Čtvrtek , 30. 11. 2023

Ondřej

Na film do kina? Trochu drahá a nekvalitní atmosféra…

12. 11. 2009

Někdo nechodí do kina vůbec, někdo zase na ně nedá dopustit. Vždyť přece vidět film v kině je něco úplně jiného, než v televizi. Kino je ale také drahé, minimálně pro mnohé z občanů Česka. Dostanete kromě zápachu popcornu za své peníze i odpovídající kvalitu obrazu a zvuku? Tak to ani náhodou!

Tento text je blog, tedy subjektivní zápisek autora. Každý čtenář DIGIlidi může mít svůj vlastní blog

I zašel jsem nedávno na District 9, velmi to povedený film. Volba padla na první Brněnské multikino ve Velkém Špalíčku, které se zde vyskytuje od roku 2001. Jeho technologické prvenství a sláva jsou však pasé jak silon.

Rozmazané, blikající… nic moc

Sotva spustila promítačka, vedle sedící kolega, který byl v kině naposledy na Matrixu, začal lamentovat, že si zapomněl brýle (které ale normálně stejně nenosí), protože vidí neostrý až rozmazaný obraz. Jelikož chodím do kina častěji, odvětil jsem, že to není brýlemi, ale kinem.

Po skončení filmu kolega prohlásil, že na kdejaké nové televizi viděl obraz lepší, než co právě zažil. Měl samozřejmě pravdu a já ještě doplnil, že byla nepříjemně patrná obnovovací frekvence. Tudíž: obraz v kině stojí v drtivé většině případů za starou Bellu. Se zvukem to je lepší, i když zde si zase často provozovatelé myslí, že čím víc volume, tím víc Adidas.

Ono je to logické. Když pustíte doma i na hodně velkou obrazovku Full HD rozlišení, musíte zákonite získat ostřejší obraz, než když to samé rozlišení promítnete na 10x větší plochu… Pokud je nosičem filmový pás, tak svou podstatnou roli hraje i jeho opotřebení a kvalita zpracování.

Digitální neznamená lepší

V čem je potíž? V tom, že 35mm promítačky většiny sálů dávno nejdou s dobou. Teprve postupně se v několika málo sálech objevuje nové digitální vybavení, které je určitým krokem vpřed. Palace Cinemas se ale dušuje, že digitalizuje brzy všechny svoje sály.

Pravděpodobně (jestli víte, že se pletu, dejte vědět do diskuse) ale přejde jen na 2K, což je ubohé rozlišení 2048 × 1080.  2K je celkem slabý odvar a je důkazem, že digitální samo o sobě není synonymem pro kvalitní nebo lepší. Vždyť jde o rozlišení podobné Blu ray nosičům, které můžete mít snadno doma. Posun přináší až 4K (4096 × 2160). První 4K kino v ČR je Kino Central v Hradci Králové. Ve světě se už ale objevují 8K (8192 × 4320) kina. Tady už by si snad na neostrý obraz stěžovat chvíli nikdo nemusel.

Je naprosto jasné, že další vývoj v audiovizuální oblasti patří 3D. Prostorový zvuk je tu už dlouho, nyní je na řadě obraz. Právě kina budou možná chtít vytěžit maximum z tohoto boomu a stále častěji se tak potkáváme s 3D obrazem právě zde. V domácích podmínkách to nastane také, ale zřejmě o něco málo později. 3D obraz v kinosálech přináší další kvalitativní aspekty, které nejsou vždy zrovna pozitivní. Ale o tom zase příště…

Související články

Zapomeňte na HD Ready a Full HD, je tu 3D Ready
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Niceboy voděodolné reproduktory umí, o tom jsme se již několikrát přesvědčili (např. první Raze nebo Raze 2 Twins). Dnes rozbalíme novinku Raze 4 Origin, která chce kromě krytí IP67 oslovit také výkonem 20 W a výdrží kolem 20 hodin a FM rádiem s integrovanou anténou. Nic z toho nezní špatně, tak uvidíme v recenzi.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek