Středa , 17. 04. 2024

Irena

Po práci legraci: recenze LCD monitoru/TV LG M208WA-BZ

08. 10. 2007

prehravacPlníme sliby a po Xoru HTL 1910 vám přinášíme další zajímavou LCD obrazovku, u které není snadné říci, zda je to monitor s TV tunerem nebo televize s připojením k počítači. Dvacetipalcová (51cm) úhlopříčka širokoúhlého LG M208WA-BZ je dostatečná pro obojí použití. A oboje mu jde vskutku dobře.

Černá stále vládne

Dávno pryč jsou doby počítačových monitorů provedených v nudné slonovinové barvě. Co není dnes černé nebo černo-stříbrné, nemá šanci na prodejní úspěch. LG sáhlo po hávu zcela černém, ale v několika vzájemně se dobře doplňujících formách. Střídá se zde matný povrch s lesklým a vytváří vydařenou kompozici.


Lesklomatná kompozice v podání LG

Dvoucentimetrový rámeček a masivnější spodní část s integrovanými stereo reproduktory činí přístroj opticky větším, ale na stole zbytečně moc místa nezabere. Kulatá noha má vcelku malý průměr, kupodivu bez následků na zhoršené stabilitě monitoru. Noha také umožňuje náklon v obou rovinách, funkci pivot ale nečekejte. Design přední části je opravdu tak uhlazený, že na něm kromě tlačítka zapnutí a jeho bumerangovitý tvar kopírující LED stavové diody (svítí nerušivou modří nebo oranžově) najdeme už jen IR přijímací senzor dálkového ovladače.


Ovládání na horní hraně monitoru

Všechny důležité ovládací prvky jsou na horní liště nad obrazovkou. Množství vstupních konektorů na zadní straně je zapuštěno celkem mělce do monitoru, takže při případné montáži na zeď (kterou umožňuje), bude zřejmě třeba použít speciální “fajfkové“ kabely, aby se vše vešlo.


Ovládání na horní hraně monitoru

Paleta přípojných konektorů je opravdu na LCD monitor výborná a oproti klasické LCD TV může někdo maximálně postrádat HDMI vstup. Přítomen je ale DVI, který ho dokáže s redukčním kabelem zastoupit. Přítomnost RGB VGA vstupu snad není nutno ani uvádět. Spolu s DVI sdílí oba jack vstup pro ozvučení těchto dvou vstupů. Ostatní vstupy jako SCART, YUV, kompozit nebo S-Video mají už přirozeně svoje vlastní vstupy zvuku. Všechny jsou přitom pozlacené. Jako poslední najdeme i sluchátkový jack, kterému by z praktického hlediska slušelo více umístění na boku nebo přední hraně monitoru. Zdroj je integrovaný a monitor si přes něj vyžádá maximálně 50W, při běžném kontrastu se hodnota spotřeby ustálila na 43W. Ve StandBy je jeho odběr prakticky neměřitelný.


Příjemný dálkový ovladač

LG není žádný žgrd a tak v příslušenství najdeme vše potřebné včetně DVI kabelu, což není stále ještě samozřejmost. Přibalený je také sympatický dálkový ovladač pokrývající všechny funkce, které monitor jen může nabídnout. Je, přehledný, rozdělený do tří částí a jeho používání je opravdu hračkou už po několika okamžicích. Výborná je také jeho citlivost.

K TÉMATU  Recenze Pipo W4 – atomový stroj s Windows „za pár“

TV pro Čechy, ale bez češtiny

Po zapnutí se spustí automaticky průvodce instalací, ve změti mnoha jazyků však chybí čeština, takže si s ním v mateřštině moc “nepokecáte“ (naštěstí je menu sice strohé, ale jednoduché a jasné k pochopení). Českou Republiku, jakožto místo provozu, však už zná a po pár dalších krocích začne ladění kanálů analogového tuneru. Na malou prutovou pokojovou anténkou, “vyrazil“ maximum a i když obraz byl dost rušený, svědčí to o dobré citlivosti tuneru. V případě použití na kvalitním rozvodu v podobě kabelové televize už není o čem hovořit, obraz i zvuk jsou zcela v pořádku. Vestavěn je i dekodér teletextu, který plně podporuje češtinu a vzhledem k tom, že pojme do paměti prakticky všechny stránky, je velice rychlý.
Žel LG neudělalo stejně jako většina výrobců ještě ten nesmělý krok s integrací combo tuneru a tak si budeme muset s analogem vystačit. DVB-T možná příště, škoda. Každopádně po připojení settop boxu do SCART vstupu, získáme asi nejlepší momentálně dosažitelnou kvalitu TV obrazu (pominu-li HDTV satelit). Monitor se může opřít o kvalitní zobrazovací displej a z toho těží. U PALového rozlišení sice zdaleka nevyužijeme jeho rozlišení 1680×1050, ale čím dál více pořadů je vysíláno v 16:9 a takové je pak ještě větší radost sledovat. Přece jen úhlopříčka není až tak veliká, abychom si mohli dovolit část ještě věnovat černým pruhům. Ale ani u 4:3 pořadů není nic ztraceno. K dispozici je až nadstandardní množství (7) režimů, které více, či méně obraz případně oříznou a přizpůsobí. Nejlépe se osvědčil mód “Spectacle“, který ořízne malou část horní a spodní části obrazu a zbytek roztáhne s minimální deformací.


Demo funkcí xD se snaží přesvědčit o jejích kvalitách trochu nekalými praktikami, ale aktivace xD opravdu na kvalitu obrazu jistý vliv má

Po stránce kvality obrazu a věrnosti barev si LG nezadá s většími a tedy i specializovanými LCD televizory. Značnou zásluhu na tom má vysoký dynamický kontrast 3000:1 (fyzický není udáván). Ten však nemá nijak degenerativní vliv na vykreslení černé barvy jinak malinko nerovnoměrně podkresleného displeje. LG k tomu používá firemní xD funkce, které barvy i kontrast vylepšují. Jejich aktivace je znát, ale určitě ne tolik, jak se snaží namluvit demo režim:). Barvy lze libovolně korigovat, jejich teplota i tón je tedy zcela ve vašich rukou dle libosti. Zmiňovat se o bezproblémovém překreslování obrazu u 5ms displeje snad nemá ani smysl.

Radostně do práce

I když jsem zmínil, že poměr funkčnosti monitor:televize je 50:50, není tento poměr asi zcela přesný. LG chtělo udělat především dobrý monitor s pokročilými funkcemi TV tuneru. A povedlo se. Zvláště při propojení přes DVI rozhraní není co řešit. Obraz ostrý jak břitva ve výborném rozlišení 1680×1050 při 60Hz nemá chybu a taktéž barevně působí (dle nastavení) velmi příjemně. Na monitoru lze aktivovat funkci vzájemné komunikace s PC DDC-CI, takže oni už se spolu nějak “domluví“, aby poskytli nejlepší obrázek. Musím uznat, že na dvacetipalcovou širokoúhlou obrazovku si člověk velmi rychle a rád zvykne…kolik věcí se najednou vejde na jednu plochu vedle sebe. Jistě, jsou i mnohem větší monitory, ale také za jiné ceny. Monitor sice nemá Full HD rozlišení, ale už se k němu velice blíží a na tak malé ploše je Full HD Video velmi jemné a detailní.

K TÉMATU  Recenze Transcend SDXC 128 GB Ultimate pro 4K UHD

Zatím jsme zcela pominuli zvukovou část, která zpravidla bývá největším úskalím LCD monitorů. Do jisté míry to platí i pro LG. Od malých repráčků nelze očekávat zázraky, mnoho udělají digitální zvukové korekce, ale v konečném důsledku je to marné. Zvuk je prostě plošší, postrádá dynamiku a hloubku. To ale není žádné překvapení, stejně jako fakt, že při vyšších hlasitostech se již začíná projevovat stoupající zkreslení až po chrchlání při hlasitosti nejvyšší. Kdo se s kvalitou reprodukce prostě nesmíří, má možnost použít sluchátkový výstup pro připojení libovolných lepších aktivních reproduktorů.

Konec dobrý, všechno dobré

LG se jeho model M208WA skutečně povedl a plusy znatelně a na první pohled drtí zápory. Vyvážená koexistence dobrého monitoru i na seriozní dlouhodobou prácí spolu s plnohodnotným televizorem. Obě části těží z pokročilého displeje a obě trochu ztrácejí na průměrném zvukovém doprovodu. Ten sice postačuje pro sledování televizních pořadů, na požitkářský poslech hudby však přirozeně nestačí. Nevím ale, zda mu to lze vyčítat. Trochu zpátečnická je absence DVB-T tuneru, která by využitelnost monitoru posunula zas o notný kus dál. Na internetu lze LG M208WA-BZ pořídit již od cca 7700Kč.

 

Technické parametry
Úhlopříčka: 20.1″ (WSXGA+)
Kontrast: 3000:1
Jas: 300cd/m2
Odezva: 5ms
Úhly pohledu: 170° horizontálně a 170° vertikálně
Doporučené rozlišení: 1680×1050
Konektory: 15 Pin-D sub, DVI-D, Composite, Component, SCART, S-video
Audio: 2x3W
Další funkce: TV Tuner, dálkové ovládání, VESA (100×100)

 

Plusy a mínusy
+ kvalitní displej – průměrný zvuk
+ neošizená TV část – špatně dostupný sluchátkový výstup
+ přibalený DVI kabel

Za zapůjčení děkujeme internetovému obchodu www.LCDmonitor.cz

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Německý výrobce Rollei se primárně zaměřuje produkci akčních kamer, stativů a vybavení pro fotografy. My jsme měli možnost otestovat jednu ze tří nabízených autokamer, a sice model DVR-318, kterou pořídíte ve značkovém eshopu za 3 490 Kč, čímž se stává vlajkovou lodí (do auta) firmy v této kategorii.
Po nejlevnějším modelu Vega se nám na stůl i do rukou dostala poměrně nová kamera značky Niceboy, která cílí na opačné spektrum zákazníků, mainstreamová Vega 5 Pop s dotykovým displejem. Stejně jako vy, položili jsme si otázku, zda má taková obrazovka u akční kamery vlastně smysl.

Satelitní příjem je velkou konkurencí pozemního vysílání. Má své nevýhody, ale jeho výhody převažují. Zjistěte vše o tomto způsobu příjmu televizního vysílání. Vysvětlíme si jak technologii, kterou jsou vybaveny satelitní přijímače, tak i možnosti naladění, nastavení paraboly, propojení a výběr vhodných prvků a poskytovatele vysílání.

Vyznávám klasická řešení bez zbytečného pozlátka. Původně jsem chtěl otestovat levná klasická drátová sluchátka HIVE W1, protože, proč zbytečně platit za baterii a další věci, když mi stačí kabel? Chvíli jsem se proto “cukal”, když mi nabídli HIVE XL. Nakonec jsem podlehl moderně a svolil k testu...

Nepřehlédněte

Dobrých levných akčních kamer je jako šafránu, BML cShot1 4K s doporučenou cenou 1 390 Kč vypadá jako jedna z nich. Příbuznost s dražším sourozencem BML cShot3 4K nezapře a to je dobře.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek