Čtvrtek , 06. 02. 2025

Vanda

Některé telefony s Androidem mohou automaticky odesílat lékařská data během volání na tísňovou linku

16. 12. 2023

16. 12. 2023

Osobní bezpečnostní funkce Googlu v Androidu se v minulém roce rozšířily o potenciálně život zachraňující funkci, která dokáže předávat kritická lékařská data záchranářům a to v momentě, když uživatel vytočí číslo 911.

Záchranáři dostanou včas klíčové informace

Tato technologie funguje tak, že odesílá důležité tísňové informace o volajícím zadané v aplikaci Osobní nouze (Personal Safety). Je dostupná na vybraných zařízeních, včetně nejnovějších zařízení Google Pixel, Nothing Phone 1 a několika dalších. Jedná se o informace, jako je věk, váha, krevní skupina, alergie a další. Odesílány jsou na platformu s názvem RapidSOS. Více než 15 000 nouzových středisek a terénních agentur je napojeno na RapidSOS, který od roku 2020 podporuje přenos lékařských ID dat z iPhonů.

Pokud z telefonu vytáčíte číslo 911, existuje možnost, že jste zraněni nebo z nějakého jiného důvodu nejste schopni sdělit svou situaci a své informace. „Tyto informace jsou k dispozici k použití před odesláním a před příjezdem záchranářů,“ uvedla ředitelka hasičského sboru 911 Baltimore City Tenea Reddick v tiskové zprávě. „Šetří to tolik času, protože už víme, na co reagujeme a co potřebujeme.“

Od roku 2018 již mohla zařízení Android i iPhone odesílat data o poloze pomocí systému RapidSOS. Ale na straně Androidu mohou tato data za vás odesílat (a navíc je zobrazovat na obrazovce uzamčení) pouze nejnovější telefony, jako jsou Google Pixels a další s aplikací Osobní bezpečnost.

Přihlášení ke sdílení tísňových dat může vypadat různě v závislosti na vašem zařízení. Nouzové SOS můžete aktivovat v Nastavení > Bezpečnost a nouzový stav. Odtud budete muset nastavit aplikaci Nouzové informace, abyste tuto funkci aktivovali a mohli využívat další funkce. Budete také moci určit další informace, například zda jste dárcem orgánů, a své nouzové kontaktní údaje.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na tento článek mě přivedla reportáž na ČT1 v Reportérech ČT, která informuje o zcela bezprecedentním jednání ze strany MPSV vůči soc. firmě Amerfo, zaměstnávající 80 handicapovaných lidí. Dává jim práci, což je skvělé. Například v historické budově, kterou můžete vidět ve 3D online či se tam ubytovat. Prohlédnout si lze i další brněnské památky...
Notebook HP nám do redakce zavítal po dlouhé době, což kvitujeme s radostí. Nečekejte herní stroj, takové nás nezajímají, spíše oceňujeme něco univerzálnějšího jako testovaný model. Vůbec ale netvrdíme, že půjde o slaboučkého rachitika. Kupujete řádně vybavený stroj pro plnohodnotné domácí použití.
Sluchátka Lamax Base1 již “z praku” nabízejí dobrý poměr ceny a výkonu - 790 Kč neomráčí ani méně movité. Nabízejí kromě klasické reprodukce přes Bluetooth 5.0 i audio kabel (když se vybijí) specialitku v podobě přehrávání hudby z micro SD karty (podobně jako drobný bezdrátový reproduktor Sphere SP-1). Umí být autonomním přehrávačem hudby umístěným přímo na hlavě. Tím z masy sluchátek na trhu vyčnívají podobně jako doga na výstavě beaglů.
Wikipedia spustila tmavý režim pro svůj web pro stolní počítače. Tmavý režim byl již k dispozici v mobilních aplikacích, ale dosud chyběl na webu pro počítače. Pokud vás večer z bílého pozadí pálí oči, může to být pro vás příjemná změna.

Nepřehlédněte

Firma Lamax je nám sympatická tím, že je původem česká, sídlící v Praze. Své produkty navrhuje a vymýšlí u nás v Česku, výroba probíhá (ostatně jako u spousty dalších výrobců) v Asii. A protože fandíme těm, kteří dokáží se ctí konkurovat velkým a zavedeným značkám, pojďme se dnes podívat na další kus z dílen Lamaxu, tentokrát na bezdrátová sluchátka Elite E-1 a zkusme se zaposlouchat do „beatů“.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek