Sobota , 23. 11. 2024

Klement

ČRa testují DVB-T2, budoucnost pozemního TV vysílání

21. 05. 2010

21. 05. 2010

Konference „Svět televizní budoucnosti“ nabídla příležitost nahlédnout a získat povědomí o rozvoji a plánech v souvislosti s další generací digitálního televizního vysílání – DVB-T2. DVB-T2 umožňuje přenos vysílání ve vysokém rozlišení (HD) a nabízí širokou škálu inovativních služeb. Konference byla zakončena prvním ostrým vysíláním HDTV v ČR, a to ze žižkovského vysílače v Praze.

Výhodou nového standardu DVB-T2 je zvýšená kapacita a vysoké rozlišení obrazu v pozemním televizním vysílání. Tento standard nabízí divákům reálný zážitek z obsahu ve vysokém rozlišení a také množství doprovodných služeb jako prostorový zvuk, výběr jazyků nebo multimediální EPG (elektronický průvodce programů). Signál DVB-T2 by mohl už v roce 2012 být dostupný pro většinu byvatel ČR.

„Zkušenosti našich kolegů z Velké Británie ukazují, že nejen technologie ale i jednotlivé televizní stanice a diváci jsou připraveni na novou generaci vysílání, která jim přinese intenzivnější zážitky díky vysokému rozlišení obrazu,“ říká Jane Hannah, generální ředitelka Českých Radiokomunikací, a dodává: „navíc tento nový standard umožňuje mnohem efektivnější využití frekvencí, neboť jeden DVB-T2 multiplex může přenášet až 20 programů ve standardním rozlišení nebo až 5 programů v HD kvalitě, a tak je jedna frekvence využita pro větší počet programů. “  


Zde musíme podotknout, že paní ředitelka lže, jako když tiskne. Diváci na novou generaci vysílání rozhodně připraveni nejsou. Drtivá většina současných televizorů ani set-top-boxů na našem trhu příjem DVB-T2 neumí!


„Ostrý test vysílání v HD ukázal, že jsme ve spolupráci s našimi partnery z řad operátorů televizního vysílání a dodavatelů technologií připraveni spustit pilotní vysílání DVB-T2 ve velkých městech České republiky,“ komentuje včerejší přímý přenos HD kontentu ze Žižkova Kamil Levinský, obchodní ředitel Českých Radiokomunikací, a doplňuje: „když Český telekomunikační úřad vyčlení potřebné frekvence pro DVB-T2 síť, český divák bude moci přijímat kvalitní obraz a širší nabídku programů již za dva roky od přidělení kmitočtového pásma.“

K TÉMATU  AVI na DVD přehrávačích - proč jedno hraje a jiné ne

Ano, jsme příznivci pokroku a chceme kvalitní pozemní vysílání, ideálně v HD kvalitě. Někdy jsou třeba ústupky v podobě nákupu nových přístrojů. Ale zoufale opožděný nástup DVB-T nás do této situace staví naprosto zbytečně. S DVB-T se u nás začínalo velmi brzy a v té době šlo o technologi současnou a moderní. Extrémě neschopné prosazení této technologie ale způsobilo, že na ni všichni přešli v podstatě v době, kdy je na spadnutí technologie nová. Přitom stačilo pár let zpět změnit koncepci a zapomenout alespoň na MPEG-2 a použít MPEG-4. Přechod na DVB-T2 by byl nyní snažší (jen upgradem firmwaru), nebo by nebyl ještě několik let nutný. Současně ale není nutné propadat panice. Komu bude stačit vysílání v normálním rozlišení, tomu jistě stávající DVB-T v dohledné době nevypnou.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vega je jednou z nejjasnějších hvězd na našem nebi. Dokáže však základní model značky Niceboy zazářit v recenzi? Zaujal nás hlavně nízkou cenou 990 Kč, která z ní činí nejlevnější akční kameru, jakou jsme měli v redakci k testování. Papírově neslibuje zázraky, ale papír je jedna věc, nás zajímala realita.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek