Google Chrome konečně dostává na zařízeních Android vždy viditelnou lištu záložek. V současné době se testuje jako experimentální funkce. Nové potvrzení v úložišti kódu pro Chromium (open source část Chromu) přidalo počáteční podporu pro lištu záložek v Chrome pro Android. Přestože verze Chrome pro stolní počítače mají lištu záložek od prvních veřejných verzí, nikdy nebyla přenesena na mobilní verze, a to ani na tabletech, které mají více než dostatek místa na obrazovce.
Funguje zatím jen na zařízeních s velkou obrazovkou
Funkčnost se testuje s příznakem #android-bookmark-bar. Momentálně je to jen prázdný pruh (viz snímek obrazovky níže), ale zpráva vysvětluje: „Pozdější fáze implementace vyplní/vyleští lištu záložek a přidají standardní možnosti lišty záložek.“ Zdá se také, že právě teď funguje pouze na tabletech a dalších zařízeních s velkou obrazovkou – popis příznaku funkce zmiňuje „uplatňují se také omezení tvaru zařízení“, takže omezení pravděpodobně zůstane na svém místě.
Absence lišty záložek je jedním z hlavních rozdílů mezi Chrome na tabletech s Androidem a Chrome pro stolní počítače, spolu s chybějící podporou rozšíření prohlížeče a některými chybějícími webovými rozhraními API. Webové prohlížeče třetích stran, jako je Vivaldi, již mají volitelnou lištu záložek na zařízeních Android a Safari na iPadu již léta obsahuje lištu oblíbených položek. Google zde dohání konkurenci, ale lepší pozdě než nikdy.
Ne každý používá záložky, ale přístup k určitým stránkám jedním kliknutím může být užitečným zvýšením produktivity, takže je skvělé vidět, že konečně přichází i Chrome pro Android. Zatím není jasné, které možnosti viditelnosti budou podporovány, protože hlavní designový dokument Google pro tuto funkci je skrytý před veřejným přístupem a komentáře ke kódu nevysvětlují vše. V této rané implementaci je panel vždy viditelný pod adresním řádkem, což napodobuje nastavení vždy zapnuto v Chrome pro stolní počítače.
Zatím také nevíme, zda se tato změna dočká i Chrome na iPadu. Mezi prohlížeči Android a iOS jsou určité rozdíly v designu (například na iOS lze adresní řádek přesunout dolů), ale zdá se, že by to měly mít obě platformy.