jsou určené pro blízký poslech a mají bassreflex vepředu. Teoreticky teda k počítači ideální volba.

          17. Typy studiových monitorů
            Studiové monitory se dělí na dvě kategorie:
            1) Near Field monitory neboli studiové monitory určené pro poslech v blízkém poli jsou určené pro poslech u počítače nebo mixážního pultu a jsou konstruované tak, aby měly vyrovnanou frekvenční charakteristiku právě v blízkém poli, tedy v „poslechovém trojúhelníku bedny – posluchač“ do hrany trojúhelníku do cca 2 metry.

            2) Studiové monitory, které nemají označení „Near Field“ nebo něco ve smyslu „určeno pro poslech v blízkém poli“, jsou v principu regálové reprosoustavy určené pro „plošné ozvučení“ celé místnosti. Rozdíl mezi touto kategorií studiových monitorů a běžnými regálovkami je v tom, že studiové monitory by měly mít co nejvyrovnanější frekvenční charakteristiku, kdežto levné regálovky bývají laděné spíš „komerčně a líbivě“, tedy „bum cink“.

            Samozřejmě mezi oběma typy monitorů a regálovkami nejsou žádné dramatické principiální ani funkční hranice a zejména v námi probírané cenové kategorii si nemůžeme dělat iluze, že výrobci charakter nějak pečlivě ladí.

            Podle ohlasů mají Behringer B2030P a B2031P charakter spíš druhého typu studiových monitorů a zejména větší B2031P údajně nemají sebemenší problém udělat „velký zvuk“ i v průměrně velkém obýváku.

          18. Behringer B2030P TRUTH
            1, Je velmi zaujimave ze cena tychto repro Behringer B2030P TRUTH je velmi rozdielna, teda v CZ online shopoch sa pohybuje okolo 5400Kc za par, pricom v zahranicnom (prvy ktory som vygooglil) je cena necelych 3400Kc za par, s dopravou potom okolo 3700Kc. Je mozny az takyto velky rozdiel?
            2, Este k tym bassom, uz sme to sice riesili, ale neda mi, ta spodna frekvencia 75 Hz, nie je to nejako malo? Netuzim sice po ziadnych nadnesenych, dunivych alebo zbytocne zesilenych bassach, ale ci si budem s tymito repro vobec vediet vychutnat spodne frekvencie. Vy ako odbornici mate v tom samozrejme jasno, ale mozno ja ako novacik budem vyslednou reprodukciou nemilo prekvapeny a mozno by som mal predsalen uprednostit klasicke regalovky pred studiovymi monitormi. Asi nejlepsie bude ist si nieco podobne vyskusat do studia aby som mal v tom jasno:).

          19. Re: Behringer B2030P TRUTH
            1. Ano, v zahraničí je cena elektroniky výrazně nižší

            2. Papír snese všechno a reklamní prospekt ještě mnohem víc než „obyčejný“ papír. Záleží na tom, jak poctivě výrobce beden uvádí frekvenční rozsah, a hlavně zda uvádí toleranční pásmo, pro které frekvenční rozsah platí. Obecně lze říct, že čím větší PRŮMĚR BASÁKU, tím nižší SKUTEČNOU FREKVENCI bedny nebo subwoofer dokážou zahrát. Jeden z mála výrobců, který uvádí frekvenční rozsah poctivě, je Cabasse. Podívejte se do tabulky, kde jsou v přehledu beden uvedeny průměry basáků a frekvenční rozsahy:
            http://cabasse.cz/produkty/mc40~technicke-parametry.html
            Například hodně velké sloupy Cabasse Majorca mají dva basáky o průměru 21 cm v každé bedně (2x21MD20LB1) a frekvenční rozsah začíná na frekvenci 49 Hz. Jen upozorňuji, že velké sloupy v podání Cabasse znamená 115 cm na výšku, skoro 30 kg váhy jedné bedny a 1 kiloWatt!!! špičkové zatižitelnosti.
            Velké regálovky Minorca s jedním basákem o průměru 17 cm (17MD18LB1) hrají od 69 Hz (mimochodem – hodně povedené bedny).

            A lepenkový subwoofer od 5.1 sestavy Genius SW-HF 5005 s jedním čínským basáčkem o průměru 16.5 cm hraje od 40 Hz?:
            http://www.alza.cz/reproduktory-genius-home-theater-sw-hf-5-1-5005-d80918.htm

            Na vlastní uši jsem slyšel jak Cabasse Majorca i Minorca, tak 5.1 od Geniusu. A 49 Hz i 69 Hz od Cabasse je fakt o dost hlubších, než 40 Hz od Geniusu. A když píšu dost, tak nemyslím málo …

          20. Re: Behringer B2030P TRUTH
            cabasse mám v autě a hrajou božsky!! nemají chybu – mimoto geniusem se nemá vůbec cenu zaobírat 🙂 to nehraje ale vydáváto jenom nějakej klamnej zvuk 😀 bedny s kterýma by se mělo minimálně začínat jsou denon

          21. Re: Regálovky versus 2.1
            Esta ma napada, ze tie Behringery maju vykon 100W a odpor 8Ω, a spominany zesilovac Denon ma vykon 45W na 8Ω, 70W na 4Ω, znamena to dany zesilovac by vybudil dane repro jen na cca polovinu vykonu? Nie je to situacia ze repro je o moc lepsie ako zesilovac, co neni dobra kombinace? Alebo vykon 45W v beznych priestoroch bohato staci? A nebudu tie repro nejako stradat pokud budu budene iba na polovinu vykonu?
            Diky

          22. Výkon, citlivost a hlasitost
            Tohle je na delší vysvětlování, ale v principu zesilovač 2 x 45 W a regálovky s citlivostí 89 dB jsou pro běžný domácí poslech naprosto dostačující a dostat se na limit by znamenalo řádně naštvat sousedy. Problém by byl například velká místnost, sloupy s citlivostí 86 dB a výkon 2 x 45 W.
            Vztah výkonu zesilovače a maximální zatižitelnosti beden je takový, že zesilovač by neměl být výrazně výkonnější než bedny, ale ani tato kombinace při rozumném zacházení není vyloučená.
            Výkon zesilovače s kvalitou reprodukce přímo nesouvisí – jen se nesmí zvolit kombinace málo citlivých beden a slabého zesilovače. U zesilovače určují kvalitu jiné parametry – činitel tlumení, rychlost přeběhu, odolnost proti rušení, různé typy zkreslení atd.
            Ohledně „hlasitosti“ zjednodušeně řečeno citlivost beden znamená jejich účinnost a každé 3 dB rozdílu znamená dvojnásobný rozdíl v potřebném výkonu. Jinými slovy – bedny s citlivostí 86 dB potřebují 90 W na to, aby hrály stejně nahlas jako bedny s citlivostí 89 dB při 45 W.
            Navíc ty hodnoty 45 W a 90 W jsou hodnoty potřebné pro pokrytí špiček v signálu (hudbě) – tzv. tranzientů – při hlasitosti, kdy „teče krev z uší“. Při běžném domácím poslechu se střední hodnota výkonu pohybuje kolem setiny až desetiny Wattu a střední hodnota výkonu 1 Watt už je řádná párty“. Špičky signálu při běžném poslechu málokdy dosáhnou 10 W. Já mám zesilovač s indikátory okamžitého výkonu a bedny s citlivostí 90 dB, takže to mám před očima denně.
            Ohledně signálových špiček si můžete přečíst tento článek:
            http://www.diit.cz/clanek/road-to-hell-aneb-jak-vydavatele-poskozuji-technickou-kvalitu-hudby/36091/
            A informace o potřebném výkonu zesilovače najdete třeba na webu profesora Petříka:
            http://www.hifiart.cz/

          23. Re: Regálovky versus 2.1
            já mám naštěstí stavěnej vlastní subwoofer (se sobwooferovým zesilovačem yst fsw150 od yamahy(repro ze subwooferu letělo oknem a použil jsem to jako zesík pro můj subwoofer )hraje to super ! neduní, nebučí basy jsou měkké rychlé a parádně ten subvoofer zapadne do mé sestavy ( subwooferové repro focal polyglass 33 v2(průměr 33centimetrů)mám to zasazený v bedně o síle stěny:2.5cm rorzměry: š:61cm,v:61cm,h:57cm bassreflex průměr 9cm)

          24. Re: Regálovky versus 2.1
            Tak konecne dorucene, zapojene, nastavene, spustene, hra to super, spokojnost najvacsia, zacinam vychutnavat:)

          25. Re: Regálovky versus 2.1
            Výtečně, gratuluji k dobrému nákupu!

  7. Dlžka kabelu – vlyv na kvalitu vystupneho signálu
    Dobrý den,

    Chcem sa opýtat, či sa zvečšenie dlžky kabelu z 1.5m na 3m zaporne prejaví na vystupnom signale (zvuku)

    Chcem si totiž zakupit tento kabel a neviem sa rozhodnut či 1.5m alebo 3m.

    1.5m
    http://www.hudebniraj.cz/ozvucovaci-technika/kabely/hifi-kabely-hotove/hicon-
    hifi-c2c2-01502

    3m
    http://www.hudebniraj.cz/ozvucovaci-technika/kabely/hifi-kabely-hotove/hicon-hifi-c2c2-03002

    Moc mi na tom zaleží.

    Dakujem.

      1. Re: Dlžka kabelu – vlyv na kvalitu vystupneho signálu
        Pokud uvažujeme stejný typ kabelu, tak kabel s dvojnásobnou délkou má samozřejmě dvojnásobný odpor, kapacitu i indukčnost, takže čím kratší kabel, tím lépe.
        Samozřejmě delší kvalitní kabel může mít lepší vlastnosti než kratší šmejd, ale u stejného typu je vždy lepší ten kratší.

        Signálové kabely s výborným poměrem cena/výkon si můžete vyrobit (pokud jste alespoň amatérský „bastlíř“), případně nechat vyrobit od někoho známého a nebo i vyhledat na internetu někoho, kdo takové kabely vyrábí na míru:
        http://mankyfa.wz.cz/audio/kabely.htm

        Doplním, že kolem signálových kabelů je spousta lží a mýtů a zcela nesprávně a účelově se stále dokola tvrdí věci, které platily v dobách gramofonů pro propoj mezi přenoskou a předzesilovačem – tedy pro signály řádově nižší, než je linková úroveň, a pro podstatně vyšší impedance. Pokud mají signálové kabely na linkové úrovni u běžné sestavy jasně slyšitelný vliv, tak je v té sestavě něco zásadně špatně. A pak je tu samozřejmě známá psychoakustika …

        1. Re: Dlžka kabelu – vlyv na kvalitu vystupneho signálu
          A je to počutelný rozdiel ? (1.5m a 3m)

          Dakujem za odpoved.

          1. Re: Dlžka kabelu – vlyv na kvalitu vystupneho signálu
            To se opravdu takhle nedá říct a špatná rada je horší než žádná. Podle mě nejvíc záleží na kombinaci konkrétních komponent a konkrétního kabelu. Já nejsem prodejce Hi-Fi, takže vám nebudu lhát, že nějaká konkrétní ultra super Woo-Doo bezkyslíkatá směrová tkanička s opletem z kuní srsti a požlucenými konektory zlepší zvuk úplně každé sestavy o dvě kategorie.
            Obecně se dá říct, že čím lepší komponenty, tím menší citlivost na (ne)kvalitu kabelu. Nebo že dobrým kabelem se nedá nic vylepšit, ale jen a pouze méně zhoršit, než to zhoršuje špatný kabel, protože nejlepší kabel je žádný kabel. Zkrátka delší kabel je vždy horší, jen míra vlivu je u různých kombinací různá.
            Když to zjednoduším, tak například některé sestavy hůře reagují na kapacitu kabelu, jiné na indukčnost. A protože u konstrukce kabelů většinou snížení kapacity současně znamená zvýšení indukčnosti a naopak, tak pro různé sestavy může být vhodný konstrukčně jiný kabel.
            Pokud bude vaše sestava citlivá například na kapacitu kabelu a zvolíte kabel s vysokou kapacitou na metr délky, tak se dvojnásobně dlouhý kabel může projevit.
            Takže podle mě není úloha ani tak o tom jestli 1.5 nebo 3 metry, ale spíš o tom vybrat nejprve ten nejlepší z dostupných typů kabelů pro vaší sestavu – tedy porovnávat různé typy kabelů stejné délky – a u vítězného typu porovnat obě délky.
            Jediný průkazný test je slepý test. Půjčíte si od někoho známého nebo v nějakém Hi-Fi studiu slušný kabel a budete ho porovnávat na vaší sestavě s nějakým obyčejným kabelem. Kabely ale musí vyměňovat někdo jiný a vy nesmíte vědět, který je právě zapojen. A takto musíte porovnávat všechny soupeřící kabely.
            Podle mě nejhorší řešení je utratit za kabel víc jak 1000 Kč bez vyzkoušení konkrétně na vaší sestavě. Bez zkoušení bych opravdu doporučil maximálně amatérskou stavbu s RG62. Metr koaxiálu stojí 28 Kč, k tomu 4 slušné RCA (CINCH) konektory za 50 až 80 Kč za kus a hodinka práce.
            Nevím, jakou stereo sestavu máte vy, ale podle mé zkušenosti na sestavě do 100 tisíc Kč za nový stereo zesilovač a pár reprobeden dohromady nedosáhnete reálného zlepšení tím, že vyměníte RG62 za nějaký bezkyslíkatý Woo-Doo nesmysl z toho zlata, ze kterého se dělají trumpety.

          2. Re: Dlžka kabelu – vlyv na kvalitu vystupneho signálu
            Zapomněl jsem samozřejmě na dvě důležité věci:
            1) odolnost proti rušení neboli „kvalita stínění“. Souvislost s délkou je jasná – na delší kabel se „nachytá více rušení“. U konstrukčně a materiálově různých kabelů je různá. Záleží také na provedení konektorů – zjednodušeně řečeno jsou lepší celokovové než plastové.
            2) dobrý kontakt neboli minimální přechodový odpor – důležité jsou kvalitní konektory.

  8. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    Dobrý den,

    zajímavá diskuze, leč nenašel jsem zde přesnou odpověď na otázku, kterou teď řeším. Stavím si také domácí kino jehož středobodem ale bude stolní počítač s dálkovým ovládáním (v budoucnu možná i s takovýmto futuristickým dálkovým ovladačem – Logitech Harmony Remote 1100).

    Vše se tedy bude přehrávat rovnou z PC, tedy je pro mě zásadní kombinace zvukové karty, zesilovače (či AV receiveru) a reprobeden. Ideální by bylo vést optikou zvuk do zesilovače a ten následně distribuovat do beden. Moje představa se pohybuje kolem cca 20 tisíc – nejsem audiofil a budu hlavně sledovat filmy + sem tam nějakou hudbu.

    Díky za rady!

    1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      Možná to ještě rozveďte – 20 tisíc je na co? Na repro a zesilovač? 5.1 nebo stereo? Jaká místnost?

      1. PC + AV Receiver + 5.0 repro
        Pokud jde primárně o filmy, tak předpokládám, že půjde o sestavu 5.0 nebo 5.1.

        Já bych do místnosti do 20 metrů čtverečních doporučil například 5.0 set reprobeden HECO Victa 500 a do větší místnosti HECO Victa 700. Oba sety mají přední bedny sloupové, takže slušně zabasují i v konfiguraci 5.0 – tedy bez subwooferu. 5.1 sestava do 20-ti tisíc za receiver, bedny a subwoofer dohromady by musela obsahovat levnější receiver i bedny než 5.0 sestava bez subwooferu za stejnou sumu, takže 5.1 sestava by sice víc duněla, ale hrála hůř.

        Pro propojení PC a AV Receiveru je možné použít HDMI, optický i koaxiální výstup zvuku. Pro 5.1 jde o kvalitativně rovnocenná propojení. 7.1 přenese sice jen HDMI, ale za uvedenou cenu nemá smysl 7.1 řešit, protože 5.1 sestava bude hrát lépe než stejně drahá 7.1 sestava.

        HDMI má dnes prakticky každá grafická karta. Základní desky také ve většině případů mají optický a/nebo koaxiální výstup zvuku, takže zvukovou kartu není potřeba vůbec řešit.

        Doporučil bych propojení PC -> AV Receiver pomocí HDMI a AV Receiver -> TV rovněž pomocí HDMI. Je ale nutné koupit AV Receiver, který umí zpracovávat zvuk z HDMI vstupu – některé základní modely AV Receiverů to neumí.

        Je samozřejmě možné propojení PC -> AV Receiver pomocí optického nebo koaxiálního výstupu zvuku a PC -> TV pomocí HDMI. Třetí možnost je propojení PC -> TV pomocí HDMI a TV -> AV Receiver pomocí optického nebo koaxiálního výstupu zvuku.

        1. Re: PC + AV Receiver + 5.0 repro
          Dobrý den, měl bych na Vás soukromí dotaz, byl by na Vás možný emailový kontakt? Děkuji.

        2. Re: PC + AV Receiver + 5.0 repro
          Kozousch: Dobrý den, byl by možný nejlépe emailový či jiný kontakt na Vás? Měl bych osobní dotaz, pokud by bylo možné.

          Děkuji za odpověď.

  9. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    teda nevim nevim, prijde mi ze sestava vybrana autorem je pomerne velmi chaba.

    obecne: pro takovy prosto bych urcite nevolil pasivni reproduktory a zesilovac, mnohem lepsi napad je poridit mensi levne monitory (napr. adam a3x popr. a5x) a k nim kvalitni externi zvokovou kartu, jeste lepe vsak moderni DAC s asynchronnim usb prenosem. kvalita zvuku se vysplha na desetinasobek autorovy sestavy za podobny peniz.

    klasicky hifi system bych porizoval az pro vetsi prostory, kde uzivi nejake kvalitnejsi repro (zacal bych na 3×4 metrech – pro nejake kvalitni regalovky)

    jinak clanek obsahuje pak dobrych informaci, ale vybrane komponenty bych jako audiofil urcite nekupoval

    1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      Primární účel článku byl sdělit těm, kteří používají integrované zvukovky a „repráky Genius“, že jsou i jiné možnosti. A těm, kteří o hi-fi něco málo vědí, že mnohokrát se honí za super sestavou v obýváku a pak ji neposlouchají.

      V článku je uvedena použitá a nová sestava bez konkrétních produktů, ale s nástinem cen. To je zde celkem stěžejní. Současně je ale pravda, že ta konkrétní zmiňovaná sestava ideální nebyla. Ale aktuálně v ní byl nahrazen zesilovač za zde stavěný PA03 a je to dost dobré! Článek je též již poněkud starší, takže jej možná trochu inovuji…

      Monitory mají často analytický zvuk a to nemusí být něco, co každý chce. A nesouhlasím s tím, že levný monitor a super drahá zvukovka vyprodukují 10x lepší zvuk. Nicméně nejen já se rád podívám na váš návrh sestavy – napište konkrétní ceny za komponenty a za celek. Podle toho se pak může každý snadno řídit.

      1. Externí vs. interní zvukovka
        Co se týče zkreslení je úplně jedno, zda je zvukovka externí nebo interní. Záleží jen a pouze na jejím provedení. Jediné, v čem může být rozdíl, je ten, že na interní zvukovku víc „útočí“ rušení uvnitř počítače. Opět ale záleží na konkrétním provedení a slušná interní zvukovka může být co se týče průniku rušení do zvuku lepší než mizerná externí.

  10. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    já mám pc-hudební sestavu : B&W 685 na zesilovači Yamaha rx-497 a subwooferu yamaha yst-fsb150 a zvuk.karku creative X FI -Fatality Pro(cena celkem cca.27000)
    a mám stejnej problém jako tady v článku – ve větším pokoji mi to hrálo nádherně čistě s detailama ale v menší ložnici miá to hraje celkově hůř- jak basy tak i prostor a středy jsou „divný“ ani korekce equalizeru moc
    nepomůže – takže rada na závěr: sestavu si sestavte hlavně podle velikosti pokoje!!! hlavně dávat pozor při výběru beden na to jestli jsou dělaný do menších prostor taky na to jestli sou stavěný na slabší zesilovače(většinou dochází k velkýmu zkreslení i u hodně malý hlasitosti z důvodu nedostatečného proudu u méně citlivých beden- (pak velký zkreslení ) tohle je téma na hodiny a hodiny psaní – je to velká alchymie
    ale pokud se toho bojíte tak si kupte za tu cenu kvalitní sluchátka – tim nic nezkazíte – ta cenu sestavy bude te mít o řád kvalitnější zvuk než reprobeden 😉

    1. Yamaha RX-497
      Zesilovač Yamaha RX-497 má můj kamarád. Laboroval jsem s ním, když jsem pro něj vybíral reprobedny. Přišel mi charakterem takový „silák“ vhodný spíš do větší místnosti ke sloupům na poslech při větší hlasitosti. K regálovkám do menší místnosti a pro „babrání se v detailech“ při nižší hlasitosti by to chtělo spíš nějaký „analytický“ zesilovač. Možná Marantz a podobně (?). To ale nemění nic na tom, že Yamaha RX-497 byl ve své cenové kategorii a době asi nejlepší zesilovač. B&W šestkové řady nejsou můj šálek kávy …

      1. Re: Yamaha RX-497
        jak jsi to myslel že Bowers&Wilkins šestkové řady nejsou tvůj šálek kávy?
        jakej „typ zvuku“ reprobeden ty preferuješ ? raději měkký nebo tvrdší na vejškách? mě vyhovují – pro mě mají vynikají zvukovou křivku- sice slabší na středech ale vynikající na vejškách- jsou čisté a „měkké“ – mimoto jsem je zkoušel spolu s Onkyo D-TK10 a B&W 685 byl pro mě vítěz – onkyo hrálo moc tvrdě a měl otravně ostrý výšky mimoto zesilovač do budoucna plánuji buď nějaký maranz nebo harman kardon – jo a mimoto ty moje bedny vítězí v jednom testu za druhým a to už taky něco znamená 🙂

    1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
      No popis přece říká vše podstatné 😀 „5VL je tenký a elegantní zevnějšek leží překvapující množství zesílení svalů.“ Sorry, jen žertík. Ke kvalitě se ještě dostaneme…

      1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
        já bych to viděl asi takhle…Onkyo A-5VL B Hi-Fi zesilovač. Integrovaný stereo zesilovač Onkyo A-5VL B o výkonu 60W/Ch při 4Ω. Pod tenkým elegantním zevnějškem zesilovač Onkyo A-5VL se nachází překvapivé množství síly. Možná Vás zajímá, jak se Onkyu podařilo dostat zesilovač a předzesilovač do tak štíhlého zařízení. Klíčem je extrémně energeticky efektivní konstrukce. Protože produkuje o mnoho méně tepla než běžný zesilovač, vyžaduje A-5VL pouze malý chladič. To ponechává dostatek prostoru pro řadu precizně zpracovaných audio součástek, jako jsou speciálně zvukově vyladěné kondenzátory a tenké měděné sběrnice o nízké impedanci. Onkyo A-5VL používá exkluzivní technologii Onkya VLSC™ zajišťující hladký, pulzní signál bez šumu při převodu z digitálního na analogový. Budete si užívat přesné a věrné reprodukce z různých zařízení jako například CD přehrávače, tuneru nebo gramofonu. K A-5VL lze rovněž připojit RI dokovací základnu pro iPod, díky čemuž je možné ovládat přehrávání iPodu pomocí ovladače k zesilovači.

        1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
          K těm reklamním žvástům se v zájmu zachování alespoň elementárních pravidel slušnosti raději vyjadřovat nebudu.

          Pokud hledáte zesilovač v téhle cenové kategorii, tak bych doporučil poohlédnout se jinde. Taky záleží na tom, jaké máte reprobedny, jak velkou místnost chcete ozvučit, a jak moc to „žhavíte“.

          Pro menší místnost a regálovky nebo menší citlivější sloupky (přes 89 dB) bych v téhle cenové kategorii doporučil například Marantz PM-6004 nebo Denon PMA-710AE.

          Pro větší místnost a větší sloupy je asi jediná slušná možnost Yamaha AS-700.

          1. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Abych to upřesnil, hledám zesilovač + repro k PC kde mám klasiku jack 3,5mm a optical. Do místnosti 15m2 s možností v budoucnu připojit druhý pár repro. a cena asi kolem 20 000,-

          2. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            K PC jsou klasika Near Field (studiové) monitory. Ty se většinou dělají aktivní, ale pokud plánujete připojit 2 páry beden k jednomu zesilovači, tak jsou aktivní monitory k ničemu. Ale dělají se i pasivní monitory – slušné jsou třeba Behringer B-2030P. Z klasických regálovek jsou slušné třeba Usher S-520 II nebo Cabasse MT30 Antiqua.

            Bezkonkurenční jsou asi tyto maloseriově vyráběné dvoupásmové regálovky VMA-II 2P za 11.900,- Kč:
            http://vmaudio.cz/clanky_pokracovani/vma_2.htm
            Ale chápu, že ne každý má k domácím malovýrobcům důvěru, přestože poměr cena/kvalita je u nich oproti komerčním velkovýrobcům podstatně lepší. Možná znáte i další české výrobce nebo značky – DPA, Xavian, Pro-Ject, nebo slovenské BVAudio.

            Mí osobní favoriti zejména pro poslech v blízkém poli jsou bedny s koaxiálními reproduktory – Tannoy Dual-Concentric nebo KEF Uni-Q. Jenže ty jsou cenově výš – leda byste koupil nějaké zánovní použité. Pokud máte vedle počítačového stolu možnost postavit malé sloupky, tak tahle nabídka by se za tu cenu překonávala asi dost těžko:
            http://hifibazar.cz/detail.asp?id=1967

            S propojením analogového výstupu zvukové karty a vstupu stereo zesilovače není žádný problém. Kabely stereo Jack – 2 x CINCH jsou úplně běžné. Pokud zbydou nějaké peníze, tak samozřejmě můžete koupit i nějaký externí DAC. Já jsem koupil bazarový uDAC verze 1 za 1500 Kč. Žádný zázrak to sice není, ale „za ty prachy“ …

          3. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Mno, já jsem uplnej laik. U PC mám geniusky 5.1 😀 takže kdybych si vybral ty dvoupásmové regálovky VMA-II 2P nebo Usher S-520 II jaký zesilovč k tomu? A co kabely jaké by jste doporučil

          4. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Oboje ty bedny jsou neutrální, takže nějaké „slaďování“ se zesilovačem bych neřešil. Spíš jde o to vybrat neutrální zesilovač s co nejlepším poměrem cena/kvalita. Navíc pokud plánujete k zesilovači v budoucnu připojit další pár beden, tak sladit dva různé typy beden s jedním zesilovačem v případě zásadně atypických komponent dost dobře nejde. Pokud má být ten druhý pár beden sloupový, tak asi přichází v úvahu jedině Yamaha. S Yamahou AS-700 už byste byl asi dost přes rozpočet, ale AS-500 by měla stačit v pohodě.

            Co se týče kabelů, tak s bráchou a kamarády jsme občas s kabely laborovali i na dražších sestavách, ale že bysme zaznamenali nějaké zásadní rozdíly, tak to ani náhodou.

            Jako reprokabely stačí úplně běžná reprodvojlinka o průřezu 2 x 2.5 mm čtverečního za nějakých 50,- Kč za běžný metr.

            U kabelů 3.5mm Stereo JACK – 2 x CINCH asi na výběr nic slušného nebude. Většinou to bývají „tkaničky“. Můžete se ale zkusit zeptat v nějakém obchodě s hudebními nástroji, kde prodávají i zesilovače, reprobedny a spol. pro kapely – tam mívají poctivý sortiment za rozumné ceny.

            Taky to jde vyřešit takovouto redukcí zapojenou do výstupu zvukové karty:
            http://www.mader.cz/redukce-jack-vidlice-35mm-stereo-2-cinch-zasuvka
            A pak už je možné použít jakýkoli klasický běžný stereo audio kabel 2 x CINCH – 2 x CINCH. Úplně postačí jakýkoli za 100 až 200 Kč (ale ne supermarketové šidítko s názvem Bandridge či jak).

            Nebo pokud máte někoho známého, kdo to umí s páječkou, tak vám takový kabel může vyrobit. Stačí koupit nějaké slušnější CINCH konektory a vhodný kabel – třeba RG62 nebo TSK 1031:
            http://www.ges.cz/cz/csgm-8-2-GES06601239.html
            http://www.ges.cz/cz/rg-62a-u-GES06713096.html
            http://www.ges.cz/cz/tsk-1031-GES13013884.html

            Pokud byste kupoval bedny VMA, tak samozřejmě můžete požádat o nějaká doporučení i pana Vitvara. Minimálně reprokabely by mělo být možné koupit i u něj. A třeba má vyzkoušený i nějaký zesilovač kolem 10-ti tisíc Kč vhodný pro jeho bedny, který by zvládnul i nějaké sloupy (pokud ty vaše další bedny mají být sloupy).

          5. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Záleží na tom, co si kdo představuje pod pojmem kvalita. Co se týče zkreslení, vyrovnanosti amplitudových a fázových charakteristik a dalších reálných parametů, tak VMA-II 2P určitě patří k těm nejlepším. Výsledky měření a nějaké ohlasy zákazníků jsou například zde:
            http://vmaudio.cz/punbb/viewtopic.php?id=10

            Problém je v tom, že většina lidí nemá se skutečně věrným Hi-Fi zvukem žádné velké zkušenosti a „kvalitu“ spotřební elektroniky posuzují jen podle množství basů a výšek – čím víc dunění a cinkání, tím lépe. Z tohoto pohledu může být setkání s „věrným zvukem“ klidně i zklámáním.

            Ideální by samozřejmě bylo si před koupí vybrané bedny poslechnout – a to jakékoli – nejen VMA-II 2P. Z mého pohledu je to spíš nutnost. Čím víc beden jsem slyšel, tím spíš bych si žádné bez předchozího poslechu nekoupil.

            Klipsch RB-41 II neznám, ale mají velice malý průměr středobasu – jen 102 mm. U nich bych se obával absence basů.
            VMA-II 2P mají středobas o průměru 135 mm a Usher S-520 II 130 mm. Ani od nich samozřejmě nelze očekávat subwooferové basy, ale výrazně lepší to bude zcela určitě.

          6. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Dobrý den,

            snažím se Vám odelsat email, ale stále se mi vrací zpět. Máte pořád stejný? 🙂

          7. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Ty Wharfedale neznám, takže neporadím.

            Linkový kabel JACK – CINCH vypadá z venku moc hezky, ale jak jsem psal – velkou váhu tomu nepřikládám. 3 metry se mi ale zdá dost – budete mít zesilovač od PC tak daleko? Pokud ne, tak zvolte co nejkratší možný – ale samozřejmě s nějakou rozumnou rezervou.

            Ta reprodvojlinka je v pohodě. Do interiéru se většinou hodí spíš s průhlednou izolaci než s černou – ale to je na vás.

          8. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
            Pár bazarových tipů:

            Náhodička Usher S-520 II:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/17397759/Usher-S-520II.php

            Xaviany by taky nebyly špatné:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/17594544/Xavian-Primissima.php
            http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=15086

            Xaviany se zesilovačem NAD C350 dohromady za desítku:
            http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=14862

            Acoustic Energy neznám, ale ohlasy na ně jsou většinou kladné:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/17626101/Acoustic-Energy-Radiance-1-Light-Natural-Ash.php

            „Metalové“ KLIPSCH – ale od provařeného překupníka:
            http://elektro.bazos.cz/inzerat/17614121/KLIPSCH-RB-5mk2-vetsi-kvalitni-regalovky.php

            Behringer B2031P od spolehlivého člověka za hodně dobrou cenu:
            http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=14989

  11. Re: Audiofil s počítačem – kam až zajít?
    Dobrý článek,vynikající kvalitu uvedené zvukovky audiotrek mohu potvrdit,v podstatě se ztotožňuji s celým článkem,až na tu stať se zesilovačem. Ne že-bych měl cokoli proti značce SONY ale zrovna ten typ na obrázku je kvalitou zvuku zcela jinde.Není možné vážně uvažovat o tomto spojení.Zcela jiná je situace je např. u vyšších především MOS-fet tipů stejné značky někde u 600-stovkových a vyšších modelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Výběr článků

Spolu s Halloweenem (resp. v USA po Dni díkůvzdání) nás již několik dní prodejci atakují nabídkami na tzv. Black Friday, prodejní akci importovanou s již zmíněným svátkem z USA. Každý někdy podlehne a koupí věc, kterou nepotřebuje. Zalíbila ss Ferrari PowerBank Soft Rubber 5000 mAh Black. Záložní kapesní baterie jako každá jiná, pouze vybavená logem Ferrari. Za cenu prý o 40 % nižší, nekupte to. :o)
Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek