Pátek , 17. 01. 2025

Drahoslav

Leagoo Lead 2 – štíhlý posel z Hongkongu

15. 06. 2015

15. 06. 2015

Dnes si představíme mobilní telefon firmy Leagoo. Jedná se relativně novou hongkongskou společnost (vznikla v dubnu 2014), zaměřenou přímo a jen (alespoň zatím) na chytré telefony pracující na platformě Android. V české distribuci nabízí modely Lead 1 až Lead 5. Má za cíl zákazníkovi nabízet kvalitně zpracovaná zařízení za přijatelné ceny. Podíváme se, jak se jí to daří.

Pořídit si Lead 2, znamená telefon od cizí asijské značky, což vyžaduje poměrně neortodoxního zákazníka. Model číslo 2 lze nyní pořídit za cenu 3 790 Kč v černém nebo bílém provedení. V mé ruce skončila černá varianta.

TIP: Recenze Sencor Element P430 – jedním slovem tank

 

Jak vypadá a jaký je?

První co vám proletí hlavou při kontaktu s telefonem je jeho zarážející lehkost. Váží 135 g a oproti mnou běžně používané Lumii 820 působí jako opravdové pírko. Přitom se jedná o 5palcový telefon.  Je také velmi tenký, konkrétně 6,9 mm. Pro zadní kryt dobře posloužil matný plast. Dostat se dovnitř telefonu chce trošku trpělivosti a lehkosti, neboť zadní kryt je opět velmi tenký. Na zadní straně nechybí samozřejmě fotoaparát.

Uvnitř na vás kouká zelená baterie s kapacitou 2 200 mAh, slot na microSIM, SIM standardních rozměrů a na microSD kartu. Při odkryté zadní části si můžete prohlédnout hliníkový rám přístroje, který zaručuje dostatečnou mechanickou odolnost a mimo to telefonu dodává jistý „šmrnc“.

Displej je lesklý IPS, avšak, pozor, ne o velikosti 5 palců, ale pouze 4,59 palců (dle CPU-Z) a pracuje v rozlišení 960 × 540 pixelů.  Vpravo nahoře nechybí přední rovnou 5megapixelová kamera.

Design telefonu je celistvý a kompaktní, nic jej nenarušuje, do ruky padne po chvilce zvykání jako ulitý. Nabíjení přes miniUSB je trochu netypicky nahoře uprostřed a napravo od toho vstupu pak najdeme 3,5mm jack. Telefon se ovládá třemi tlačítky (a dále dotykově).

Na levém boku je umístěno zesilování a zeslabování, na pravém boku nahoře tlačítko zapínání / vypínání. U tohoto tlačítka se obávám o jeho životnost. Aby se telefon přiměl k životu, je potřeba zmáčknout poměrně silně a zároveň mi přišlo, že tlačítko na takový tlak, který se navíc opakuje mnohokrát denně, není úplně správně dimenzováno a pravděpodobně se brzy „vymačká“. Toto jediné mě na kvalitě zpracování překvapilo, protože jinak telefon nikde nevrže, nikde necítíte vůle, dílensky je zpracován na dobré úrovni.

K TÉMATU  Sony FDR-AX100E v testu - 4K kamera pro širokou veřejnost (závěrečná část)

 

Pod povrchem

Parametry Leda 2 vypadají víceméně průměrně, avšak ne až tak průměrně v dané cenové hladině. Když si připlatíte cca dvě až tři stovky můžete sehnat srovnatelné telefony od slavnějšího asijského výrobce Lenovo, nebo s příplatkem cca 500 třeba ZenPhone od Asusu.

Celé zařízení pohání 4jádrový procesor MediaTek 1,3 GHz, pomáhá mu v tom 1 GB RAM a své soubory si můžete ukládat na 8GB vnitřní paměť. Zde je nutno počítat s tím, že cca 2 GB zabere systém a předinstalované aplikace. K rozšíření lze dokoupit SD kartu až o kapaictě 64 GB. S touto konfigurací telefon šlape bez záseků, bez čekání, bez přehřívání (pouze u hraní her teplota může stoupnout cca na 50 °C). Systém Android 4.4.2 také nevykazuje žádné výrazné známky chyb a práci s telefonem zpříjemňuje.

Sencor Element P430
LCD 5,0″ (reálně 4,59″), IPS, 540 × 960 (QHD), pětibodový
Procesor AMR MediaTek MT6582 (ARM Cortex A7)
4 jádra, 1,3 GHz
Grafické jádro ARM Mali-400MP (1 jádro)
RAM 1 GB
Interní paměť 8 GB
Čtečka paměťových karet microSD (až 64 GB)
Konektivita WiFi 802.11, Bluetooth 4.0, 3G
Zvuk reproduktor vzadu
Porty mini USB, 3,5mm audio
Kamery přední 5 Mpix, zadní: 13 Mpix, LED blesk
Další výbava GPS, 2 SIM
Akumulátor 2200 mAh Li-pol
Hmotnost telefonu 135 g
OS Android 4.4.2 („Kit Kat“)
Doporučená cena (s DPH) 3 790 Kč
Záruka 2 roky

Výdrž baterie je opět podle mého průměrná a v nějakém běžném provozu (3krát denně zkontroluju maily, v tramvaji si zahraji hru, několikrát si zavolám a napíši např. 10 SMS, večer doma surfuji přes Wi-Fi) vydrží celý den.  Na trhu lze jistě nalézt přístroje s potentnějšími bateriemi, ale to je volba každého dle vlastních preferencí. Výkon telefonu dále ilustruje následující tabulka.

Výsledky testů Sencor Element P430 Leagoo Lead 2 Srovnání
3DMark
Ice Storm 2837 3107 110%
Ice Storm Extreme 1337 2061 154%
AnTuTu X Benchmark
Custom Test 14570 18666 128%
OpenGL ES 2.0 2990 2379
PCMark for Android
PCMark for Android 2109
GFXBench 3.0
T-Rex 343 506,7 148%
ALU 242 638,5 264%
1080p Driver Overhead 752 1716 228%
 
Běžné užívání (Wi-Fi, 3G, GPS, internet, hry) 11 – 13 h cca 1 den  
Sledování HD filmů (1080p; s Wi-Fi) 5 h 39 min. 8 h 13 min  
K TÉMATU  Recenze VisionBook 12Wg Tab - ani kočka, ani pes?

 

Fotoaparát – Achillova pata?

Nejméně milým překvapením je fotoaparát od Sony. Výrobce deklaruje rozlišení fotoaparátu vzadu 13 Mpix. I v nastavení fotografování, kde lze upravit, v jakém rozlišení chcete snímek pořídit, se nabízí hodnota 13 Mpix. Avšak snímky reálně pořízené se mi subjektivně nelíbily. Ne, opravdu nejsem odborník na fotografie, ale fotografie prostě nebyly ostré. Nic naplat, že hodnota rozlišení byla vysoká.

Mohu si sice nastavit několik přednastavených kompozic (příroda, portrét, normal atd.), ale ani v jedné fotografie neodpovídala mému očekávání (resp. srovnání s mou osobní Nokií 820 s 8 Mpix). Viz přiložený obrázek. Doplňkem k fotoaparátu je aplikace na rozpoznávání částí obličeje a jejich drobné úpravy (např. doplnění růže do tváří, očních stínů, rtěnky apod.), avšak to poslouží již jen k pobavení. V praxi tyto možnosti pramálo využijete.

 

Fotogalerie

 

Image je na nic, kupte si, co chcete

Leagoo Lead 2 vnímám coby kvalitně odvedený kousek s přijatelnými parametry pro nenáročného uživatele. To vše za příjemnou cenu. Otázkou, kterou tento test nakonec nedokáže plně zodpovědět, pouze zůstává, proč na přeplněném trhu vybrat právě tento model? Není to iPhone ani HTC, přesto si dovolím říci, že si s ním „neuříznete“ ostudu ani v hospodě, když jej vyložíte na stůl ve společnosti svých přátel vedle jejich dražších přístrojů. Zaručeně ale bude jediný, což nahrává individualistům.

 

Aktuální cena Leagoo Lead 2 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

zápory klady
– Horší kvalita fotografií + Rozumná cena
– Nenabízí nic navíc oproti konkurenci + Kvalitna zpracování
– Očekávali bychom rychlý pokles ceny + Hmotnost pouze 135 g

Za zapůjčení telefonu Leagoo Lead 2 děkujeme společnosti Dynamic Mobile

 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nabídka Umaxu v posledních týdnech zažívala změny – a sice ve složení procesorů, kdy mělo býti více modelů s „Gemini Lake“, ale nestane se tak v brzké době. Intel nestíhá, takže pokud jste čekali na novou generaci úsporných mobilních procesorů, jiná možnost než 14Wg Plus nezůstává. Což nevadí, on se totiž notebook povedl, opět je o něco lepší.
Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...
Na jaře jsem si vyzkoušel první sluchátka od firmy Lamax, jednalo se konkrétně o model Elite E-1. A byl jsem velmi mile překvapen. Na podzim jsem dostal k dispozici sluchátka Blaze B-1, která se v portfoliu firmy Lamax nachází ve spektru levnějších modelů (cena 1 190 Kč). Otázka tedy je, zda milé překvapení z Elite E-1 přetrvalo.
Lamax poměrně dynamicky rozšiřuje svou nabídku. Zatímco ještě před několika málo lety jsme jej mohli znát coby českého producenta sluchátek a reproduktorů, již nějaký čas trh obohacuje akčními kamerami, autokamerami a dokonce navigací. Kamera do auta s označením C9 byla předmětem našeho testu a není třeba dodávat, že moje zvědavost byla velká.

Nepřehlédněte

Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek