Sobota , 28. 12. 2024

Bohumila

Intel oznámil nové Atomy – má to být celkem bomba

26. 02. 2014

26. 02. 2014

Stalo se tak v pondělí. Jde o nové SoC (System-On-Chip) procesory Intel Atom Z34 a Z35 s kódovými názvy „Merrifield“ a  „Moorefield“. Místo představení, Mobile World Congress v Barceloně, naznačuje, že míří hlavně do segmentu chytrých mobilních telefonů…

Ten v současnosti opanují procesory ARM, takže jde o, vzhledem k úspěchům tabletů a mobilních telefonů ve srovnání s notebooky, logický krok. Nejnovější 22nm Atomy odlišuje počet procesorových jader a frekvence:

  • Atom Z34 – až 2,13 GHz, dvě jádra;
  • Atom Z35 – až 2,3 GHz, čtyři jádra.

Procesory nepostrádají 64bitovou instrukční sadu (Android 4.4 „Kit Kat“ již disponuje 64bitovým kernelem), zvládají hardwarové dekódování VP8, zpracování Full HD videa při 60 FPS, úsporné paměti LPDDR3, až 256GB interní úložiště či maximálně 13Mpixelový fotoaparát. Oba procesory vychází z nové architektury „Bail Trail“, avšak Intel se rozhodl neobjevovat již objevené – nové Atomy nezdobí jeho vlastní integrované grafické jádro, jako bylo zvykem. Na obrázku můžete vidět srovnání výkonu s konkurencí, které poskytl Intel.

Místo toho inženýři vsadili na produkt jiného producenta PowerVR G6400 s podporou OpenGL ES 2.0/3.0, DirectX 10, OpenCL či Renderscript. Že půjde o sázku na jistotu dokazuje skutečnost, že nejde o žádného nováčka, první čipy s tímto jádrem byly představeny na CESu 2012. Stejnou „grafiku“ (model G6430)  např. volí Apple u svých procesorů A7 pohánějících iPady Air.


Obrázek srovnává předchozí generaci Atomů s tou nejnovější.

Zdroje: CNET, Guru3D.com, Hexus.net, Wikipedie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Co kdyby vaši firmu postihl nečekaný výpadek způsobený hackerským útokem, přírodní katastrofou nebo klidně chybou zaměstnance a paralyzoval tak provoz podniku na delší dobu? Bez Disaster Recovery plánu můžete v této situaci čelit ztrátě důležitých dat, dlouhodobému přerušení poskytování svých služeb i finančním ztrátám. Zjistěte, jak pomocí Disaster Recovery planningu tyto hrozby minimalizovat a rychle se vrátit k běžnému fungování firmy. 
Říká se, že „internet nikdy nezapomene“, ale to je jen zbožné přání. Ukládání dat na servery vyžaduje peníze, čas a úsilí. Nakonec něco, na čem vám záleží, bude z webu navždy vymazáno. Dobrá zpráva je, že s tím můžete něco udělat už teď.
Test powerbanky jsme vám dlouho nenabídli, při tom se rychle píší a práce s tím taky není tolik. :o) Ale vážně. Naposledy to byla snad odolná AData D16750 (resp. D8000L), kde jsme se více zaměřili na pokusy ji zničit. Slouží stále. Dnes tu máme obyčejnou za to kapacitně obrovskou P20100 za přijatelnou cenu. A to není jediný parametr, ve kterém předčila nezničitelného sourozence...

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek