Pondělí , 25. 11. 2024

Kateřina

Nejstarší český spotřebič zachráněn

09. 09. 2009

09. 09. 2009

Kolektivní systém Asekol vyhlásil soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič, jejímž účelem bylo zajímavé historické spotřebiče shromáždit, zrenovovat a vystavit. Jak to dopadlo se dozvíte dále. Kousky se našly opravdu zajímavé.

Vznik konzumní společnosti se datuje zhruba do poloviny 19. století. Právě tehdy si začali lidé poprvé pořizovat předměty běžné spotřeby, aniž by bylo nezbytné nahradit ty staré z hlediska funkčnosti. Jinými slovy, zvyšující se kupní síla v souladu s rostoucí dostupností zboží umožnila pořizovat nové věci dříve, než ty staré doslouží.

Tento proces vedl k pozvolnému hromadění nejrůznějších předmětů v domácnostech. Mnoho z nich leží ve sklepě, na půdě nebo v komoře ladem, protože majitelé často nabudou dojmu, že je ještě v budoucnu využijí. Faktem ovšem je, že obvykle najdou cestu ven až v době stěhování či velkých úklidů, kdy už skutečně funkčnost ztratí docela. Důvodem nesmiřitelnosti se ztrátou domácího pomocníka může být i vytvoření citové vazby.

Jedním z typických příkladů jsou elektrospotřebiče. Vývoj technologií mnoho z nich odsoudí ke zkáze, i když jejich funkčnost nevykazuje žádné potíže. Mezi mnoha tisíci spotřebičů, na které padá prach, jsou i přístroje staré desítky let. Většinou ve velmi zanedbaném stavu. Některé z nich by si však zasloužily, aby jim bylo umožněno podat svědectví o době, v níž aktivně existovaly.

Kolektivní systém ASEKOL proto vyhlásil soutěž O nejstarší sebraný elektrospotřebič, jejímž účelem bylo tyto spotřebiče shromáždit, zrenovovat a vystavit.
 

Jak se soutěžilo

ASEKOL soutěž vyhlásil 20. října 2008. Obce, provozovatelé sběrných dvorů a pracovníci obsluhy mohli do 31. března 2009 od občanů vybírat staré spotřebiče, a skladovat je na sběrném dvoře. Soutěž se týkala druhů elektrozařízení, které sbírá ASEKOL, tedy skupin 3 (výpočetní technika a telekomunikační zařízení), 4 (spotřební elektronika) a 7 (elektrické hračky a zařízení pro volný čas). Jediným kritériem bylo stáří elektrospotřebiče.
 

Každý účastník mohl přihlásit maximálně dva kusy elektrozařízení z každé skupiny. Do soutěže byla přijímána pouze kompletní elektrozařízení. V každé kategorii byly vybrány tři nejstarší spotřebiče, přičemž u každého z nich byla oceněna obec, provozovatel sběrného dvora a pracovník obsluhy. Rozděleno tak bylo 30 cen v celkové hodnotě 218 000 korun.

Určit věk spotřebičů starých běžně i více než 50 let není jednoduché, a proto bylo rozhodování svěřeno do rukou odborníkům z Národního technického muzea v Brně – Petru Nekužovi a Jiřímu Mackovi. Třetím porotcem byl jednatel kolektivního systému ASEKOL Jan Vrba.
 

Z 98 elektrospotřebičů přihlášených do soutěže od 70 subjektů jich 80 % spadalo do kategorie spotřební elektroniky. Nejstarším spotřebičem se stala kinopromítačka, které je už 109 let.

Výsledky

Spotřební elektronika

Elektrospotřebič

Rok výroby

1. místo

Rozhlasový přijímač PHILIPS PHILETTE 964 AS

1933/34

2. místo

Rozhlasový přijímač PHILIPS MARS 947 A

1935/36

3. místo

Rozhlasový přijímač Telegrafia Triumf-Bali

1936/37

 

Výpočetní technika a telekomunikační zařízení

 

 

1. místo

Telefon TESLA

1949

2. místo

Elektrický kalkulační stroj NISA

1965/70

3. místo

Počítač Commodore 64

1985

 

Elektrické hračky a zařízení pro volný čas

 

 

1. místo

Horské slunce HANAU

1935

2. místo

Videohra GT 330 GS 02

1980/1990

3. místo

nebylo uděleno

 

K TÉMATU  Nové DVD Samsung a rekordéry s DVB-T

 

Zvláštní ocenění

 

 

1. místo

Kinopromítačka

1900

2. místo

Promítačka Meopta OP 16

50. léta 20. století

Výpočetní technika a telekomunikační zařízení

Telefon Tesla
Vítězný exponát je z roku 1949. Telefon TESLA se po znárodnění Československého průmyslu po II. světové válce v letech 1946 a 1947 vyráběl v Tesle Karlín. Společnost je dodnes činná. Náš nejstarší exponát z oboru Výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení je modelem telefonu, který vycházel z předválečného modelu od firmy ELEKTROTECHNA. Jeho „šasi“ je z kovu a bakelitu. Váží zhruba jeden kilogram. Telefon byl určen pro systém ÚB (Ústřední baterie) s automatickou impulsní volbou volaného účastníka.

Elektrický kalkulační stroj NISA
Firma KOH-I-NOR, Proseč nad Nisou měla v poválečné socialistické éře v politickém a ekonomickém uskupení států RVHP (Rady vzájemné hospodářské pomoci) výsadní postavení v oboru kalkulačních strojů. V její produkci na úpatí Jizerských hor ve městě Jablonec nad Nisou se objevily se značkou NISA nejdříve kalkulační stroje mechanické později pak samozřejmě i elektrické. Náš druhý nejstarší exponát je elektrický počítací stroj s plnou klávesnicí, který pracuje na principu dělených stupňových válců. Je sestaven z plastů, kovů a elektrotechnických materiálů. Hmotnost asi 5 kg. Rok výroby: 1965 – 1970.

Počítač COMMODORE 64
Počítač COMMODORE 64 z osmdesátých let minulého století je legendární osobní osmibitový počítač. Vyvinula jej v roce 1982 firma Commodore. Počítač byl vyroben v počtu mezi 17 a 30 miliony kusů a dodnes drží primát nejprodávanějšího počítačového modelu všech dob. Je patrně jediným typem počítače, který se vyráběl nepřetržitě v letech 1982–1993. Programy se nahrávaly z běžné magnetofonové kazety. K počítači bylo rozsáhlé příslušenství (tiskárna, monitor, FD mechanika, joystick…) a množství softwarového vybavení: komerčních her, programy a utility pro zpracování grafiky, hudby, textové procesory, databáze nebo programování v assembleru. K zobrazení grafiky sloužil běžný televizní přijímač.

Počátky firmy Commodore spadají do 50. let, kdy voják Jack Tramiel založil firmu na opravu psacích strojů. Zajímavé je, že jeho první výnosnější aktivitou byl kontrakt s jakousi československou firmou, pro kterou v Torontu kompletovat psací stroje. Na konci 60. let Tramiel opustil upadající trh mechanických počítaček a přeorientoval se na výrobu elektronických kalkulaček.

Dne 29. dubna 1994 se ocitla firma v dobrovolné likvidaci. Ceny akcií klesly na několik centů a postupně byly staženy z burzy. Hlavní továrna na Filipínách, kde se vyráběly důležité součásti Amigy, byla uzavřena. Commodore v USA definitivně padl.
 

Spotřební elektronika

Rozhlasový přijímač PHILIPS PHILETTE 964 AS
Rozhlasový přijímač PHILIPS MARS 947 A
V nejpopulárnějším oboru rozhlasových a televizních přijímačů, různých zesilovačů, gramofonů a magnetofonů, Hi-Fi věží a walkmanů a MP3 přehrávačů vítězí zástupce firmy Philips – nejstarší rozhlasový přijímač z roku 1933/1934 – model PHILETTE 964 AS. Jako druhý skončil jen o rok starší PHILIPS MARS 947 A. Přijímače byly přijaty ve špatném stavu a jejich renovace byla velmi obtížná.

Oba přístroje jsou jednoobvodové přímozesilující přijímače na střídavý proud pro příjem krátkých, středních a dlouhých vln. Vítězná nejstarší „Philipska“ je ještě tříelektronková. Původní prodejní cena v roce 1933/1934 byla 1075 Kč.
Spotřebiče byly vyrobeny v hloubětínském závodě společnosti Philips, která jej vybudovala na přelomu 20. a 30. let 20. století. Po II. světové válce byl tento závod stejně jako ostatní radiotovárny na našem území začleněn do n. p. Tesla.

K TÉMATU  Recenze Xtreamer SW3: Dvojvaječné dvojče Prodigy

Rozhlasový přijímač TELEGRAFIA TRIUMF-BALI
Nejlépe zachovaný rozhlasový přijímač, vyroben v Pardubické Telegrafii, pochází ze sběrného střediska Dvůr Králové nad Labem. Telegrafia, a.s., Pardubice, která byla založena v roce 1919 jako Československá továrna na telefony a telegrafy, jej vyráběla v letech 1936–1937. Původní cena, za kterou ho bylo možné ve třicátých letech minulého století koupit, činila 875 Kč. Jde o tříelektronkový jednoobvodový přímozesilující přijímač s přímou vazbou, dynamickým reproduktorem a třemi vlnovými rozsahy – KV – SV – DV. Materiálová skladba je dřevo, textil, sklo, bakelit, kov, elektronický materiál. Napájení 220 V / 50 Hz. Hmotnost 7 kg. Jako jediný spotřebič z celé sbírky byl na požadavek společnosti ASEKOL zrestaurován v Technickém muzeu v Brně do funkčního stavu „A1“.
 

Elektrické hračky a zařízení pro volný čas

Horské slunce HANAU
Horské slunce pochází od německé firmy Quartzlampen Gesellschaft, G.m.b.H – HANAU, která ho vyrobila v roce 1935. Přístroj je určen pro léčebné ozařování lidského těla působením intenzivního ultrafialového záření, prostřednictvím výbojkové lampy, napájené napětím 220 V. Rtuťová výbojka vyzařuje léčebné paprsky na prozařované místo. Horské slunce se používalo v domácnosti pro jeho dermatologické a hygienické účinky.

Videohry GT 3300 GS-02
Televizní herní konzole s dvěma ovladači, síťovým adaptérem a herními kazetami – cardridgemi. Jde o jeden z prvních systémů televizních her bez počítače

 

 

 

 

 

Zvláštní ocenění

KINOPROMÍTAČKA
Nejstarší sbírkový předmět ze všech kategorií ucelené sbírky získané v soutěži.
V roce 1897 byl prakticky dokončen proces vynálezu filmu. K jeho sledování se používaly dva způsoby: kukátková zařízení (kinetoskop) pro jednotlivé diváky a promítací systémy (kinematograf, bioskop, praxinoskop, vitaskop, mutoskop) pro širší obecenstvo.

Kinopromítačka z roku 1900 je jedna z prvních již s pohonem na elektromotorek. Vzhledem k absenci optiky je bohužel neschopna provozu.

Promítačka MEOPTA OP 16
Projektor MEOPTA OP 16 – výrobek slavné Československé značky pochází z MEOPTY PŘEROV. Je určen pro promítání němých i zvukových filmů šířky 16 mm. Sestává ze dvou částí – vlastního projektoru včetně zvukového snímacího zařízení a vestavěného zesilovače (v podstavci) s regulací hlasitosti a barvy zvuku. Československá MEOPTA PŘEROV uvedla tento přístroj na trh v padesátých letech 20. století. Hmotnost 15 kg.

Sbírka ASEKOLu obsahuje i modely, které si zahrály ve slavných českých filmech Pupendo či Slunce seno a pár facek (Rozhlasové přijímače TESLA 504 U a TESLA HARMONIE nebo televizní přijímače TESLA AZURIT a TESLA CARMEN).

V sekci televizních přijímačů se rodí zajímavá typová řada, která sestává z přístrojů dovážených do Československa ze zemí bývalého SSSR. ASEKOL má nyní pět z celkového počtu devíti modelů, které se k nám dovážely. Televizory mapují technologii výroby z let 1955 až 1975.
 

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nejsem fandou „špuntových“ sluchátek, raději mám na hlavě něco jako Otík z filmu Vesničko má středisková a podobně jako on bez drátů, HIVE 2 joy mi plně vyhovují. Přesto chápu, že vy můžete mít preference zcela jiné. Na velikosti jednoduše záleží. Pins jsou pravým opakem, subtilní True Wireless řešení zdaleka nesází pouze na velikost, tedy malost…

Osobně jsem podlehl kouzlu malých 10 až 12palcových notebooků či hybridních tabletů s klávesnicí. Jsou však lidé, kterým na velikosti záleží, i když výkon moderních 4jádrových Atomů by jim zcela stačil i s 2 GB RAM. Pro ty nabízí Umax řešení v podobě ultra-levného 14palcového notebooku…

Čína plánuje do roku 2025 velký technologický krok ke konkurenčnímu Neuralinku Elona Muska Čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií (MIIT) představilo své ambiciózní plány na vývoj mozko-počítačových produktů do roku 2025. MIIT nedávno zveřejnilo komplexní politický dokument, v němž nastiňuje svůj závazek učinit převratné kroky v oblasti špičkových technologií.

Na trhu s příslušenstvím pro videokamery a fotoaparáty Sony, se objevil kabelový ovladač od čínské firmy JJC, která má ve svém portfoliu velké množství příslušenství v oboru pořizování záběrů, ať již statických či pohyblivých.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek