Pátek , 22. 08. 2025

Bohuslav

Který zdroj do HTPC? Přece notebookový!

29. 12. 2007

Výběr zdroje pro „obývákový počítač“ neboli HTPC je největším oříškem v celé jeho stavbě. Protože jako HTPC volíme maximálně úsporné a tiché sestavy, jsou nám běžné 300 a více wattové PC zdroje celkem k ničemu. Škoda, že výrobci zaspávají dobu. Ale něco se přece jen najde, třeba PicoPSU, který umí využít notebookovou nabíječku.

Na dnešní moderní HTPC by nám stačil 100-150W zdroj, ale takový běžně nekoupíte. Zbývá tedy zvolit nějaký 300W klasický PC zdroj s tichým 12cm ventilátorem (800-1500 korun). Podstatně dražší volbou (2500 korun a více) je koupě pasivně chlazeného PC zdroje. Možná jste stejně jako já se zaujetím hleděli na externí zdroje notebooků a dalších zařízení, které žádné ventilátory nemají. Proč nic podobného není na PC?! Škoda mluvit… Jedna možnost naštěstí přece jenom existuje. PicoPSU 120W DC-DC Power Converter. Tento miniaturní „převaděč“ dokáže proměnit notebookový nebo jiný zdroj na takový, který použijete s úsporným počítačem nebo HTPC.

Celé zařízení je opravdu miniaturní. Ještě aby nebylo, když spoléhá na externí zdroj. Samotné PicoPSU stojí 39 USD (asi 500 korun). K tomu lze zvolit nový výkonější (120W) notebookový adaptér v ceně okolo 1000 korun, nějaký bazarový starší adaptér, nebo jiný zdroj stejnosměrného proudu. Trochu komplikované, ale možné. Alespoň do doby, než výrobci přijdou s hotovým produktem splňujícím naše požadavky… Za zmínku určitě stojí i další podobné produkty z nabídky Logic Suply. 

PicoPSU jsme testovali při stavbě HTPC pro odvážné. 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dalším zástupcem herních periferií značky Genesis, kterého vám představíme, je vrcholný model sluchátek Neon 750 RGB. Ty mají tradičně velmi bohatou výbavu včetně obalu pro přenos. Zaujmout chtějí mimo jiné aktivním osvětlením, které je přímo nabíjeno USB portem.
Telefony značky myPhone nejsou pro naše čtenáře novinkou, volili jsme levnější modely, které se neobešly bez kompromisů. Hammer Blade 2 Pro se nezdráháme naopak označit za vlajkovou loď tohoto polského výrobce. Do odolného těla vměstnal i výkonný hardware jako 8jádrový procesor, 6 GB RAM či 128GB úložiště s 16Mpix fotoaparátem. Podařilo se?
Lamax před Vánoci chrlil jednu novinku za druhou, podobně jako konkurence. Nabídka se potěšitelně rozrostla o další a další zařízení, zejména v oblasti těch "chytrých". Lamax startoval na trhu s akčními kamerami, přidal reproduktory a sluchátka. Ty mám od nich dosud nejraději. Posledním kouskem, který jsem mohl vyzkoušet, je model Street2, jenž se s pořizovací cenou 890 Kč řadí mezi dostupnější bezdrátové reproduktory. Na cenové akce si zatím musíme počkat.

Nepřehlédněte

Na sportování jsem příliš líný, uznávám bez mučení. O to víc mě zaskočil šéfredaktor, když mi nabídl k otestování chytrý náramek X-Fitpolo od firmy Niceboy. Byl jsem zvědavý, zda mě monitoring mého těla přinutí se sebou něco dělat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek