Čtvrtek , 23. 01. 2025

Zdeněk

Končí doména „dot com“?

21. 11. 2013

21. 11. 2013

Možná ano. Internetové domény začínají být součástí našich životů stále více a právě přišel čas na domény „tečka všechno ostatní“.

Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) nyní otevírá stavidla a rozšíří počet obecných domén nejvyšší úrovně (generic Top Level Domains, gTLD – tedy domény jako .com, .net, .org, .edu, .gov, .mil, .eu atd.) z 22 na 1 400 nových řetězců. Což jistě dovolí spoustě zájemců popustit uzdy své fantazii.

Kromě těchto domén pak existuje ještě 248 národních domén (country code Top Level Domains) – všichni známe jistě koncovku cz, ale co taková „dot tv“? Nejde o televizi, ale o doménu polynéského ostrovního státu Tuvalu.

S otevíráním nových domén samozřejmě přijde i boj o ně, když byl nový gTLD program asi před rokem oznámen, mluvilo se o „potenciálně největším záboru půdy v historii internetu“. Nabízí se analogie s Divokým západem. „Děje se největší změna v historii internetu,“ komentoval tuto událost Akram Atallah, president divize pečující o obecné domény (Generic Domains Division) v organizaci ICANN.

Pro představu uveďme, že ve 3. čtvrtletí roku 2010 bylo registrováno celkem 201,8 milionů webových adres s doménou nejvyšší úrovně (TLD). Co asi udělá možnost vybírat si z o 60krát více možností? Obrázek ukazuje ty již zabrané. Hned po začátku celé akce vykoupila například společnost Donuts.co za více než 100 mil. USD rovnou 307 řetězců. Uniregistry.com požádala o 54 – „dot sexy“ je jednou z nich.

Zdroj: Motherboard, The Free Dictionary, Donuts Inc.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Znáte cloudové úložiště? To je to magické místo, kde mizí vaše data, aby se znovu objevila kdekoli na světě, kdykoli si vzpomenete. Ale jak bezpečné toto místo je? A může váš cloudový účet někdo vykrást, nebo jsou vaše data chráněná lépe než Fort Knox? A co vlastně znamená end-to-end a zero-knowledge šifrování nebo dvoufaktorová autentizace? Připravte se na informativní jízdu světem cloudové bezpečnosti, kde zjistíte, zda jsou vaše online data skutečně v bezpečí.   

Routerů naleznete na trhu celou řadu (od levných po drahé). Archer C1200 patří k těm dražším, cenu však ospravedlňují jeho schopnosti, které jej řadí do třídy high-endu. Kromě běžných věcí umí vytvořit síťový disk z USB nebo síťovou tiskárnu ze zcela obyčejné a oddělit několik sítí – rychlou 300 Mbit/s a rychlejší 800 Mbit/s. Zde hledejme základ názvu AC1200 – v teoretické přenosové rychlosti 1200 Mbit/s.

Dlouho jsem u svých notebooků hluk a aktivní chlazení neřešil. Prostě ho prostě neměly, díky Atomu či Celeronu N si vystačili s pasivním chlazením. Zatoužil jsem však po výkonu Intel Core i5 procesoru, více RAM (2 ani 4 GB už mi nestačí) a plnohodnotném SSD disku, což s sebou nese opět aktivní chlazení a hluk ventilátoru...
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Plánování společenských událostí, veletrhů nebo prodejních akcí může být náročný úkol. Každý organizátor hledá ten správný prvek, který udělá z události nezapomenutelný zážitek. Přenosné party stany, známé také jako reklamní nebo prodejní stánky, jsou tímto prvkem, který přidává do každé akce nádech jedinečnosti a pohodlí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek