Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Jakou televizi – LG, Samsung nebo Panasonic?

09. 11. 2012

Vybrat si dnes kvalitní a funkčně bohatou televizi není snadné. Ale není to jen o značce. LG, Samsung a Panasonic jednoduše patří k těm nejoblíbenějším. Tím to ovšem nekončí. Co by měla moderní televize umět a k jaké technologii se přiklonit? Poradí vám Obchody24.cz.

Výběr televize podle značky je to, podle čeho se rozhoduje nejvíce zákazníků. Jistě, jde o to první, po čem se budete při výběru dívat. Jde o osobní preference, předešlé zkušenosti a v neposlední řadě i o sladění se zbytkem přístrojů v domácnosti. Ano – pokud máte televizi i blu-ray přehrávač třeba od Panasonicu, budou spolu dobře spolupracovat a dokonce je budete moci ovládat jedním dálkovým ovladačem.

televize LG

Která značka televize je ta pravá?

Ale ani když si koupíte jinou značku televize, než tu vaši oblíbenou nebo přítomnou na jiných zařízeních v domácnosti, neprohloupíte. Ať už to bude LG, Samsung nebo Panasonic, uděláte dobře. Televize LG mívají dobrý poměr výkon/cena. Za velmi dostupné ceny dostanete většinou slušný obraz a dostatek užitečných funkcí. Zlatou střední cestou mohou být televize Samsung, které posunují kvalitu o něco výše, přičemž zachovávají slušnou porci funkcí. Na špici najdete televize Panasonic, které staví do popředí kvalitu, za kterou si je nutné připlatit. Ale ve funkcích je konzervativnější, než LG a Samsung.

Na co si dávat dále při výběru televize pozor? Kvalita obrazu je stěžejním parametrem, který ale hodně vychází z ceny. I v nižších cenových relacích je ale dobré zkoumat další stránky výrobků. Třeba dálkové ovládání je mimořádně důležité – slouží přece ke komunikaci s televizí. A proto musí dobře padnout do ruky a musí mít rozumě rozmístěná tlačítka. Toto poznáte dobře už z obrázků při procházení e-shopu. Skvělou volbou jsou například nejmodernější pohybové ovladače (například Magic Motion od LG, které lze přikoupit i k levnějším modelům LG televizí). Dostatek vstupů a výstupů je dnes už skoro standardem, ale přesto si je při výběru také ohlídejte. Moderní televize musí mít HDMI vstupy a to minimálně dva, lépe tři.

Čím více tunerů, tím více televize

Co by to bylo za televizi, kdybyste na ní nic nenaladili. V dnešní době se dívejte po televizích s tunerem pro digitální pozemní vysílání DVB-T podporujícím MPEG-4. Díky tomu budete moci přijímat i vysílání ve vysokém HD rozlišení. Přijímáte-li kabelovou televizi, neopomeňte DVB-C tuner, který ideálně doplní i CI slot pro dekódovací kartu poskytovatele. To samé platí, i pokud byste chtěli přijímat signál ze satelitu – pak přemýšlejte o televizi s DVB-S2 tunerem. Nejvíce tunerů již v levnějších modelech nabízí LG, Samsung jej těsně následuje. U Panasonicu jde o doménu až dražších modelů.

Můžete sice namítnout, že pro kabelovku nebo satelit lze provozovat set-top-box, ale zkušenosti ukazují, že když máte vše v televizi, pohodlí je o třídu výše, než když žonglujete mezi více zařízeními. To platí i o multimediálních funkcích – pokud vám televize přehraje video z YouTube, napojí vás na Facebook, zobrazí vám vaše fotografie, nebo dokonce poskytne komunikační rozhraní pro Skype videotelefonování, jistě to oceníte.

LED a Full HD táhnou

A jaké technologii obrazovky dát přednost? Dnes se nejčastěji potkáte s LCD, LED nebo plazmovými televizemi. LED patří k nejprodávanějším, což potvrzuje i e-shop Obchody24.cz. V podstatě jde o evoluci LCD, kdy jsou použity úsporné a trvanlivé LED diody namísto zářivek pro podsvícení obrazu. Podle ceny se pak odvíjí kvalita tohoto podsvícení a tedy to, jak jsou LED diody pod displejem rozmístěny. Ať už jde o jakýkoli způsob, dnes je to jasná volba. Plazmové obrazovky jsou dnes již mírně v pozadí. Vyhledávají je zejména milovníci filmů a velkých obrazovek, kteří tolik nehledí na výdaje. Kvalita obrazu je u nich výborná, ale cenou za to je vyšší spotřeba televize. Určitě se dnes zaměřte i na to, aby měla obrazovka Full HD rozlišení. Velikosti se též nebojte, 42 palců (104 cm) je dnes skoro standardní velikost. A 3D zobrazení? To je trochu módní trend, který ocení spíše nadšenci. Ale do budoucna se i tato technologie může hodit…

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Není lepší věci pro zrychlení počítače nebo notebooku, než přechod z klasického plotnového disku na SSD. Ať už v podobě SATA SSD, nebo lépe NVME M.2. Nástrojů na migraci dat ze starého disku na nový zdarma je ale docela málo.
Těsně před Vánoci přinášíme srovnávací test čtyř malých bezdrátových reproduktorů, které se jistě ocitnou v hledáčku nejednoho „ježíška”: novinku Energy Music Box 1+ Pear, léty ověřený Lamax Sphere SP-1, nedávno zlevněný Niceboy Raze Mini a základní model Sony SRS-XB01. Který bychom doporučili?
Je tomu několik let, co jsem si kupoval auto a napadlo mě, jak by mělo být možnostech dnešních technologií jednoduché vlastnit věcičku, která by mi auto lokalizovala a dala vědět, kde se zrovna nachází. Profesionální monitorovací systémy byly nad moje (a obecně hodně předražené) možnosti. A nyní přichází Lamax s touto myšlenkou. Uchopili tento nápad za správný konec? Co vše vlastně za své peníze dostaneme?
Nabízí parametry spíše průměrné jako plné HD při 60 FPS, nechybí Wi-Fi či dálkové ovládání, vlastnosti dnes již nižší střední třídy akčních kamer. Sem i cenou bez koruny 2 000 Kč zapadá. Neztratí se v konkurenci? Niceboy Vega je hodně levná, Vega 5 Pop má dotykový displej, ale proč recenzujeme kameru, která není úplnou novinkou a ničím nevyčnívá? Proč ne.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek