Pondělí , 27. 01. 2025

Ingrid

ČRa testují DVB-T2, budoucnost pozemního TV vysílání

21. 05. 2010

21. 05. 2010

Konference „Svět televizní budoucnosti“ nabídla příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.

Výhodou nového standardu DVB-T2 je zvýšená kapacita a vysoké rozlišení obrazu v pozemním televizním vysílání. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů). Signál DVB-T2 by mohl už v roce 2012 být dostupný pro většinu byvatel ČR.

„Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. “  


Zde musíme podotknout, že paní ředitelka lže, jako když tiskne. Diváci na novou generaci vysílání rozhodně připraveni nejsou. Drtivá většina současných televizorů ani set-top-boxů na našem trhu příjem DVB-T2 neumí!


„Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentuje včerejší přímý přenos HD kontentu ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro DVB-T2 síť, český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“

K TÉMATU  SSD disk místo optické mechaniky v notebooku

Ano, jsme příznivci pokroku a chceme kvalitní pozemní vysílání, ideálně v HD kvalitě. Někdy jsou třeba ústupky v podobě nákupu nových přístrojů. Ale zoufale opožděný nástup DVB-T nás do této situace staví naprosto zbytečně. S DVB-T se u nás začínalo velmi brzy a v té době šlo o technologi současnou a moderní. Extrémě neschopné prosazení této technologie ale způsobilo, že na ni všichni přešli v podstatě v době, kdy je na spadnutí technologie nová. Přitom stačilo pár let zpět změnit koncepci a zapomenout alespoň na MPEG-2 a použít MPEG-4. Přechod na DVB-T2 by byl nyní snažší (jen upgradem firmwaru), nebo by nebyl ještě několik let nutný. Současně ale není nutné propadat panice. Komu bude stačit vysílání v normálním rozlišení, tomu jistě stávající DVB-T v dohledné době nevypnou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akční kamery nejsou novinkou, stejně tak model 420 od německého výrobce Rollei již na českém trhu nahradil novější 425, který se však liší jen několika parametry. Pro většinu lidí jde spíše jen o hračku pro teenagery, bližší zkušenost však prokáže, že toho umí mnohem víc. Nabízí dost i dospělým.

Jednou za čas mě přepadne touha hledat nejlepší příslušenství pro notebooky. Reproduktorů jsme již měli v redakci mraky, podobné množství akčních kamer či powerbank. Delší dobu mě mysl nutila uvažovat nad chladicími podložkami. Yenkee se neosvědčila zcela, podobně Trust GXT 220 (bez recenze), takže se vtírala myšlenka zkusit osvědčenou firmu, která má s chlazením bohaté zkušenosti, Cooler Master.
Tento reproduktor není našim čtenářům cizí, jde o novinku, ale nedávno jsme vám ho ukázali v krátkém videu. Tvarem i názvem napovídá, že chce převzít roli nástupce prvního RAZE se ctí. Proto nabízí vyšší výkon 20 W bez poklesu výdrže baterií. Jsou si velmi podobné a při tom nový model působí dospěleji.
VisionBook 11Wa v nás vzbudil nemalá očekávání, jak si Umax zvládne poradit nejen s výkonnějším a také energeticky náročnějším Celeronem (oproti Atomu) v šasi tabletu, kde ještě udělal místo na M.2 disk a zadní kameru. Jak to celé ladí, když přidali i operační paměť? Odpovězme v recenzi.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek