Sobota , 18. 01. 2025

Vladislav

Chytrá domácnost – hudba budoucnosti? Ale vůbec ne!

25. 01. 2016

Už první autoři sci-fi snili o tom, že budou žít v chytrých domácnostech, které dopředu odhalí každé jejich přání a nechají se ovládat přes jednotný terminál. Dnes už spoustu věcí z této oblasti zvládnete celkem jednoduše zařídit.

Autor: watcharakun, FreeDigitalPhotos.net

TIP: Jak vybrat tiskárnu domů i do kanceláře?

 

Wi-Fi, to je základ

Bez spojení není velení, učili se naši otcové a dědové v rámci základní vojenské služby. Aby byla domácnost chytrá, musí být jednotlivé chytré věci schopné spolu komunikovat. To lze naštěstí zařídit poměrně snadno pomocí routeru s podporou Wi-Fi. Ty jsou k dispozici v široké škále typů a rozhodně nejsou jedinými síťovými prvky, o kterých byste měli uvažovat.

Další je například domácí NAS server, zjednodušeně řečeno zařízení, do kterého vložíte jeden či dva pevné disky, a ono pak jejich obsah zpřístupní všem domácím zařízením prostřednictvím Wi-Fi. Pokud do NASu uložíte kancelářské dokumenty, budete je moci editovat na počítači, v mobilu či tabletu. Když zaplníte NAS hudbou a filmy, bez problémů je spustíte na počítači, ale i na chytré televizi v dětském pokoji.

Hlavním přínosem všudypřítomné Wi-Fi je ale možnost komunikace mezi spotřebiči a zejména mezi obyvateli domu a jejich spotřebiči.

 

Chytré může být všechno

Když už máte doma Wi-Fi, pořiďte si k němu chytré spotřebiče. A nejen ty. Chytré může být úplně všechno. Začněme třeba televizí, která může kromě televizních programů také pouštět filmy z internetu nebo z domácího úložiště. Na televizi může být navázáno několik jiných spotřebičů, například stahování žaluzií, které před spuštěním filmu zajistí příjemné přítmí.

Přes Wi-Fi můžete ovládat třeba pračku nebo myčku. Na tabletu nebo počítači si nastavíte ten správný program a spustíte spotřebič na dálku, i když zrovna nejste doma. Nebo třeba jste doma, ale nechce se vám vstávat od (chytré) televize. Spotřebič pak automaticky ohlásí, v které fázi programu se nachází, kolik spotřeboval energie a spoustu dalších zajímavých informací.

K TÉMATU  Analogové počítače se mohou vrátit: O co se vlastně jedná?

Samostatnou kapitolou jsou pak chytré funkce topení či klimatizace. Na pokyn vydaný vaším tabletem se může zvýšit nebo naopak snížit teplota v místnosti, pootevření okna může zajistit lepší vzduch. To vše navíc může být řízeno automaticky podle denní doby, nebo třeba podle toho, zda bezdrátové pohybové číslo odhalí, že je někdo doma.

Když už jsme u toho měření, pořiďte si domů chytrou meteostanici. Budete tak mít neustálý přehled o tom, jaké počasí panuje vevnitř, ale také například o hladině škodlivého oxidu uhličitého v místnosti s vydýchaným vzduchem, například v ložnici. Opět lze vše propojit a zautomatizovat, takže v okamžiku, kdy meteostanice detekuje příliš vydýchaný vzduch, proběhne větrání prostřednictvím otevření oken. Tím samozřejmě poklesne teplota, kterou systém snadno upraví pootevřením topení.

 

Zásuvky vše zachrání

Když máte k dispozici zelenou louku, na které teprve začnete stavět chytrý dům, je situace poměrně snadná. Co ale dělat, když bydlíte ve starší zástavbě a většinu spotřebičů už máte pořízenou? Jistým řešením jsou chytré zásuvky. Nedokážou sice tolik jako chytré spotřebiče, jako základ ale poslouží více než dobře.

Co je to chytrá zásuvka? Jedná se o jakýsi mezikus, který jedním koncem zasunete do klasické zásuvky ve zdi, na druhém konci je opět běžná zásuvka. Tento přístroj lze ale pomocí Wi-Fi ovládat z počítače, tabletu nebo mobilu. Snadno tak jednotlivé zásuvky v domácnosti zapnete nebo vypnete podle aktuální potřeby. Zásuvky navíc neustále proměřují spotřebu a vše poslušně reportují po internetu.

To vše má samozřejmě význam, pokud do zásuvky zapojíte nějaký spotřebič. Několika dotyky na svém tabletu před usnutím vypnete lampičky v celém bytě. Dalším dotykem zapnete ráno kávovar a pustíte televizi. Jiné zásuvky zase mohou ovládat již zmíněné žaluzie nebo třeba pračku.

K TÉMATU  Panasonic obměňuje HDD rekordéry

 

Článek vznikl ve spolupráci se serverem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.
Vinylové desky (LP) se v posledních letech dokázaly vrátit na výsluní a jejich prodeje rostou. I malé dítě dnes stále ví, jak gramofonová deska vypadá. S audiokazetami či „cédéčky“ to ale, alespoň zatím, na podobný comeback nevypadá. To však nebrání tomu na tyto hudební nosiče alespoň zavzpomínat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek