Čtvrtek , 28. 03. 2024

Soňa

Končí doména „dot com“?

21. 11. 2013

21. 11. 2013

Možná ano. Internetové domény začínají být součástí našich životů stále více a právě přišel čas na domény „tečka všechno ostatní“.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nyní otevírá stavidla a rozšíří počet obecných domén nejvyšší úrovně (generic Top Level Domains, gTLD – tedy domény jako .com, .net, .org, .edu, .gov, .mil, .eu atd.) z 22 na 1 400 nových řetězců. Což jistě dovolí spoustě zájemců popustit uzdy své fantazii.

Kromě těchto domén pak existuje ještě 248 národních domén (country code Top Level Domains) – všichni známe jistě koncovku cz, ale co taková „dot tv“? Nejde o televizi, ale o doménu polynéského ostrovního státu Tuvalu.

S otevíráním nových domén samozřejmě přijde i boj o ně, když byl nový gTLD program asi před rokem oznámen, mluvilo se o “potenciálně největším záboru půdy v historii internetu”. Nabízí se analogie s Divokým západem. „Děje se největší změna v historii internetu,“ komentoval tuto událost Akram Atallah, president divize pečující o obecné domény (Generic Domains Division) v organizaci ICANN.

Pro představu uveďme, že ve 3. čtvrtletí roku 2010 bylo registrováno celkem 201,8 milionů webových adres s doménou nejvyšší úrovně (TLD). Co asi udělá možnost vybírat si z o 60krát více možností? Obrázek ukazuje ty již zabrané. Hned po začátku celé akce vykoupila například společnost Donuts.co za více než 100 mil. USD rovnou 307 řetězců. Uniregistry.com požádala o 54 – „dot sexy“ je jednou z nich.

Zdroj: Motherboard, The Free Dictionary, Donuts Inc.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každému z nás se jistě stalo, že jsme omylem smazali soubor, zavadili o Delete, anebo se k němu chtěli později vrátit. První možností je Koš ve Windows již od pradávna. Co dělat, když jste jej vysypali (často automaticky), anebo jste tak učinili např. na paměťové kartě či flash disku, kde koš není nastaven? Zde přichází ke slovu různé utility, které data dokáží „vytáhnou ze záhrobí“. Jako dnes testovaný program EaseUS Data Recovery Wizard.

Před nějakým časem jsme měli v rukou MXQPiPO TV a Remix Mini, čili zařízení, která činí televizor „chytřejší“. Nyní jsem dostal k dispozici další mini PC - model Xtreamer mxV v České republice distribuovaný firmou Umax. Dle samotného vyjádření výrobce je jejich cílem vytvářet cenově dostupná zařízení pro pohodlné přehrávání multimédií. Ve svém portfoliu nabízí spoustu modelů, jen sám model mxV, který je předmětem této recenze, má hned další dvě verze – Plus a Pro.

Nepřehlédněte

Recenzi akční kamery Rollei 420 jsme vám nabídli před rokem, od té doby se stále chytáme na novější a „nadupanější“ model 430, který odlišuje hlavně displej na čelní straně a schopnost natáčet 4K při 30 FPS. V době představení jistě špička, jak si povede kamera v době, kdy se nachází prakticky na konci životního cyklu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek